עכשיו קוראים
מאנקי ביזנס / סטודיו ג'וב

מאנקי ביזנס / סטודיו ג'וב

[column]

ג'וב סמיתס ונינקה טינגל ההולנדיים הקימו את סטודיו ג'וב (Studio Job) בשנת 2000. בספרם החדש, "Monkey Business", תוכלו למצוא את עבודותיהם משנים 2010-2015. זהו ספר עב כרס (כ-255 עמודים), שברובו מציג צילומים מרהיבים באיכות גבוהה של עיצובי הסטודיו.

דנה פרחי, עיצוב תקשורת חזותית

[/column] [column]

סטודיו ג'וב משתייך לזרם העיצובי "Design Art" המתאפיין בשילוב בין עיצוב לאמנות, ובייצור עבודות בהיקף מצומצם. הרעיון המרכזי של הזרם הוא שהאסתטיקה של האובייקט חשובה יותר מהפונקציונאליות שלו. בספר תוכלו למצוא דוגמאות רבות לכך, עיצוב פנים של חדרים בסגנון אקלקטי, רהיטים הקורצים לעולם תולדות האמנות והעיצוב, פאטרנים עמוסים וצבעוניים ועוד שלל מוצרים, לכאורה ביתיים ושימושיים, אך מתוחכמים בעיצובם. חברי הסטודיו משלבים בעבודתם מוטיבים היסטוריים לצד חוש הומור, מה שהופך את החווית דפדוף בספר למרתקת, מפתחת את הדמיון ובעיקר מעניקה השראה ומוטיבציה ליצור.

[caption id="attachment_5212" align="aligncenter" width="750"]''פאטרנים מספקים לנו הרמוניה ויזואלית'' "פאטרנים מספקים לנו הרמוניה ויזואלית"[/caption]

הפאטרנים המאויירים שיוצרים סטודיו ג'וב אמנם עמוסים בפרטים קטנים, אך הם צבועים למחצה כך שנוצר איזון, והחזרתיות מספקת הרמוניה. כך מעטרים בסטודיו את המוצרים, בעדינות.

"Pattern is an exercise in repetition, a repetition that provides visual harmony. On furniture it should set a stage, but not overwhelm. On the body it should flatter without exaggerating. This sort of pattern is not meant to stir or transport… It is intended to subtly enhance. To beautify."

[caption id="attachment_5213" align="aligncenter" width="750"]פרויקט אוטומובייל פרויקט אוטומובייל[/caption]

פרויקט מרהיב שנעשה בשנת 2013 בשם "Automobile" בשיתוף עם חברת Land Rover יצרנית רכבי השטח הידועה. כיאה לסטודיו ג'וב, זו חגיגה של אייקון תעשייתי באופן מונומנטלי עם הרבה הומור ואהבה. מחד, מדובר בפרויקט עיצובי עם הקפדה על הפרטים הקטנים (שהוא כמובן One-Off), ומאידך, זהו שיתוף פעולה עם חברת רכבים מסחרית המייצרת בפס ייצור תעשייתי. לרגל הפרויקט השיקו אתר מדליק, המציג מידע והסברים על תהליך העבודה, סרטונים ותמונות, וספר של פרויקט "Automobile", המומלץ בחום להורדה חינם בקובץ PDF.

[caption id="attachment_5205" align="aligncenter" width="750"]ג'וב סמיתס ונינקה טינגל מוקפים בפריטים המיוחדים שעיצבו ג'וב סמיתס ונינקה טינגל מוקפים בפריטים המיוחדים שעיצבו[/caption]

"The practice of collecting lifeless objects has always existed among humans and even animals. What is exciting and essential about collecting is the preservation of time. In theory, therefore, every crumb, thought, and breath is valuable enough to be preserved forever. A special collection can set the owner's name in stone and make it an undying star in the vastness of space." (Job Smeets, Paris 2014)

ג'וב סמיתס מסביר מה הוא חושב ומרגיש כלפי המנהג של שימור חפצים ב"חדרי פלאות". מרגש אותו במיוחד העובדה ששימור הזמן של הפריטים מגדירים לנצח את האדם שאסף אותם ובאיזשהו אופן גורמים לו להשאר "חי".

[caption id="attachment_5210" align="aligncenter" width="750"]מיצג המשלב פנטזיה עם עיצוב ואמנות מיצג המשלב פנטזיה עם עיצוב ואמנות[/caption]

אחד הפרויקטים המרהיבים והמורכבים של הסטודיו הוא "חדר הפלאות" (בהולנדית: "Wunderkammer"). זהו מיצג ענק המשלב פנטזיה עם עיצוב ואמנות. "חדר הפלאות" ממוקם בחדר עגול שעל קירותיו פאטרנים וויטראז'ים עם מוטיבים מעולם המוזיקה, והתקרה העגולה בנויה ממראות מרובעות בגדלים שונים המעניקים חוויה מרחבית מופלאה. המיצג האדיר של סטודיו ג'וב מתועד בספר מנקודת מבט אינטימית החושפת את מורכבותו של הפרויקט, ובתוך הצילומים אפשר לראות את הפרטים הקטנים (חדי העין יבחינו בפסלון של נפוליאון רוכב על סוסו, מוטיב הלקוח מציורו הנאו-קלאסי של ז'אק לואי דוד).

על-מנת להקים את המיצג השתמשו בטכניקות וחומרים רבים: ברונזה, קריסטלים, זהב, כסף, ויטראז', מראות, נורות לד, מנגנוני שעונים ועוד. "חדר הפלאות" הוא מושג מתקופת הרנסאנס, זהו חדר ובו אוסף של חפצים ללא קיטלוג מובנה כיוון שבתקופה זו עדיין לא היו גבולות ברורים של עולמות תוכן. דרך צורות, צבעים וקומפוזיציה סטודיו ג'וב מגלים למבקרים תגליות: במיצג מסתתרים אלפי סיפורים קצרים בתנועה, במוזיקה, בהשתקפויות וברמזים לחברה מודרנית.  

ועכשיו רבותיי – בננות!

[caption id="attachment_5216" align="aligncenter" width="750"]שילוב בין עיצוב מוצר לאמנות הפופ-ארט שילוב בין עיצוב מוצר לאמנות הפופ-ארט[/caption]

הפרויקט הסוגר את הספר מציג מהדורה מוגבלת של 6 מנורות שונות בצורת בננות מקולפות. קליפות הבננה עשויות ברונזה צבועות בזהב, והפרי עצמו מתפקד כנורת לד מזכוכית. המנורות משלבות בין אמנות ולבין עיצוב באופן מתוחכם והומוריסטי.

לדברי הסטודיו, בננה היא הפרי הכי פופולרי בעולם, ומרמזת לאייקונים אחרים של אמנות הפופ-ארט (קוקה-קולה, מרילין מונרו, שטר הדולר). הרעיון שהוביל אותם בפרויקט הוא לזקק את היופי מתוך הפופולרי, וזו- אמנות בפני עצמה.

[caption id="attachment_5207" align="aligncenter" width="750"]כריכת הספר כריכת הספר[/caption]

Studio Job; Monkey Business. Carpenters Workshop Gallery, 2016

בספריית המכון הטכנולוגי חולון
745(493) SME

[/column]

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.