עכשיו קוראים
אופנה איטית וקיימות עם אבישג קופלמן בחר

אופנה איטית וקיימות עם אבישג קופלמן בחר

+3
צפו בגלריה

תעשיית האופנה היא בין התעשיות המזהמות בעולם. מה אנחנו כיחידים יכולים לעשות על מנת להפחית את הנזק שאנחנו מחוללים? ישבתי לשיחה עם אבישג קופלמן-בחר, יוצרת תוכן מרתקת, על אופנה חכמה ומתחשבת.
מור פרידמן, תקשורת חזותית

בעולם בו ההתחממות הגלובלית הינה אחת הסוגיות הבוערות ביותר, יש שלל ניסיונות להפחית את הנזק הסביבתי שאנו גורמים לעולם: מחזור פלסטיק, שימוש בתחבורה ציבורית וכו׳. לעיתים אנו שוכחים מתעשייה אחת, לא קטנה, ובין המזהמות ביותר בעולם- תעשיית האופנה. בתחום האופנה מועסקים- לעיתים קרובות בתנאים מחפירים- עובדות ועובדים ממדינות עולם שלישי. התעשייה אחראית לשימוש בכ-20% מהמים בעולם, ולפליטת 10% מגזי החממה הנפלטים לאטמוספירה. לאור כל זאת, חלק מהאחריות שלנו כצרכנים ביקורתיים ונבונים היא לבחון מה אנחנו, כיחידים, יכולים לעשות על מנת למזער את הנזק. 

מלתחה מצומצמת

כדי להבין יותר טוב מה ניתן לעשות, פניתי לאבישג קופלמן-בחר: יוצרת תוכן, בעלת ערוץ יוטיוב מצליח, מדריכת סדנאות ואישיות מרתקת. אבישג למדה עיצוב אופנה בשנקר ובמשך שנים הייתה בעלת מותג האופנה "מכופתרות". כיום אבישג מחזיקה במלתחה מצומצמת וחיה אורח חיים אקולוגי ומתחשב. ישבתי לשיחה עם אבישג על אופנה איטית, ועל הדרך חילצתי כמה טיפים שיעזרו לכם/ן להיות מתחשבים יותר בסביבתכם.

חולצות הקיץ של אבישג

אבישג, ספרי לנו על עצמך.

נעים להכיר, אני אבישג קופלמן-בחר, מעצבת אופנה עד לפני 4 שנים והיום בעלת ערוץ היוטיוב Off Roads Living.

מתי הגעת להבנה שאת מעוניינת בשינוי מהותי במלתחה ובאורח החיים?

היום בדיעבד אני יודעת להגיד שכל הזמן חיפשתי ורציתי לעשות שינוי, פשוט לא היה לי את הזמן וגם לא את הפניות הרגשית להתמודד עם תהליך שאז נראה לי ארוך ומייגע. בכלל לא ידעתי מאיפה מתחילים.

טיפים למלתחה מצומצמת

מהי בעצם אופנה איטית?

על פי ההגדרה המקצועית, אופנה איטית היא אופנה שנוצרת, נתפרת ומתגבשת בתהליכים אתיים ומוסריים שיש בהם מינימום פגיעה בסביבה ומקסימום מתן תמורה הולמת לכלל העובדים בתהליך הפקתה.

האופנה האיטית היא בדיוק ההפך מרשתות האופנה המהירות, שדוגלות בשפע פריטי אופנה ובקולקציות מתחדשות על בסיס יומי (או מקסימום שבועי).

המכנסיים והחצאיות של אבישג

מהו אורח חיים מינימליסטי בשבילך? 

אורח חיים מינימליסטי הוא כזה שבוחן כל הזמן את היחס לתחושה הפנימית שקיימת בכל דבר שאנחנו בוחרים להכניס לחיינו, בין אם מדובר בחפצים, מזון או אפילו מערכות יחסים.

כיצד את בוחרת אילו פריטים להוסיף למלתחה?

אני בוחרת להכניס למלתחה הפרטית שלי אך ורק פריטים העשויים מבדים טבעיים כמו כותנה, פשתן או ויסקוזה. ההעדפה שלי תהיה למצוא את הפריטים הללו בחנויות יד שנייה, על מנת לצמצם את הביקוש למוצרים חדשים ואת התחלופה שלהם בחנויות הרגילות. אני תמיד שואלת את עצמי האם אלבש את אותו פריט לפחות 30 פעמים. אם התשובה היא כן – אז אני מוכנה לרכוש אותו. אם התשובה היא לא – אז ברוב המקרים אני אוותר עליו ברצון.

למה עזבתי את עיצוב האופנה?

יש לך טיפים למי שרוצה להפוך לקניין/ית אקולוגי/ת חכם/ה יותר?

מבחינה אקולוגית, הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לצמצם את הצריכה. חשוב לקנות רק מה שבאמת חייבים, ורצוי לעשות זאת כמה שיותר בחנויות יד שנייה.

מה כדאי לעשות עם בגדים שאנחנו כבר לא רוצים?

אם הבגד ראוי ללבישה, ההמלצה שלי היא לנסות למצוא לו בית חדש, בין אם למסור למשפחה או חברים ובין אם לתרום לחנויות יד שנייה כמו רשת הביגודיות של ויצו.

שמלות בצבעי פסטל קיציים

ספרי לי על מקומות שווים לקנות בהם יד שנייה.

הדבר הכי חשוב ביד שנייה הוא לחפש חנויות שוות ולקחת בחשבון שכל חנות יד שנייה מתחדשת ומשתנה מידי יום. אופי הפריטים הוא חד פעמי. אני באופן אישי מאוד אוהבת את החנות דז'ה וו בחוצות שפיים, ויש גם את האתר המצוין דה קלוזט (https://www.daklozet.com). גם ברשת הביגודיות של ויצו אפשר למצוא סניפים נהדרים.

טיפים להרגלים קטנים שעוזרים לך להיות טובה יותר לסביבה?

1. צמצום הקנייה לדברים שבאמת חייבים.

2. לתכנן את הקניות בכל תחום (אוכל, ביגוד וכדומה) ולהמנע מקניות ספונטניות לא מתוכננות.

3. לעשות שימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים וטבעיים, כאלה שאינם מזיקים לאדם ולסביבה.

4. לגדל גינת ירק על מנת לזכות באוכל מיטיב וטרי יותר, ועל הדרך לספק סביבה בטוחה למינים רבים של חיות ומאביקים.

5. לעשות שימוש במוצרים רב פעמיים ככל האפשר (כוס רב פעמית, בקבוק שתייה, חיתולים לתינוקות ועוד ועוד).

מוזמנות/ים להכנס לערוץ היוטיוב הנפלא של אבישג בו היא מעלה תכנים רבים ומגוונים בנושא גינון, קוסמטיקה טבעית, אופנה ועוד ועוד.

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.