עכשיו קוראים
זוהי קריאה אחרונה, ממריאים לאיטליה!

זוהי קריאה אחרונה, ממריאים לאיטליה!

רובכם כנראה מכירים את מכונת הכתיבה המפורסמת של חברת אוליבטי (Olivetti), אבל הרשו לי לספר לכם על החזון שעומד מאחוריה. רגע לפני שהיא ננעלת, בואו לראות תערוכה מרשימה ביופיה כאן אצלנו, בגלריה ויטרינה ב-HIT.

ספיר כהן, עיצוב פנים.

שיתוף הפעולה המוצלח בין גלריית ויטרינה של המכון הטכנולוגי חולון עם ארכיון אוליבטי באיווראיה, שגרירות איטליה בישראל והמכון האיטלקי לתרבות בתל אביב, הניב תערוכה יוצאת מן הכלל. המכון הטכנולוגי חולון ידוע כמוסד המשלב בין מקצועות העיצוב, ההנדסה והטכנולוגיה. בהתאמה לכך, התערוכה מציגה מצויינות והיסטוריה של יזמות איטלקית, דרך עבודותיו של אדריאנו אוליבטי.

בתערוכה תצאו למסע בין מוצרים, אדריכלות, אנשים ומקומות, המסכם את ההיסטוריה הבינלאומית של אוליבטי ואת הגישה המהפכנית שלה לעולם היזמות, שמובילה להצלחתה באיטליה מזה למעלה ממאה שנים. 

על מנת לגלות את העומק והחוזקות של חזון החברה, כדאי להתבונן במכונת הכתיבה האיקונית שלה – מוצר שנוצר כדי להיות מדיום לרעיונות ולחזון של המשתמשים בו, ולהבין שפעם אחר פעם הוא יכול לשנות עצמו לתוך המטפורה המושלמת של היכולת האנושית ליצור יופי, לחלוק אותו ולהפוך אותו לחשוב ורלוונטי.

צילום: ספיר כהן

אומרים שאם אנחנו לא יכולים לראות את העתיד לא נוכל להשיג אותו. הפרספקטיבה והשקפת עולמו של אדריאנו אוליבטי הייתה אומנותית ומלאה בתשוקה כי הוא הבין את פוטנציאל החברה. היום אנחנו מבינים שכדאי לבחון את החזון שלו, לא כלקח המגיע מן העבר אלא כמסר לעתיד. התערוכה ממוקמת במקום בו סטודנטים/ות מגיעים מדי יום והופכים למעצבי העתיד והתקווה היא שהסטודנטים יוכלו למצוא את דרכם ואמונתם בגישה ההומניסטית של חברת אוליבטי.

החזון של גלריה ויטרינה הוא להציג תערוכות עשירות וליצור עולם ויזואלי המשלב בין אמנות ועיצוב עם הסתכלות על העבר, ההווה והעתיד. התערוכה של אוליבטי הינה דוגמא טובה לחזון הזה. זו תערוכה היסטורית, המוצגים בה הגיעו מן הארכיון באיטליה והעבר ניכר עליהם, בייחוד ימי המודרניזם באיטליה ובשאר העולם. אפשר לפגוש גם את התקופה האופטימית של שנות החמישים והשישים כאשר נכנסה מכונת הכתיבה לחיינו, ואמנות ועיצוב היו ערכים חזקים בתעשיה ובייצור. שלט הרעיון שמכונות צריכות להיות יפות ולא רק יעילות או פונקציונליות. התערוכה מאפשרת לנו לראות איך המעצב/ת תורם להצלחת המוצר וליוקרתיות שלו. אוליבטי העסיקו את טובי האדריכלים ומעצבי הפנים כחלק מהחשיבה הגלובלית שהניעה את ההתרחבות של החברה. 

החלק השני של התערוכה הוא הרעיון החברתי – הפועלים ומשפחותיהם הם חלק בלתי נפרד מהחברה ואורח החיים שלהם משחק תפקיד משמעותי בהצלחת המוצר. היום, הרבה מחברות ההייטק משקיעות באורח חייהם של העובדים אבל אוליבטי הקדימו אותן בשנים רבות: החשיבות שהחברה העניקה לרווחת העובדים שלה כללה יצירת אורח חיים בריא ותרבותי, ובכך עשתה משהו יוצא דופן.

באירוע הפתיחה של התערוכה נשאו דברים נשיא המכון פרופסור אדוארד יעקובוב, שגריר איטליה בישראל מר סרג'ו ברבנטי, מנהלת המכון האיטלקי לתרבות ד"ר מריה סיקה, אוצרת גלריה ויטרינה ד"ר דליה מנור ואוצר התערוכה עברי באומגרטן, והסבירו את החיבור בין HIT לחברת אוליבטי.

(מימין לשמאל) אוצרת גלריה ויטרינה ד"ר דליה מנור, שגריר איטליה בישראל מר סרג'ו ברבנטי, נשיא המכון פרופסור אדוארד יעקובוב, מנהלת המכון האיטלקי לתרבות ד"ר מריה סיקה.

אוצר התערוכה, עברי באומגרטן: 

"כאשר טיילתי בונציה קיבלתי הצעה ממריה (סיקה) לשתף פעולה ולהקים תערוכה של אוליבטי. כל מה שידעתי בזמנו היה שזו חברה איטלקית למכונות כתיבה. עליתי על רכבת לאיווראיה ושם נחשפתי לעולם מרהיב. אדריאנו אוליבטי היה איש חזון, אחד כזה שניסה לשנות את העולם ולהפוך אותו למקום טוב יותר. בעברית, המילה Company היא אותה המילה כמו Society: חֶברָה. הרעיון הוא שהעולם התאגידי והחברתי ישתלבו לאחדות אחת בצורה אסתטית ומעוצבת כחלק מהמסורת האיטלקית. היה לי הכבוד ליצור תערוכה ראויה ומעוצבת, המכבדת את האסתטיות והמסורת של אוליבטי.

מימין: שגריר איטליה בישראל מר סרג'ו ברבנטי, משמאל: אוצר התערוכה עברי באומגרטן.

צילום התערוכה: עופר עמרם

התערוכה מוצגת בגלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי
בניין 6 (הפקולטה לעיצוב)
ימים א-ה 10:00-17:00
יום ו' 10:00-14:00
נעילה: 2.5.2023

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.