עכשיו קוראים
ארכיאולוגיה של זיכרון

ארכיאולוגיה של זיכרון

[column]

בחודש האחרון התקיימה התערוכה "ארכיאולוגיה של זיכרון" בגלריה חנקין בחולון, שהמציגה את התהליך שעברו 19 נשים במהלך קורס שהתקיים בעמותת אמנים יוצרים בישראל. תהליך של שנה וחצי הניבו תוצאות מאוד מרשימות. "כשאדם יוצא למסע יש לו מה לספר" (וולטר בנימין)

תגל אסולין, עיצוב פנים

[/column] [column]

כששמעתי על התערוכה בחנקין בחולון, לא ידעתי למה לצפות, נכנסתי למתנ"ס אפרפר מבחוץ, שנראה לא שונה מרוב המתנסים הקיימים. בכניסה מצד ימין שוכן לו אולם קטן וצנוע, אך עם זאת מאוד נעים. זהו חלל המציג תערוכות מתחלפות ומציגים בו אמנים ומעצבים.

[caption id="attachment_7542" align="aligncenter" width="750"] כפית סוכר. ליבוד ורקמה. עבודתה של נחמה קלמנסון. צילום: רן ארדה[/caption]

החלל משרה את קסמו בין החומרים המתחברים יחד ובין כל חפצי האמנות ועיצוב שמופיעים זה לצד זה. דווקא במקום זה, מרגישים את ההבדל בין העשייה של מלאכת יד אנושית לבין עשייה שמתקיימת בעולם הווירטואלי. מנגד לקדמה שבאה וסוללת את דרכה, יש משהו מיוחד ומקרב מאוד כאשר העבודה היא מלאכת יד, ונראה שהיוצרים התחברו מאוד לתוצרים באופן מאוד אינטימי.

בתערוכה מציגות כ-19 אמניות יוצרות המציגות בארץ ובעולם, מומחיות בתחומן, שהשתתפו בקורס במסגרת עמותת אמנים יוצרים בישראל. המטרה הייתה להעצים ולהעמיק את נקודות המבט של היוצרות ולפתח איתן דרכי ביטוי חדשות ומאתגרות. על-פי אוצר התערוכה ומנחה הקורס משה רואס "האתגר הוא לקחת את היוצרות לעוד שלב בו יש מחשבה על הצורה, על התכנים, על הדימוי ועל אופן הצגתו".

התערוכה "ארכיאולוגיה של זיכרון" מייצגת את המחשבה בין העבר לבין העתיד, שואלת לאן פנינו מועדות, ומחזירה אותנו אל בעלי המלאכה, הקראפט והעשייה בחומר. עוד שאלה שעולה היא לגבי מהות הקשר שקיים בשנים האחרונות בין עולם העיצוב לבין עולם האמנות והקו הדק ביניהם. התערוכה מציגה עושר גדול בטכניקות בהן אמונות הנשים: אריגה, הדפס, ליבוד, הטלאה, חריזה ועוד. האתגר היה לקחת את החומר הקיים ולהגיע עמו לצורות חדשות ומפתיעות, ולעבור תהליכים של היווצרות ופירוק עולם החומר.

[caption id="attachment_7546" align="aligncenter" width="750"] עבודתה של חנה אופק. העבודה בנייר בשילוב חומרים מן הטבע[/caption]

בכניסה לתערוכה תלויה על הקיר עבודתה המעניינת של חנה אופק, המציגה מסגרות עץ אשר בתוכן רקמה עדינה בצבעי אדמה שנעשתה על קרטון. "העבודה בנייר בשילוב חומרים מן הטבע הולידה סדרת עבודות הבוחנת את המופעים השונים על פני השטח". ההשראה נלקחה מהפעולה שעושים החרקים והמזיקים על עצים וצמחים והעקבות שמשאירים אחריהם.

