עכשיו קוראים
בסלון של סתיו

בסלון של סתיו

סתיו פורגס היא אמנית רב-תחומית, מניקוריסטית, שוזרת פרחים, בוגרת תואר באמנות מבצלאל. מלבד כל אלה היא גם בעלת המותג "בוטיק שווארמה" אותו ניתן היה למצוא ביריד צבע טרי, בשבוע העיצוב בירושלים ובמוזיאון הפופ אפ האחרון בתל אביב. פגשתי את סתיו לשיחה על העבודות שלה, על איך זה להיות אמנית בישראל ועל כמה מהפרויקטים הבאים.

מיכל פישר, עיצוב פנים

"עם מעצבים אני מרגישה אמנית ועם אמנים אני מרגישה מעצבת, ואני נעה בין שני אלה".

את סתיו אני פוגשת ב"הרצל 16" (גילוי נאות: מקום העבודה שלי). אנחנו יושבות לנו בנוחות על הספות שבפטיו, מרגישות בבית. הרבה מהעבודות של סתיו עוסקות בשאלות על מה זה בית כך שהלוקיישן הנבחר מרגיש מתאים.

לפני שנה בדיוק הציגה סתיו את תערוכת היחיד הראשונה שלה בגלריה העירונית בכפר סבא, בה היא בנתה בית.

"זה היה יום אחרי שיצאנו מהסגר באופן רשמי. כל ההקמות לתערוכה היו בזמן סגר, אבל לא הרגשתי שהתערוכה היא פוסט קורונה, כי גם ככה אני מתעסקת בבית ובאירוח, והבית שיצרתי שם דגש על מרחבים שמעניינים אותי. בתכלס הוא היה בסוף קצת דומה לבית שלי שזה היה הכי מצחיק. היו שם גינה, סלון, חדר אוכל, חדר שינה. התקופה של השהות בבית תפסה כל אחד במקום אחר. התייחסתי דווקא לאירוח, או לחוסר אירוח שהיה בתקופה הזו ולא לקורונה ולמסכות.”

איך אנשים הגיבו לזה?

"התגובות היו ממש חיוביות ומעניינות. תמיד כשיוצרים משהו את לא יודעת איך זה יפגוש את העולם. רציתי שאנשים יוכלו לגעת, להתבונן ולעשות כל דבר שבא להם בתוך הבית הזה, זה היה ממש כיף. משפחה שלמה באה עם הילדים, ומישהו יושב בסלון, מישהו שוכב בחדר שינה. זה היה מאוד מעניין לראות איך אנשים מתייחסים ומגיבים. זה לא שההנחייה הייתה לגעת, אלא “תעשו מה שאתם רוצים, תרגישו בבית.”

מתוך תערוכת היחיד "מה שצריך, Leaving Room" בכפר סבא. צילום: סתיו פורגס

במסגרת פרויקט הגמר שלה בבצלאל הקימה פורגס את "בוטיק שווארמה": בוטיק של יוצרים ויוצרות מתחומים שונים המשלב בין אמנות גבוהה ונמוכה. הבוטיק החל כסלון יופי אותנטי שאירח תצוגת אופנה בהשתתפות בנות המשפחה של פורגס, לבושות בבגדים שעיצבה, תפרה ורקמה. בבוטיק התארחו אמנים נוספים שתרמו את חלקם – עיצוב שיער, ציפורניים ועוד. פרויקט הגמר של פורגס יצא מגבולות בצלאל והמשיך להציג ולפעול בתערוכות שונות כמו גם בחללי תצוגה בלתי פורמליים.

בהרצאתך בבית אריאלה במסגרת HITS VOL. 1 של המכון הטכנולוגי חולון, סיפרת שאת מציגה את העבודות שלך בגלריות אבל גם מוציאה אותן "לחיים" במועדונים למשל. ספרי קצת על ההבדל.

"עולם האמנות הוא בעיניי אחד המקומות הכי לא ליברליים ולא פתוחים שיש. הוא סגור, קצת "סאחי", יש בו חוקים ברורים. מחוץ לגלריה הדברים מקבלים גוון אחר. במסיבה נניח, הפידבק מיידי לחלוטין. אם זה הצליח זה הצליח, את תדעי את זה במאית השניה. כשאני מקימה תערוכה בחלל לבן זה יכול להעיק בהרבה מובנים. אני מאוד אוהבת ומרגישה שהעבודות שלי צריכות חלל, והחלל של המסיבה הוא פשוט מושלם, את מרגישה את הקהל. כשהשארתי את התערוכה שלי בכפר סבא לא ידעתי מי פגש אותה וראה אותה. הייתה לי הרבה פחות שליטה. אני גם באה מחיי הלילה, אני מרגישה שגדלתי בתוך מסיבה ובטח לא בעולם האמנות."

"מחוץ לגלריה הדברים מקבלים גוון אחר". בוטיק שווארמה בשיתוף עם ליין המסיבות "קוק-שוק" בתל אביב.
בוטיק שווארמה בשיתוף עם ליין המסיבות "קוק-שוק" בתל אביב.

ראיתי באינסטגרם שעשית פרפורמנס במסיבה לאחרונה. מה היה שם?

"זה היה ב"פאג". אני שוזרת פרחים אז עשינו משהו סביב זה. אני לא מייבאת חוויות, גם בתוך העבודה שלי. למשל, אני מאוד מתגעגעת לסבתות שלי אז אני עושה עכשיו פרויקט עם קשישות בירושלים בו אני מתמללת את סיפור החיים שלהן. זה לא ייבוא של חוויה אלא משהו שמעסיק אותי ואני מוצאת את הדרך לחבר את זה לעכשיו, למציאות, זה ממש חשוב עבורי. אני מרגישה שכדי לייצר משהו ‘וואו’ הרבה אמנים מייבאים חוויות."

מה הכוונה "לייבא חוויות"?

"אם נושא מסוים הוא לא משהו שמעסיק אותך, אז למה לעשות עליו עבודה? אם לא גדלת בצורת חיים מסוימת, למה לרפרר לזה? זו הכוונה שלי. צריך להשתמש במה שיש לך, להתבונן פנימה. הרבה פעמים אנחנו עושים דברים שרחוקים שנות אור מזה וזה כל כך לא נכון בעיניי. תתבוננו פנימה, תראו מה קורה לכם בפנים ואת זה תביאו."

סתיו פורגס, צילום: גיא נחום לוי

כשפורגס מוציאה את האמנות שלה מהגלריה אל העולם, היא מנגישה את התרבות לכולם. "בישראל תרבות היא משהו שהוא פריווילגיה, אבל בשאר העולם זה שייך לכולם. פה בארץ זה רק למי ש"שבע" ויש לו זמן. הייתי רוצה שגם אנשים שלא מדברים את שפת האמנות יצרכו את האמנות שלי."

פורגס שואבת את ההשראה שלה בין היתר מאושיות כמו קים קרדשיאן ודמנה גווסאליה (המנהל האמנותי הנוכחי של בלנסיאגה): "דמנה הוא תותח. הוא פליט שהגיע מגיאורגיה, ומשתמש בסיפור שלו ביצירה שלו. שם הוא לא התעסק באמנות או באופנה, ובעזרת עבודה קשה הגיע לאן שהוא הגיע. אני כנראה לא אקנה בלנסיאגה בעשר שנים הקרובות אבל אני מרגישה שאנחנו כן מתעסקים בדברים דומים."

מיצב של "בוטיק שווארמה" ב"אוהבים אמנות, עושים אמנות" של עיריית תל אביב. פורגס שכרה חנות בה אירחה לקוחות לפדיקור תוך שידור המפגש בלייב באינסטגרם של הבוטיק. צילום: דור קדמי

איך זה להיות אמנית בישראל?

