מחניון לחניון // שינוי יעוד למסוף הכרמלית בת"א

מירב: "פרויקט זה הינו הצעה שהוגשה כעבודה מסכמת במסגרת לימודי התואר השני בעיצוב משולב, בקורס העוסק בעיר כפרויקט של עיצוב במרחבי מעבר ובמצבי סף בעיר. את הקורס הנחו – סיגל ברניר, איתן ברטל ולילך שטייאט המייצגים עולמות תוכן שונים וניסיון מקצועי בתחומים מגוונים. עבורי, כמעצבת תעשייתית וכתיירת בעיר, היה זה מפגש מרתק והזדמנות ייחודית להביט על הנושא מזווית חדשה ולא שגרתית. הזדמנות לצפות, לבחון, להעמיק ולבסוף להציע הצעה שיש בה יסודות של חשיבה עיצובית והרחבה לתחומים סביבתיים וחברתיים".

 

"מחניון לחניון – הינו הצעה לשינוי ייעוד זמני, שינוי של חניון אוטובוסים לחניון לינה (קמפינג) בזמנים בהם הוא מושבת . מצאתי שמקומות לינה צנועים הקרובים לטבע העירוני ומנצלים את משאביו – מצויים הרחק ממרכז העיר ואינם נגישים לכל המגזרים. חוק השבת פוגע במשתמשי התחבורה הציבורית ומונע מהם גישה לים ולמגוון העשיר שהעיר מציעה. בחרתי ב'מסוף כרמלית' השוכן בגבול ת"א-יפו, סמוך לחוף הים, למרכזי בילוי, לשירותים ולתעסוקה, כדוגמא מייצגת להצעה שלי. התבססתי על נתוני התשתיות הקיימות במסוף הכרמלית והצגתי תוספות ליישומה".

"יש בהצעה זו הזמנה לכולם: לתיירים, לבעלי קראוונים, לחובבי שינה בטבע, לקבוצות צעירים, למשפחות, ליחידים ולשומרי השבת – לשהות בעיר וליהנות מההיצע המקומי. העיר כאכסניה תרוויח אתרי לינה זולים, מקור פרנסה נוסף לתושבים, ניצול סחורות שנשארו בסוף היום בשוק הכרמל, שימוש בתשתיות אורבניות נוספות, והזדמנות להצהיר על אידיאולוגיה מכבדת לכל המגזרים. יש כאן הזדמנות לחשיבה כוללת ומופשטת יותר הקוראת להרחיב את השימוש במשאבים ציבוריים אל מעבר לייעודם המקורי ואל מעבר לשעות הפעילות או הזמנים, שמסיבות שונות (חברתיות, תרבותיות, פוליטיות…), משביתות אותם לפרקי זמן מוגדרים. גישה זו תצדיק השקעה בתשתיות איכותיות יותר ותתרום רבות למעמדו של המקום ולאסטטיקה שלו. מכל אלה ירוויחו כמובן גם משתמשי המקום בייעודו המקורי".

הפרויקט הוגש כהצעה לתחרות : 'להעיר -מתכננים ויוצרים עירוניות' של מינהל התכנון, וזכה בציון לשבח ובפרס כספי.

על לימודי התואר השני בעיצוב משולב אמרה מירב:

"כבוגרת תואר ראשון בעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי בחולון, התמחיתי בעיצוב מבני של אריזות ומוצרים בטכנולוגיה של קיפולים ופריסות. רכשתי את ניסיוני בתחום זה במהלך עבודתי כמעצבת במפעלי אריזה, כעצמאית וכמרצה במסגרות שונות. הרצון להרחיב את תחום הפעילות ולהעשירו בתכנים חדשים, הביא אותי לתכנית לתואר שני בעיצוב משולב, והחזיר אותי לקמפוס המחודש של המכון הטכנולוגי בחולון. תכנית הלימודים לתואר שני היוותה עבורי מקור לעשייה יצירתית, מאתגרת, מרעננת וממלאת מצברים. עבורי, התרומה של תכנית הלימודים לתואר שני בעיצוב היא משמעותית ומורגשת בהמשך עבודתי המקצועית הנוכחית".