מחקר לקראת האינדקס הקריפטו-טקסידרמי המלא

הרצאתו של האמן תומר ספיר – השישית בסידרת ההרצאות בקולוקוויום של התואר השני בעיצוב משולב לשנת הלימודים תשע"ו – תתמקד ברגע הקריטי הדחוס של היווצרות הקריפטידים: יצורי כלאיים בין הביולוגי לסינתטי.
גוף העבודות של תומר ספיר שייך לפרויקט המתמשך שכותרתו "מחקר לקראת האינדקס הקריפטו-טקסידרמי המלא".
הוא ידבר עליו במסגרת הקולוקוויום של התוכנית לתואר שני בעיצוב משולב
ביום ג', 5.1.2016, בבניין 7, חדר 213, בשעות 13:45-12:30

האמן תומר ספיר, שיישא ב-5.1.2016 את ההרצאה השישית בקולוקוויום של התואר השני בשנת הלימודים תשע"ו, יספר על גוף העבודות שלו, שבבסיסו מתקיימת דואליות בין השימוש בטבע או חיקויו (ממצאים של חוקר, שאריות או דגימות שלוקטו, עקבות של מה שהיה) לבין מה שהוא במובהק מעשה ידי אדם (עבודות פיסול, שימוש בחומרים סינתטיים). דווקא הדואליות הזאת מאפשרת חלל וזמן שבהם יכולים הפסלים/יצורים להתקיים בתחום האפור, במתח בין היסטוריה, מיתולוגיה ובדיה, והיכן שמיטשטש הגבול בין בדיחה לקטסטרופה.

לעתים קרובות יוצר ספיר יצירי כלאיים, חוקר את המפגש בין הביולוגי לסינתטי ומנסה להגיע לנוסחה הכימית של המפגש ביניהם. דרך המדיומים של פיסול, מיצב, רישום וקולאז' הוא מתמקד ב"מעבדה" שלו ברגע הקריטי הדחוס – ומשתמש בטבע ככלי לספר סיפור. ותמיד משבש אותו ושותל בו באגים.

ההרצאה תתמקד בגוף העבודות של ספיר מהשנים האחרונות השייך לפרויקט המתמשך שכותרתו "מחקר לקראת האינדקס הקריפטו-טקסידרמי המלא". קריפטידים הם בעלי חיים אשר קיומם טרם הוכח מדעית ושאינם מוגדרים באינדקס הזואולוגי הקאנוני. הפרויקט הוא פרויקט אבולוציוני ומתפתח, שבמהלכו בוחן ספיר אסטרטגיות שונות של מדיומים והצבה, כאשרנקודתהמוצאהיא תמיד פיסול.

תומר ספיר, שנולד ב-1977, חי ויוצר בתל אביב. הוא אמן בעל תואר שני באמנות (MFA) מבצלאל, זוכה פרס אמן צעיר מטעם משרד התרבות לשנת 2012. עבודותיו הוצגו בתערוכות רבות בארץ ובחו"ל, בין היתר במוזיאון ישראל, ב-Bass Museum במיאמי, ב-Apexart בניו-יורק, במוזיאון חיפה לאמנות, במוזיאון הרצליה, במוזיאון פתח תקווה לאמנות, בגלריה קו 16, בגלריה שלוש, גלריה זומר וכן ב- Künstlerhaus Speckstraß וב- Kutscherhäuserבהמבורג.