“אם אין גב, זה קשה. אני יכולה להגיד שאני כרגע בצומת. בהתחלה הצגתי בבולמוס, תמיד בחרתי איך אני רוצה שזה יהיה ולא הסכמתי לעבוד בחינם אבל אם הייתי משתמשת רק בתקציב שקיבלתי אז העבודות היו נראות כמו הצרות… זה לא אמור להיות ככה. אני אוהבת את זה ומאמינה בזה, אבל אם דברים לא ישתנו אני חושבת שיהיה לי מאוד קשה לעשות את זה לאורך זמן. אבא שלי מקים איתי את התערוכות שלי. זה לא סביר בעיניי. מי שרוצה לעסוק בזה לטווח ארוך צריך לנהל את הדבר הזה, זה ממש על גבול הבלתי אפשרי. צריך לשלם מחיר רציני בשביל להיות אמנית פעילה – אני עובדת בארבע עבודות, אני בת 31, כמה זמן אני עוד אצליח לעשות את זה? לקח לי הרבה זמן לא להתנצל על זה שאני אמנית. קשה לי להסביר מה אני עושה: עושה חלל, עובדת עם אנשים. מאוד קשה להגדיר את זה.”

על איזה פרויקט נהנית במיוחד לעבוד?

“נהנתי מאוד להציג בשבוע העיצוב בירושלים. עשיתי את זה פעמיים, פעם אחת לפני הקורונה ואחת אחרי הקורונה. אהבתי את זה ממש.”

מה הצגת שם?

"בפעם הראשונה הצגתי סלון של טיפוח ואירוח. הייתה עמדת קעקועים, ברמן שעשה קוקטיילים, מישהי ששזרה שטיח קיר, הייתה מספרה. הכל היה באוריינטציה של דברים שעושים לאמא. השנה עשיתי SWEATSHOP (חלל עבודה שיתופי) של מעצבים ואמנים ביחד עם יפעת פינקלשטיין וליטל מרקוס. אספנו מלא שאריות טקסטיל, שופרא נתנו מלא נעליים ועמותה שעושה בגדים נתנה בגדים שהם לא צריכים. מכל זה תפרנו קולקציה ואז כל הדראגיסטיות של תל אביב דגמנו את זה עם קרקס שניגן בלייב – בירושלים! זה היה האירוע שסגר את שבוע העיצוב, זה היה וואו.”

סלון האירוח בשבוע העיצוב בירושלים (2019) צילום: סתיו פורגס
מתוך שבוע העיצוב האחרון בירושלים. צילום: דור קדמי
SWEATSHOP בשבוע העיצוב בירושלים. צילום: דור קדמי

“פרויקט נוסף שאהבתי היה פרויקט של לוח שנה. גייסתי בהדסטארט 35 אלף ש"ח וזה לא הספיק. זה היה הזוי, הכל היה יקר. ביני (BINI Bouquet) ואלה (הצלמת אלה ברק) היו שותפות אבל הן אמרו לי שאם אני רוצה להוציא את זה – זה לגמרי שלי. אם אין סטודיו או צוות, זה בסוף הכל אתה. אם עשית יש אם לא עשית אין. זה קשה מאוד אבל גם מאוד מספק."

איזה טיפ תוכלי לתת לסטודנטיות/ים?

תחקרו, אל תייבאו חוויות. אני חושבת שסטודנטים/ות מאוד עסוקים בהישרדות, אבל הלימודים זה "זמן אוויר", כמו שהיה פעם בטלפון. הייתי מאפשרת ללימודים להיות זמן מחקרי והתנסותי ולא להתקבע, לאפשר לעצמכם מנעד של דברים. אני מרגישה שהמגוון או ההתרחבות מביאים בסוף לדבר הכי מדוייק. בזמן הלימודים לקחתי קורסים בכל המחלקות בבצלאל, בלי קרדיט או ציון, פשוט הלכתי. זה מדהים להיחשף לשיטות לימוד אחרות. קחו קורסים לא קשורים שמשהו בהם מעניין אתכם ופתאום תגלו על עצמכם עוד דברים.

פורגס עובדת על שתי תערוכות נוספות בימים אלה. הראשונה תוצג ב"גלריה ביפו", כחלק מעבודתה במקום עם בני נוער, בפרויקט משותף עם עיריית תל אביב.

תערוכה נוספת שמתעסקת באופנה, אמנות וערך, תוצג ב"בית האמנים", תל אביב.

עמוד האינסטגרם של בוטיק שווארמה: https://www.instagram.com/boutique.shawarma

עמוד הפייסבוק של בוטיק שווארמה: https://www.facebook.com/Boutique.shawarma

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.