עכשיו קוראים
ואן גוך ב-360 מעלות

ואן גוך ב-360 מעלות

תערוכת ואן גוך ב-360 מעלות שמוצגת בימים אלו במתחם ארנה הרצליה מציעה מפגש ייחודי עם יצירותיו של אחד האמנים הכי חשובים בתולדות האמנות. גם אם כבר נתקלתם בעבודות של ואן גוך במוזיאונים שונים ברחבי העולם- ככה עוד לא ראיתם אותו.

אלה מור אסולין, עיצוב תעשייתי

אנקדוטה ידועה מספרת שואן גוך הצליח למכור בחייו ציור אחד בלבד, ורק לאחר מותו זכה לתהילת עולם והפך לאייקון, זכה למוזיאון משלו ולתערוכות רבות המוקדשות לפועלו. בימים אלו נפתחת תערוכה בינלאומית חדשה כאן בישראל, במתחם ארנה הרצליה. בפתחו של עשור טכנולוגי חדש, המבקרים בתערוכה מוזמנים להנות מטכנולוגיית המציאות המדומה (VR) המאפשרת לחוש ולחוות דרך עיני האמן. באמצעות טכנולוגיות של הקרנת וידאו ארט של 360 מעלות, התערוכה מאפשרת לקהל לצלול לתוך עולמו של ואן גוך.

תערוכת ואן גוך ב-360 מעלות. צילום: Ivanov Christine  

היצירות מוצגות במבנה שמתפרס על פני 1000 מטר והוקם במיוחד עבור התערוכה. באמצעות הקרנת וידאו ארט וסימפוניות המלוות בקטעי סאונד, מסופרים חלקים מסיפור חייו של ואן גוך, עם ציטוטים נבחרים מתוך 844 ממכתביו (את מרביתם כתב לאחיו תיאו) שהוקלטו בעברית ומתנגנים בחלל התערוכה. 

התערוכה מורכבת מכמה חללים שונים, ביניהם מתחם בו מוצגות עבודותיו המוכרות של ואן גוך, מתחם אחר בו מסופר סיפור חייו, ומתחם ה-VR שמזמין את הצופים לצעוד בנעליו של ואן גוך. כל אלה מציעים חוויה חדשה למבקר, ולמי שמבקש להבין יותר מסיפור חייו הטרגי של הצייר ההולנדי האהוב.

תערוכת ואן גוך. צילום: Ivanov Christine  

הכניסה לתערוכה מתחילה דרך מסלול חייו של ואן גוך. עשרות מעבודותיו המובחרות הודפסו בגודל טבעי ונתלו בצידי המסדרון בו הקהל עובר. התאורה המינימלית במקום לא החמיאה להצגתן, והקשתה על המבקרים שהתאמצו לצלם. בקצה המסדרון תמצאו פינה המשחזרת את חדר השינה של ואן גוך, ממש כמו בציורים ובפורטרטים המפורסמים שלו. 

ואן גוך, "חדר שינה בארל". צילום: Ivanov Christine

משם ממשיכים למתחם המרכזי והגדול ביותר שבתערוכה. הבטיחו לנו את ואן גוך ב360 מעלות והנה ההבטחה מתחילה להתקיים. במקום נכחו מאות אנשים, מבוגרים וצעירים, שישבו מרותקים למופע האורות והצלילים כשבין לבין מושמעים קטעי אודיו המספרים את מחשבותיו של ואן גוך דרך ציטוטים שנמצאו במכתביו. הקטעים נוגנו יחד עם מגוון של סימפוניות מתחלפות. קשה להתעלם מהרגש שהמופע הזה מעורר: עד היום שמעתי על סיפורו של ואן גוך באוזניים למדות, אך הפעם יכולתי ממש להרגיש צער וחמלה על סיפור חייו, על האכזבות שחווה, ולצד כל זה, גם השראה והערכה על האמונה שהייתה לו, ועל ההתמסרות שלו לאהבת הציור.

"אני יודע בוודאות שיש לי אינסטינקט לצבע, ושזה יגדל עמי עוד ועוד, כי הציור הוא כמו מח העצמות שלי". וינסנט ואן גוך

תערוכת ואן גוך. צילום: Ivanov Christine

מופע הוידאו כולל מגוון יצירות וסרטוני וידאו ארט שנוצרו במיוחד עבור התערוכה. כל אלו יוצרים יחד מופע רב חושי ומרתק, והתחושה היא שציוריו של ואן גוך קמים לחיים מסביב לקהל. האורות המוקרנים שוטפים את הקהל והופכים את המבקרים לחלק מהיצירה. זו ללא ספק, חוויה מפעימה שקשה להשוות למתחמים הנוספים בתערוכה. למעשה, היה נראה שרוב הקהל איבד עניין בשאר המתחמים בתערוכה, ונעצר מהופנט בשלב הזה.

