MAARTEN BAAS: HIDE & SEEK

הספר ייקח אתכם למסע מופלא אל היצירות החשובות ביותר של אחד מעצבים המשפיעים ביותר של זמננו, מארטן באס. עבודותיו נמצאות בגבול שבין עיצוב לאמנות ומוצגות במוזיאונים רבים בעולם. עכשיו גם אתם מוזמנים להיחשף ליצירותיו המרתקות בספר HIDE & SEEK.

שירן חרז, עיצוב פנים

"בקבוק יכול להיות נר,

דלי יכול להיות שרפרף."

(מארטן באס, מתוך אתר המעצב)

 

מארטן באס, גדל ולמד בהולנד וכיום נחשב לאחד המעצבים המצליחים והמשפיעים ביותר בארצו. לאחר סיום לימודיו בתיכון למד באקדמיה לעיצוב באיינדהובן. הוא זכה בכינוי "סופר מעצב" כאשר יצירותיו נמצאות על הגבול של בין עיצוב לאמנות. באס מצליח להפתיע בצורה אינטליגנטית, פואטית והומוריסטית את הקהל הרחב.

 

כריכת הספר HIDE & SEEK

 

את הספר הוא החליט ליישם לפי הכללים שלו, הוא קרא לספר "מחבואים" וכל דף מכיל תעלומה קסומה של אחת מיצירותיו. כל עמוד מוקדש ליצירה אחת כשלצידה שם הקולקציה והשנה שבה יצאה. החל ממעקה מעוצב למדרגות ועד לאפליקציית שעון דיגיטלי באייפון. בין העמודים מופיע דף ובו ציטוטים מעניינים של באס על עיצוב ובאופן כללי על החיים. בסוף הספר ניתן ליהנות מקריאה על פרויקטים  מעניינים נוספים.

 

בספר זה תמצאו יצירות מרשימות בסגנון הייחודי לו. למשל, כלי הגשה הומוריסטיים וקולקציית רהיטים הכוללים כורסה, ארון בגדים, שידה שעוצבו בהשראת שריון, כדי ליצור תחושת הגנה המהווה את הרעיון מאחורי הקולקציה. יצירות נוספות מעניינות עוסקות בזמן וכיצד גורמי הזמן משפיעים על העיצוב.

 

מארטן באס

 

כל קולקציה מתאפיינת באלמנטים עיצוביים שונים לחלוטין מקולקציות  אחרות אותן יצר. "אם היו עוקבים אחר מסלול הקריירה שלי יכלו להסתכל אחורה כדי לראות שאני לפעמים זיגזג ולפעמים זז קדימה. לפעמים רץ, לפעמים מאט, לפעמים על המסלול ולפעמים מרחוק. אני סומך שהאינטואיציה שלי חכמה יותר מהראש שלי".

 

זמן אמת נמל התעופה אמסטרדם

 

אחת העבודות הבולטות והמעניינות בספר היא "זמן אמת". עבודה זו הדהדה בעולם העיצוב, כאשר העבירה את הצופים אל מסע בזמן אמת. אחד הדברים האחרונים שנוסעי נמל התעופה של אמסטרדם בשנת 2016 זכו לראות לפני עזיבתם היא יצירתו של באס. זוהי סדרה של שעונים שהראו את השתנות הזמן באופן ממשי באמצעות מופע תיאטרלי. כחלק מהמיצג, איש עם סרבל כחול, סמרטוט צהוב ודלי אדום צייר כל פעם מחדש על לוח שעון ענק את מחוג השעון בכל דקה שעברה.

 

זמן אמת

באס המשיך לפתח את היצירה "זמן אמת" בשעונים נוספים ואף היצירה הגיעה למכשיר האייפון, כאפליקציה בה מופיע שעון דיגיטלי שמספריו משתנים על-ידי צביעת הספרה. זאת אותה שיטה שנעשתה בנמל התעופה של אמסטרדם, רק שהפעם היצירה נגישה במכשיר הסלולרי האישי לקהל רחב יותר.

 

כיסא גזע העץ

 

אחת התכונות החשובות של מעצב היא להצליח "לצאת מהקופסה" ולייצר חדשנות, לחשוב על העתיד וכיצד היצירה תושפע מגורמי הזמן. באס מוצא דרך יצירתית ומרעננת ביצירה "כיסא גזע העץ", זהו עץ שיישתל באדמה בסמוך לתבנית שתפעיל לחץ לתוכו במשך מאתיים שנה. לאחר גדילתו של העץ התבנית תוסר ותתגלה גריעת העץ שתיצור כיסא של המאה ה-21.

 

היער החדש

 

עבודה נוספת שמושפעת מגורמי הזמן נקראת "היער החדש", זוהי אסופת עצים מסוגים מגוונים, בעלי מאפיינים שונים כמו צבע העלים שלהם בעונות משתנות וצורתם תשפיע על הטקסטורה שתיווצר במבט על אל "היער החדש". עבודה זו היא דוגמה לעיצוב חכם שמשלב בין הטבע ובין גורמי הזמן. כך נוצר משהו חדש, מעניין ומגוון באמצעות צבעיו בימות השנה המשתנים.

 

היי כיסא תהיה מדף ספרים

 

מעצב טוב יוצר משהו חדש מהקיים, "בקבוק יכול להיות נר, דלי יכול להיות שרפרף". (מארטן באס) בפרויקט "היי כיסא, תהיה מדף ספרים" באס משלב חפצים אקראיים יחדיו בקומפוזיציה מעניינת שיוצרת מדף ספרים. בפרויקט זה באס שוכח מכל החושים שנרכשו לגבי לוגיקה ולוגיסטיקה ופשוט מרים את הכלים אחד על השני ויוצר את מדף הספרים המרתק.

 

שולחן די שמח

 

ומה עם קצת הומור? אל תדאגו באס לא שוכח להכניס גם אותו. אחת מהיצירות שמושכות את העין ללא ספק היא עבודה שמשלבת רגש והומור, "שולחן די שמח" היא קולקציה של כלי הגשה שניתנים לשינוי בקומפוזיציה שלהם ומאפשרים ליצור פרצופים שמחים ועצובים בשולחן האוכל. אז אם אתם אנשים שמחים בעלי הומור וטעם טוב כנראה שהספר הזה בדיוק בשבילכם!

מספר הספר בסיפריה: 7.05-051 (492) BAA

 

כל התמונות צולמו על-ידי שירן חרז

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *