עכשיו קוראים
A-Z design and designers

A-Z design and designers

[column]

קבלו את המדריך הרשמי המאגד מושגים חשובים מעולם האמנות של המאה ה-20 וה-21. הספר מכיל מגוון רחב של ערכים ושמות מעולם העיצוב שכולנו צריכים להכיר- מעצבים עצמאים, יצרנים, בתי ספר ותנועות שנבחרו בקפידה.

דנה פרחי, עיצוב תקשורת חזותית

[/column] [column]

הספר הוא סוג של מילון מושגים מכל קצוות עולם העיצוב: אדריכלות, עיצוב תעשייתי, מוצרי גרפיקה, משחקים דיגיטליים ווידאו, ובנוסף מפרט על סגנונות העיצוב העיקריים ותנועות רלוונטיות.

מקור ההשראה לספר זה היא הספרייה המקוונת של מוזיאון העיצוב בלונדון. מאז פתיחת המוזיאון בשנת 1989 ועד ליצירת ספר זה, הספרייה זו שסיפקה למבקרים הסקרנים מקור מידע לנושאים שהוצגו בתערוכות במוזיאון, ועכשיו הספר נותן מענה לנושאים הללו.

[caption id="attachment_6053" align="aligncenter" width="751"] רק מעצם חווית הדפדוף ומבט מהיר בצילומים- ניתן לשאוב השראה[/caption]

הספר מחולק ל-3 חלקים עיקריים. החלק הראשון מציג את מוזיאון העיצוב בלונדון האחראי להפקת הספר. מוזיאון העיצוב (Design Museum) נמצא במרכז לונדון, ומציג בעיקר מוצרי תעשייה, גרפיקה, אופנה ועיצוב ארכיטקטוני. מדי שנה מעניק המוזיאון את פרס "מעצב השנה" על מנת לעורר את הדיון הציבורי בנושאים עיצוביים ובעיקר על מנת לשפר את איכות החיים דרך עיצוב.

החלק השני והעיקרי בספר הוא המילון הכולל את כל הערכים החשובים מעולם העיצוב שמסודרים (תחזיקו חזק) לפי סדר הA-Z! המילון הוא שפע של השראת עיצוב ומסודר בצורה הנוחה ביותר גם לאנשים שאינם חובבי ספרים. יש לך 5 דקות פנויות? פתח באקראיות בערך מסוים וקרא. מצד אחד, הסידור הזה מאפשר לקורא התמקדות וחיפוש מהיר, אם ידוע לו הנושא שעליו הוא רוצה לקרוא, ומצד שני, מאפשר גם דפדוף ספונטני וקריאה באופן אקראי.

החלק השלישי ממפה כרונולוגית את סגנונות העיצוב העיקריים ותנועות רלוונטיות שפעלו בין השנים 1860-1970. חשוב להכיר את המושגים הניתנים בחלק הזה, כיוון שהם נותנים רקע כללי ומתומצת על אותה תקופה או תנועה, מציגים בפנינו מדוע התפתחה התופעה, עקרונותיה ושפה עיצובית מובילה. כך, כאשר נקרא על מעצב מסוים, נוכל להבין את מקומו והשראתו ליצירה בהקשר לתקופה ולמדינה שבה פעל.

[caption id="attachment_6054" align="aligncenter" width="751"] תנועה שעודדה עבודה בשיטות של מלאכה ידנית[/caption]

וויליאם מוריס, האבא הרוחני של תנועת "Arts and Crafts", זוכה בספר להכרה בעיקר דרך עיצובי הטקסטיל העשירים המזוהים איתו- איורים המושפעים ממוטיבים של הצומח שהודפסו על בדים, שטיחים ואריחים. עבודה הידנית של מוריס מביעה את העקרונות של התנועה, ששאפה לחזור לערכים של תקופת ימי הביניים ועודדה עבודה בשיטות של מלאכה ידנית, זאת על מנת להשיב למוצרים את ייחודם העיצובי. חברי התנועה עמדו כנגד העיצוב התעשייתי-הקישוטי המוגזם, וטענו שהאדם הופך למכונה אוטומטית, נטול מחשבה ויצירתיות.

[caption id="attachment_6050" align="aligncenter" width="751"] א רובר של רון ארד- טכניקת Ready Made[/caption]

ממאה אחת למאה אחרת,

"Arad playfully subverts existing notions of design in order to create objects- from one-off pieces to mass-produced furnishings- that are not only sculptural accomplishments but also highly innovative in terms of function and the deployment of materials."

רון ארד נחשב לאחד המעצבים הבולטים בסגנון העיצוב הפוסט מודרניסטי. ארד מתמחה בתחום האדריכלות, אך בספר מוצגים רהיטים בלבד, שמתאפיינים במתכות מעוקמות ובצורות אמורפיות בעלות מראה גולמי ולעתים גם הומוריסטי. אחד המוצרים המצולמים הוא "כסא רובר". הכסא עשוי ממושב של מכונית רובר ישנה שמונח על רגלי מתכת מעוגלות. הטכניקה הזו נקראת Ready-Made, שימוש בחפצים קיימים, שמנותקים מהקונטקסט המקורי שלהם ומושמים ביצירות חדשות ומעודכנות. הכסא זכה לגרסאות שונות שהיו להצלחה גדולה בבריטניה ומחוץ לה.

הספר הוא פלטפורמה נפלאה להרחבת הידע שלנו כמעצבים, והזדמנות להכיר מעצבים חשובים וסגנונות עיצוב שונים וחדשים. רק מעצם חווית הדפדוף ומבט מהיר בצילומים ניתן לשאוב השראה. יש לך 5 דקות פנויות?

 

Fiell Charlotte& Peter, Sudjic Deyan, A-Z of Design& Designers, Design Museum, Goodman Fiell, London, 2016

בספריית המכון הטכנולוגי חולון
7.05 (FIE)

400 עמודים, אנגלית

 

 

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.