[caption id="attachment_7550" align="aligncenter" width="750"] ערפילית. עבודתה של גונית פורת. טכניקת אריגה ומלח[/caption]

לצידה תלויה עבודתה של גונית פורת, המציגה מובייל תלוי מהתקרה כמעין שטיח עם פאטרנים עדינים, עבודה שדורשת להתקרב ולראות ממה באמת עשויה. מדובר באריגה בשילוב של מלח עם צבעים עדינים של לבן וקרם מעורבבים. "בניסיון למשוך שמים לארץ לתרגם את שפת הכוכבים לשפת האדמה מקבל צורה דרך פעולת אריגה והשרייה במלח".

[caption id="attachment_7548" align="aligncenter" width="750"] עבודתה של צילה גולדשטיין. מדיה מעורבת על לוח נחושת, 10 לוחות בגדלים משתנים[/caption]

בעבודתה של צילה גולדשטיין, נראה כי לוחות נחושת בצבעים שונים יוצרים טקסטורה מעניינת וסקאלת צבעים מרהיבה, שקרתה כתוצאה בשילוב של חמצן ומתכת, שיצרו יחד קורוזיה. "הלוח מכיל בתוכו בד בבד את העשייה ואת אי העשייה את החותם האנושי על הטבע ואת הטבע עצמו".

[caption id="attachment_7544" align="aligncenter" width="750"] עבודתה של חואני מוקמל. טכניקה מעורבת עם נייר. צילום: רן ארדה[/caption]

עבודה נוספת התלויה על הקיר היא של חואני מוקמל ורצוי להתקרב על מנת לראות את החומר ממנה עשויה. ממבט ראשון נראה כי היא עשויה מתחרה, אך שמתקרבים מגלים שהיא עשויה מנייר. הנייר משולב עם רקמה של אלמנטים קטנים, היוצרים סוג של תחרה עדינה וצבעוניות רגישה המשתלבים יחד. "הנייר, שמתקיים לרוב כדו ממד מקבל בעבודה זה גוף והופך לעולם המזמין לצלול פנימה אל היופי והמורכבות שבחומר. המרחב הפיסולי שנוצר מחבר בין העולמות החומריים לחלל הריק, בין הסדר לכאוס ומנכיח את התנועה המתמדת ביניהם".

[caption id="attachment_7540" align="aligncenter" width="750"] ״א בינתי״ – עבודתה של אתי יפה. הצילום הוא הקפאה של תצורת זיכרון אחת מתוך האינסוף הגלום במעבר הדורות. צילום: אתי יפה[/caption]

בעבודת הצילום של אתי יפה נראה כאילו הזמן קפא. לרגע לצילום אחד כל החפצים עמדו דום. המפה נעצרה טרם נפילתה על השולחן. והצלחת נראית תלויה באוויר. החפצים נראים עתיקים, ומרגיש שלכל חפץ בתמונה יש משמעות מיוחדת המעלה זיכרונות מהעבר ורגעים קטנים בילדותה של הצלמת. "הצילום הוא הקפאה של תצורת זיכרון אחת, מתוך האינסוף הגלום במעבר הדורות".

נראה כי מטרתו של רואס, האוצר והמנחה של הקורס עלתה על ציפיותיו, התערוכה אינטימית ונוגעת בנקודות הרגשיות של המתבונן. המחשבה על פרימת ההגדרות המקובעות של החומר, והעשייה בעבודת קראפט יכולים לאתגר את המחשבה ולעורר את החושים.

אוצר : משה רואס

11/5/17 – 10/6/17

משתתפות בתערוכה : רותי אגמון, חנה אופק, רינה ארבל, צילה גולדשטיין, אירית גרוס, דבורה דודאי, דבורה חזן, יהודית הנדלזלץ, אתי יפה, חואני מוקמל, טליה מוקמל, זהבה מור, גונית פורת, דורית קו, רותי קוק, חדוה קליין, נחמה קלמנסון, עיניה שוב, אורנה שחר.

גלריה ע"ש חנקין

רחוב חנקין 109, חולון

שעות פתיחה:

א-ה 13:00-10:00, 19:00-16:00

שישי 13:00-10:00

שבת 14:00-10:00

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.