עכשיו קוראים
איך לטפס על הר

איך לטפס על הר

מופע ריקוד שנמשך שמונה שעות רצופות מאתגר את גבולות היכולת והיצירה

מרווין אברט, הפקולטה לעיצוב HIT

ב-18 בפברואר 2023, הרקדנים סזאר ברודרמן וגיא דוידסון יצאו למסע תובעני פיזית ונפשית שכותרתו "איך לטפס על הר". ההופעה, שלוותה במוזיקה של אריאל מריאש, נמשכה שמונה שעות רצופות ללא הפסקות לשתייה, שירותים או אפילו דיבור. הרקדנים עשו את דרכם באופן סמלי לראש ההר וחקרו את האפשרות להתגבר על חולשה. פרק הזמן של שמונה שעות נקבע בהשראת טיפוסה שובר השיאים של פמבה דורג'ה שרפה על הר האוורסט, שלקח רק שמונה שעות ועשר דקות ממחנה הבסיס לפסגה.

יצירה גרפית בעקבות המופע, מאת מרווין אברט

שוחחתי עם אחד הרקדנים, סזאר, שהגיע במקרה לבקר חבר באכסניה שאני שוהה בה כאן בתל אביב במהלך הסמסטר שלי כסטודנט בחילופין ב-HIT. הוא שיתף אותי בכמה תובנות וסיפר כיצד התכוננו לאתגר. צמד הרקדנים  ביצע בעבר גרסה קצרה יותר של היצירה, אך מעולם לא שמונה שעות. 

המיצג כלל בעיקר אימפרוביזציה, עם כמה חלקים וקטעים שתוכננו מראש. הגיטריסט סיפק להם אותות כל שעתיים כדי לציין את תחילת המערכה הבאה. שני הרקדנים לא דיברו במשך כל המופע, והסתמכו רק על הבעותיהם הפיזיות וקשר עין. אחד הרקדנים היה יוזם פעולה, והשני היה מנסה לעקוב אחריו.

"איך לטפס על הר" מציע הופעה כובשת ומעוררת השראה. הסיבולת שהפגינו הרקדנים בהופעה בת שמונה שעות היא לא פחות ממעוררת השתאות. למרות שכבר שעתיים אל תוך המופע שניהם היו סחוטים פיזית, הם התמידו והשלימו את המסע המפרך. הגיוון והמקוריות בכוריאוגרפיה המאולתרת שלהם לאורך המופע היו מרשימים, עם מעט מאוד חזרתיות למרות זמן ההצגה הממושך. "איך לטפס על הר" היא יצירת אמנות יוצאת דופן שמניעה ומעודדת אנשים לעבור את הגבולות שלהם עצמם.

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.