תערוכת ואן גוך – מתחם יצירה. צילום: שיר צבי

בחלל השני התערוכה מחולקת לארבעה מתחמים המציעים חוויות משלימות ומתאימות לכל המשפחה. ישנו מתחם ליצירה וצביעה עבור ילדים, כך שלגמרי מומלץ להגיע עם הילדים/אחיינים או לקבוע בילוי משפחתי לביקור בתערוכה. מתחם נוסף מוקדש לצילום תמונות סלפי על רקע הציור המפורסם ביותר של ואן גוך "ליל כוכבים", עם תאורה ייעודית לחובבי האינסטגרם. מלבד אלו, נבנו עוד שני חדרונים אקראיים שמיועדים למצטלמים, שלא תרמו דבר מה חדש או מרגש במיוחד לחוויה הכללית. 

מתחם ה-VR. צילום: שיר צבי

360 מעלות מסביב לוינסנט

יותר ויותר תערוכות משלבות את חווית המציאות המדומה בשנים האחרונות. גם בתערוכה הזו נבנה מתחם מושקע ביותר, ושווה ביותר, אם תשאלו אותי (גם התור יעיד). בכניסה למתחם ה-VR אחד הסדרנים מבטיח שזו חוויה מטורפת, וטוען שאחרי שמתנסים בה מבינים את כל הסיפור המוצג בתערוכה. אני מוכרחה להודות שלמרות שהתלהבתי לנסות הייתי קצת סקפטית.. מה כבר אפשר לחדש לסטודנטית לעיצוב?

חווית מציאות מדומה – תערוכת ואן גוך. צילום: שיר צבי

הוידאו עצמו אורך כ-11 דקות בהן תתבוננו בעולם דרך עיניו של ואן גוך. המסע מתחיל בחדר השינה שלו, יורד במדרגות, יוצא את ביתו וממשיך כל הדרך אל הים, כשבדרך אפשר לראות את הנופים ובעלי החיים שסבבו את יומו ומופיעים בציוריו. במהלך הטיול בעולמו, מתנגנת הקלטה ברקע המספרת גם היא חלקים מסיפור חייו של ואן גוך (ניתן לבחור שפה לשמיעת ההקלטה), כשהמצלמה מובילה את הצופה אל תוך הסיפור שמאחורי כל ציור.

הטיול עובר דרך 8 יצירות ומקורות ההשראה שלהם: החדר של וינסנט, האחו, היער, הכפר, נוף ימי, ומסתיים בליל הכוכבים מעל נהר הרון. אין מה לומר- החוויה מאוד מרגשת ומרשימה באיכות הצפייה שלה. חווית ה-VR היא לדעתי האטרקציה שמצליחה לחדש ומבדילה את התערוכה מקודמותיה. למי שמכיר ולמי שלא מכיר את סיפורו של ואן גוך, התערוכה הזו היא דרך מופלאה לחוש ולהתחבר אל האמן, הודות לטכנולוגיית ה-VR.

סריקת יצירות בתערוכת ואן גוך. צילום: שיר צבי

פרטים נוספים שכדאי לדעת:

בכניסה לתערוכה אפשר להשכיר מכשיר אודיו שאיתו אפשר לסרוק את היצירות של ואן גוך ולקבל על כל אחת מהן הסבר. עלות השכרת מכשיר היא 10 שקלים.

במקום ישנה חנות מזכרות שנוסעת עם התערוכה ברחבי העולם, ואליה מזנון צמוד. את המזנון לא ניסינו, אבל החנות בהחלט מרשימה. היא מציעה מרצ'נדייז עם הדפסים של הציורים המפורסמים של ואן גוך, כך שכדאי להגיע עם ארנק למקרה שתחשקו בפוסטר, ארנק, או סט כלי חרס עם הדפס של אחד הציורים האהובים עליכם של האמן. טווח מחירים: 15 – 400 ש"ח.

התערוכה אמנם מתפארת בשם עולמי ובביקורות מהללות, הוצגה ב-50 ערים וביקרו בה מיליוני מבקרים, אולם המחיר לכרטיס עבור אדם אחד לא זול. כדאי לבדוק באינטרנט או באפליקציות שמציעות הנחה לסטודנטים כמו iSTUDENT או דרך כרטיסי אשראי.

שם התערוכה: VAN GOGH
אוצר/ת:  Ivanov Christine

ארנה הרצליה

כתובת: השונית 2 הרצליה

ימי ושעות פעילות:  התערוכה פתוחה בימים ראשון-חמישי בין 10:00-19:00; ימי שישי בין 10:00-15:00; בשבתות בין 10:00-19:00.

תאריך פתיחה: 16.1.2020
תאריך נעילה: 05.04.2020  עלות כניסה:119-139 שקלים

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.