עכשיו קוראים
חודש הגאווה ביפו העתיקה

חודש הגאווה ביפו העתיקה

התערוכה "מחוץ לקופסא" אשר מתקיימת בימים אלו בסמטאות יפו העתיקה, נוצרה כחלק מפעילותו של ארגון ARTIQ המקדם אמנות גאה בישראל. הארגון פועל במטרה לעודד יצירה, שימור וייצוג לתרבות והאמנות הגאה בארץ, להנגיש אמנות לקהילה הלהט"בית ולעודד יצירה של כל מין ומגדר.

מאיה דרור, תקשורת חזותית

התערוכה "מחוץ לקופסא" אשר מתקיימת בימים אלו בסמטאות יפו העתיקה, נוצרה כחלק מפעילותו של ארגון ARTIQ המקדם אמנות גאה בישראל. הארגון פועל במטרה לעודד יצירה, שימור וייצוג לתרבות והאמנות הגאה בארץ, להנגיש אמנות לקהילה הלהט"בית ולעודד יצירה של כל מין ומגדר. ARTIQ הוא פרי חזונה של ד"ר יעל רוזין, מרצה למדיניות ותיאוריה של האמנות בבצלאל, יחד עם פעילים נוספים מקהילת הלהט"ב. התערוכה "מחוץ לקופסא" היא אחת התערוכות הראשונות שהמיזם מציג, ואין ספק שהיא מיוחדת ושונה בנוף המקומי. במקביל ל"מחוץ לקופסה" מוצגת בגלרית טרומפלדור בבאר שבע תערוכה נוספת של המיזם, של זוכי המלגה השנתית של ARTIQ בה מציגים בין השאר הצלמת יעל מאירי, והאמנים בן הנטקנט ולירוי בר נתן.

עבודותיהן של שירי רוזנברג "ללא שם (פיקוס)", 2018 (מימין), יובל אצילי "פרחי אביב", 2019 וגילי לוינסון "פריחה", 2019. צילום: מאיה דרור


התערוכה "מחוץ לקופסה" מציגה 58 דימויים המוצגים בקופסאות אור (Light Box) לאורך הסמטאות מזל דגים ומזל אריה שביפו העתיקה. היא פתוחה 24/7 וניתן להגיע ולהתרשם ממנה בצורה חופשית, דבר המאפשר לצופה זמן ופרספקטיבה מיוחדת להתבוננות בעבודות.

עבודותיה של אילנה זפרן. "תעודת זהות", 2014 (מימין) ו"קולר", 2017 (משמאל)


פתיחת התערוכה הייתה אירוע צבעוני, מגוון ונעים. התרשמתי במיוחד מההתערבות הייחודית באיזור הלוקאלי, תוך שימוש בתוכן המייצר שיח מרתק בין הנמצא לבין המוצג. פרישתה של ה'גלריה' לאורך רחובות יפו מייצרת מפגש מעניין בין תרבויות ואוכלוסיות במקרה זה, בהתחשב בעובדה שמדובר בתערוכה המציגה תכנים פרי יצירתם של חברי הקהילה הלהט"בית. תוך כדי הליכה איטית במעלה הסמטאות- אפשר לומר שהתרגשתי. מאוד נדיר לראות אירועים כאלה בתוך הקהילה הגאה (אשר לרוב סובבים בחודש זה סביב מצעדים ומסיבות). היתה מחאה שקטה באוויר, כזו שצועקת את קיומם ונוכחותם של חברי הקהילה כאן בארץ, מצרך נדיר כל כך בימים אלו.

גיל וולניץ, ללא כותרת 2017. צילום: גיל וולניץ. יח"צ מחוץ לקופסא


בתערוכה מוצגים דימויים רבים, משלל רב של טכניקות ותחומים החל מאיורים ועד צילומים, ונדמה כי היא מציגה את הסיפור של חברי הקהילה בצורה כזאת או אחרת. ניתן להבין לעומק את חוויות החיים של האמנים, ואולי אפילו להיות חלק מהן לשבריר שניה. אני ממליצה בחום, לאלו שמכירים פחות ולאלו שמכירים יותר, לא משנה מאיזה רקע או מקום אתם מגיעים, לבוא, לחוות ולצפות בתערוכה המעניינת הזו.

כרם נאטור, "יותר מזל משכל" 2019 (מימין) ושירי רוזנברג, "ללא שם 2018 (אדום)" (משמאל). צילום: מאיה דרור

מציגים בתערוכה: ליאב מזרחי, גל וולינץ, אביב גרינברג, דרור ישראל חמד, גילי לוינסון, רקפת וינר עומר, אורי גרשוני, היידי שטרן, יובל ישראלי, גיל יפמן, לילה קלינגר, שגיא אזולאי, רפי פרץ, עירית רבינוביץ, שי זילברמן, רינת שניידובר, מיכאל ליאני, ניצן קרימסקי, דוד עדיקא, דורון לנגברג, שירי רוזנברג, אמנון דוד ער, כרם נאטור, אורי הולבן, ינון אביאור, אליהו אריק בוקובזה, רפאל סלם, גיא נחמד שטרן, מתן גולן, שלו נעמי, יובל אצילי, ניב פרידמן, יעל מאירי, גילה גרינפילד, ארז ישראלי, רועי ויקטוריה חפץ, סיון גרוס, נדב יהלומי, מתן אורן, גיל ומוטי, אילנה זפרן, ינאי יחיאל, גיא ניסנהויז.

שגיא אזולאי, "גמל מעופף", 2016. צילום: מאיה דרור


"מחוץ לקופסא"
אוצרים : ליאב מזרחי ויעל רוזין
גלרית הרחוב, יפו העתיקה, התערוכה מתחילה בקפה "קדם"
כיכר קדומים 15, תל אביב – יפו
ימי ושעות פעילות – 24/7

תאריך פתיחה 11.6.19
תאריך נעילה סוף אוגוסט

כניסה חופשית

ליצירת קשר: מאיה דרור


התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.