עכשיו קוראים
אליס בעולם האין

אליס בעולם האין

אליס דיוריס מציירת בובות עם עיניים מעורפלות, ערפדים וליצנים, גותיקה ואגדות. בואו לצלול איתנו לספר הסקיצות שלה.

אמיליו ולירוסו, עיצוב פנים
אליס דיוריס. צילום: אמיליו ולירוסו

בחצר אחורית בה עץ מבקע את התקרה, בין מדפי הספרים של בית הקפה וחנות הספרים "הנסיך הקטן", ישבה בחורה יפה ומסקרנת עם שיער סגול, חבויה בתוך מחברת הסקיצות שלה.

תפסתי מקום לידה, הוצאתי את המחברת שלי והתחלתי לצייר. בין קו אחד לשני המלצרית ניגשה: "מה תרצו להזמין?"
מתוך מחברת הסקיצות הגיחה אליס והזמינה הפוך קטן על סויה.
"גם בשבילי!" אמרתי בחיוך קטן.

כך, בבית הקפה הקטן מצאתי השראה בדמותה של ידידתי אליס.

הילדה והכנפיים

מי היא אליס?

אליס דיוריס היא אמנית בתחילת שנות השלושים לחייה. כילדה שעלתה לארץ מברית המועצות, אליס חוותה על בשרה את האכזריות שבגזענות הישראלית מבני כיתתה.
מילדות היא לימדה את עצמה לצייר והתנסתה בצבעי אקריליק. ההורים עודדו אותה ושלחו אותה למספר שיעורי בסיס על מוטוריקה, דוממים, נוף וטבע.

האיורים והציורים של אליס הפכו באופן בלתי מודע למפגן רגשות ולמפלט מהמציאות. באותה תקופה התאהבה אליס בסדרות אנימה (אנימציה יפנית) שהשפיעו על יצירתה. האמנות של אליס פיתחה צדדים אפלים יותר, ועסקה בדם, מוות ופנטזיה אפלה. כל אלו היוו עבורה ביטוי נסתר של דיכאון ילדות.

אליס טובעת במחשבות
אליס מתפרצת ממחשבות. שתי יצירות תאומות שנוצרו מתוך התחושה הבלתי נשלטת של שיגעון חושים. לטבוע ולהתפרץ בתוך ביצה שחורה.

החברים התלהבו מהאיורים האפלים, אך בבית אלו לא התקבלו ברוח טובה, והדחייה הזו גרמה לאליס לצנזר את היצירתיות שבה עד לאחר הצבא.

מקרה מוות במשפחה ופרידה ראשונה הובילו למפנה. במקום להתחבא, אליס החליטה להמחיש את הכאב והאבל בדמות יצורים ובובות בעולם בדיוני ואפל.

"עולם האין של אליס" טעון לעין המתבוננת, מתפרש אולי כנגטיבי או מדכא, אבל כך התפתח מנגנון היצירה האישי של אליס. ברגע שסקיצה נולדת היא ממשיכה. הדמות, הרגש, ממשיכים להתעכל עד להתגלמות סופית.

ערפד שצף בבריכת דם, בריאה מחדש. טקס עתיק של ערפדים. הדמויות בעולמה של אליס מתמודדות עם הלא מוחשי כאילו היה חומר וגוף כאחד. התחושות עוברות בשפה של התמונה, שנכנסת לתוך עצמה ונחשפת.

בעבר נהגה אליס לאייר במחברות סקיצה A5, שהתאימו בגודלן לסביבת הציור, והן קומפקטיות ונוחות. היא עבדה בצבעי מים ובאקריליק. כיום היא בעיקר מאיירת באייפד באופן דיגיטלי, בתוכנות פרוקרייט ופוטושופ.

מאז שהאיור הפך להרגל כמעט יומיומי, המחברת הפכה לעולם בו היא פוגשת את הצדדים והחלקים שבתוכה לטוב ולרע. היא שוקעת בספרי הסקיצות שלה לרוב לבדה בבתי קפה, עם ההפוך על סויה הנצחי.

שם, בעולם האין של אליס, נפגשות שלל דמויות מעולמות רחוקים: ערפדים, לוליינים, בובות של תום ילדותי. סימנים של קדושה והילה, מלאכיות, מוות ותחייה.
הכל עטוי בעירום מבעד לערפל, חשיפה ופגיעות, העיניים הולכות לאיבוד באי-וודאות, גדושות רגשות ומחשבות.

מספר יצירות נבחרות מספרי הסקיצות של אליס:

הילדה והעורב. הילדה המחזיקה לתומה את הביצה ממנה בוקע ניצן קטן של תקווה, בעוד העורב מעל ראשה, ממתין.
The lovers. הדיסוננס של הבחורה הבטוחה בהילתה ובקדושתה והדמות הגברית שחובקת אותה, מלאך שנפל. אף שהוא נראה מגונן, הוא גורם לחוסר רוגע נצחי. על אף השבר הצפוי, הם עדיין מאוהבים.
האדון בעל ראש הגולגולת והחליפה המהודרת מאוהב עד כלות בבובת מפרקים רדומה רגשית. הוא מטפל ודואג לה, אף על פי שהיא מלנכולית ומנוונת לנצח.
ילדת קרקס מלנכולית שמשתוממת מהכל !

אליס באינסטגרם: Witchdoll_art

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.