העם הסורי יודע את דרכו

"הגלריה המחקרית" של התואר השני בעיצוב משולב ב-HIT המכון הטכנולוגי חולון, מציגה :

העם הסורי יודע את דרכו:
תערוכת כרזות של תנועת ההתנגדות הסורית

מנהל אקדמי: ד"ר דרור ק' לוי
אוצרת: ד"ר יעל אילת ון-אסן
עיצוב תערוכה: לילך שטיאט
עיצוב תאורה: דורית מלין
הקמת תערוכה: ערן נעים

 

תערוכה של כרזות הנלוות אל תנועת ההתקוממות בסוריה. את הכרזות עיצבה קבוצת האמנים האקטיביסטים "העם הסורי יודע את דרכו", ובהן משתקפת הטרגדיה הנוראה של העם הסורי: מרי עממי בלתי אלים, שהתגלגל למלחמת אזרחים עקובה מדם, שבה הצבא טובח בנתיניו.

התערוכה מאפשרת, לראשונה בישראל, לבחון את המציאות הפוליטית בסוריה לא דרך הפרספקטיבה של ערכי הדמוקרטיה והליברליזם בעולם המערבי, אלא באמצעות קולם של נושאי המחאה עצמם, כפי שהוא בא לידי ביטוי בכרזות ומתוכן. בכרזות אלה משתקף שיח רבקולי, שבו המסגרת הפוליטית מתפרקת למרכיביה וחוזרת למצבה הטרום-מדינתי. הן חושפות את האידיאולוגיות הגלויות והסמויות של תנועות ההתנגדות הסוריות, ומראות כיצד השימוש שעושות תנועות אלה באמצעי ההפצה הדיגיטליים מייצר סוג חדש של תעמולה, שאין בה מסר אחיד וממוקד, אלא מסרים נזילים ורב-משמעיים. יותר משהתערוכה באה להבהיר מה קורה בסוריה, היא נוקטת מבט אירוני על נקודות העיוורון שלנו ביחס למתרחש שם.

התערוכה מלווה בקטלוג, היוצא לאור בשיתוף פעולה עם מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב. הוא כולל מאמרים הבוחנים את הכרזות בהקשרים האיקונוגרפיים והתרבותיים, הפוליטיים והתעמולתיים שלהן; את מנגנוני הייצור וההפצה שלהן; ואת מעמדה של הקליגרפיה באסלאם שבו, כמו ביהדות, "האות הכתובה היא המסר". משתתפים בקטלוג: ד"ר דרור ק' לוי, פרופ' אייל זיסר, ד"ר יעל אילת ון-אסן, ד"ר ניר בומס, ד"ר יהודית שפלן וד"ר אלון פרגמן.

בערב הפתיחה תתקיימנה, החל בשעה 18:00, בשיתוף עם סדרת "ושתי" בהוצאת רסלינג, הקראות מתוך הספר נמר מנייר של הסופר הסורי זכריא תאמר.