עכשיו קוראים
Stefan Scholten & Carole Baijings

Stefan Scholten & Carole Baijings

[column]

ברוכים הבאים אל מאחורי הקלעים של תהליכים יצירתיים ומרגשים של שניים מהמעצבים הנחשבים והחדשניים באירופה כיום Scholten & Baijings. "חזרנו לצורך לתעד מחקר עיצוב", אומרים צמד המעצבים המפורסמים.

שירן חרז,  עיצוב פנים

[/column] [column]

זוג המעצבים סטפן שולטן וקארול באייג'ינגס הקימו את סטודיו העיצוב שלהם בשנת 2000 ולא עבר זמן רב עד שהשניים הפכו להיות מבין המעצבים המבוקשים ביותר בתחום העיצוב הבינלאומי ובאופן עקבי הם זוכים לשבחים בהצלחתם המסחרית.

[caption id="attachment_7195" align="aligncenter" width="750"] קערה בטכניקה אחיד בניסוי שונה של חומר[/caption]

זה הספר הראשון שלהם, והוא מעניק נקודת מבט לתהליך עבודה: החל משלב הסקיצות, צילומי מודלים, דוגמיות צבע, מודלים תלת ממדיים, טכניקות מלאכה, יצור אב טיפוס ועד לתוצר המוגמר. עוד הם מציגים טכניקות עבודה בחומרים שונים, ופיתוח טקסטורות ייחודיות, המעניקים מבט שונה ומעניין על הפרויקטים.

[caption id="attachment_7187" align="aligncenter" width="750"] כריכת הספר Scholten & Baijings[/caption]

גם בכריכת הספר לא חסכו בעיצוב, כריכתו בעלת טקסטורה מחוררת ודופן הדפים מצופה בצבע כתום שללא ספק מושך את העין. כמו כן, הספר מכיל למעלה מ-300 עמודים המתעדים את תהליך העיצוב של השניים ובהם פרויקטים כשלצדם תמונות מהארכיון האישי של השניים, שמעולם לא פורסמו קודם לכן.

[caption id="attachment_7190" align="aligncenter" width="750"] פונקציה זהה בניתוח חומר וצבע[/caption]

הספר מחולק לשבעה פרקים כשכל אחד מתייחס לחומר אחר: עץ, פורצלן, בד ארוג ועוד, כאשר כל פרק מכיל את שם הפרויקט, הסבר מילולי קצר על הפרויקט, סקיצות ותמונות המתעדות את תהליכי התכנון והמוצר הסופי. בנוסף, הספר מציג שיתופי פעולה עם יצרנים שונים ועם חברות ומעצבים בינלאומיים כמו, MINI, Georg Jensen ועוד.

[caption id="attachment_7194" align="aligncenter" width="750"] קיר השראה ומלאכה בסטודיו[/caption]

הספר מתחיל בהצצה אל תוך הסטודיו שלהם, אל חדרי היצירה והעבודה, אל עולם העיצוב האישי שלהם, ומזמן את הקורא אל מאחורי הקלעים. לאחר מכן, ישנו ראיון ובו מסופר על האג'נדה של המעצבים, ומה הניע אותם להוציא עוד ספר על עיצוב "העולם בהחלט לא צריך עוד שולחן קפה. ככל שהפרויקט הזה התפתח מתוך האג'נדה הראשונית הבלתי נמנעת לשאלה הרחבה והרלוונטית יותר של מה משרת את הקורא, חזרנו לצורך לתעד מחקר עיצוב." (עמ' 18)

[caption id="attachment_7192" align="aligncenter" width="752"] פרויקט ירקות כרוב סגול שימוש בבד ליצירת שכבות[/caption]

הדפים הבאים חושפים את הפרויקטים ותהליכי העבודה: באיזו טכניקה השתמשו, באילו צבעים, צורות ועוד כאשר כל פרויקט מלווה בתמונות המתעדות את תהליכי המלאכה והעיצוב שלהם. אחד פרויקטים המעוררים השראה הוא פרויקט שהשניים יצרו בהשראת ירקות. הם חקרו את הירק, כיצד הוא גדל ומה מאפיין אותו מבחינה ויזואלית, כאשר הם מתייחסים למאפיינים הצורניים, לטקסטורה ולצבע. הם החליטו לייצר את הירקות על ידי שימוש בטכניקות שונות כמו אריגה ושימוש בבדים, בצבעוניות ובשכבות מעניינות. לדוגמה, כרוב סגול שמתאפיין בצבעוניות מסוימת ובשכבתיות שהעלים שיוצרים אחד על גבי השני, קיבל ביטוי חזותי בתפירת בד בשכבתיות מעניינת. הם מסבירים שהתחילו לחשוב על האופן שבו ירקות באמת גדלים, ובעקבות זאת, לבנות מחדש פיסת טבע.

[caption id="attachment_7185" align="aligncenter" width="750"] התייחסות לצבע – סקלת צבעים[/caption]

הם משלבים בעבודתם צורות מינימליות ועושים שימוש בצבע על ידי טכניקת מלאכה מסורתית בסגנון הייחודי שלהם. שולטן על תהליך בחירת צבע: "עבודה עם צבע יכולה להיות קשה, כי חברות ואנשי אמנות נוטים להשתמש בצבעים סטנדרטיים והם לעתים קרובות לא מוכנים לחקור אפשרויות חדשות. בעצם אתה צריך לעבוד עם אנשים שגם אוהבים צבע" (עמ' 18).

שולטן ובאייג'ינגס חוקרים את הצורות, החומרים והצבעוניות שלהם ועושים ניסיונות מעניינים שמתועדים על ידי תמונות מהארכיון האישי שלהם של כל תהליכי החקירה והעבודה. אז אם אתם אוהבים עיצוב ורוצים לקבל השראה ממקומות מעניינים, הספר הזה ייתן לכם בדיוק את מה שאתם צריכים. צבעוניות מרעננת, חומרים וטכניקות עבודות מגוונות ומרתקות שיפתחו לכם את הראש ויעשירו אתכם. תעיינו ותיהנו!

כל התמונות צולמו על-ידי שירן חרז

 

Reproducing Scholten & Baijings / Terragni, Emilia editor

New York: Phaidon, 2015

בספריית המכון הטכנולוגי חולון: 747(492) REP

 

 

[/column]

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.