עכשיו קוראים
חילופי סטודנטים בבודפשט

חילופי סטודנטים בבודפשט

[column]

בודפשט מלאת אטרקציות והפתעות. אין ספק שזו תקופה הדורשת תעוזה, למדתי על עצמי הרבה, למדתי על היכולות שלי, על יכולת ההסתגלות למקום חדש בצורה מהירה ולמרות הגעגוע, תמיד יש הנאה בהכרת אנשים ומדינה חדשה. ללא ספק הייתי עושה את זה שוב.

דורית תותיאן, עיצוב תעשייתי

[/column] [column]

עוד חלום שהתגשם! התקבלתי לחילופי סטודנטים ב- MOME שבבודפשט לסמסטר ב'. יחד עם התשובה החיובית התחילו באופן טבעי שאלות, איך עושים את המעבר הזה לחמישה חודשים למדינה אחרת? איך מסתדרים? מה עושים עם הגעגוע?

בתוך כל השאלות והאי-וודאות, הגיע היום שבו עברנו לבודפשט.

 

הכל היה פשוט יותר הודות לכך שהיינו שתיים, מיכל פרקש ואני. שתינו התקבלנו לחילופים ב-MOME, היא לפקולטת עיצוב פנים ואני לעיצוב תעשייתי. הייתה לנו נחיתה קלה בבודפשט, תרתי משמע. הגענו לדירה שהייתה בחירה מוצלחת במיוחד. כבר למחרת יצאנו להכיר את האזור, הקור שנע סביב ה-5 מעלות צלזיוס לא מנע מאתנו לטייל רגלית ולהכיר את בודפשט. בודפשט יפה, ללא ספק. עיר אירופאית, מלאת אטרקציות ומקומות שאפשר לראות ולבקר בהם, ידידותית לסטודנטים ולצעירים ומלאת חיי לילה.

 

[caption id="attachment_7793" align="alignnone" width="745"] הגשה בM0ME- חלל הגשות הפרויקטים הסופיים[/caption]

 

בודפשט היא עיר קטנה. הכל בה נגיש ובמרחק הליכה, יחד עם תחבורה ציבורית רבה ומגוונת הפעילה בכל שעות היום. הדירה שלנו ממוקמת בלב הרובע השביעי, שהוא הרובע היהודי ובו היסטוריה עשירה של יהדות הונגריה. דקת הליכה מהדירה ממוקם בית הכנסת הגדול של בודפשט, מבנה מרהיב לכשעצמו. ברובע עצמו יש מספר נוסף של בתי כנסת שנבנו על ידי חסידיות שונות, מקוואות טהרה, בית מדרש, בית חב"ד, ואפילו מסעדות ומיני מרקט כשרים.

 

[caption id="attachment_7785" align="alignnone" width="745"] בניין Z מצידו השני של נהר הדנובה[/caption]

 

הדרך לבניין Z שבו התקיימו רוב הלימודים הייתה יפייפיה. רכבת ה-Tram נוסעת על גבי הגשר הירוק שחוצה את נהר הדנובה, מצדו של פשט אל בודה. היה מדהים לראות כל בוקר את הדנובה בצבעיה השונים, את בניין הפרלמנט המפואר, ואת נוף ההרים של בודה.

 

[caption id="attachment_7799" align="alignnone" width="745"] הגשה בM0ME- תכשיטי קרמיקה[/caption]

 

הלימודים לא שונים בהרבה מאלו שב-HIT. גם בבודפשט יש מגוון רחב של קורסים, החל מקורסי שפה, קורסי ספורט, פיסול וקרמיקה, קורסים תאורטיים לצד קורסים שונים ממחלקות שונות. בחרתי שלושה קורסים מעשיים, שני קורסי סטודיו וקורס אריגה. קורס סטודיו אחד היה בהנחיית המרצה מר פיטר וטו שהתקיים בשיתוף פעולה עם חברת האודיו 'Audio Delights'. תהליך הלימוד מאוד דומה לכל קורס סטודיו, בתחילה ביצענו מחקר ואיסוף מידע על הנושא, התחום וההיסטוריה, לאחר מכן בחרנו נושא התערבות ולבסוף גיבשנו את הקונספט ואת התהליך העיצובי. התהליך היה מעניין ולמדתי דרכים נוספות לחשיבה עיצובית של סטודנטים ומעצבים לעתיד.


קורס הסטודיו השני שבחרתי היה בהנחיית ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי מר בולאז' פישפק ועוזר הפרופסור מר דניאל לקוש שהעביר סדנה על מודלים פה במכון. נושא הקורס היה Bestseller Design, כלומר כל סטודנט יכל לבחור את הנושא שמעניין אותו, כל עוד הוא מקורי ומעניין, חדשני ומהנה. לאחר מכן ביצענו סקר שוק אודות מוצרים קיימים ומתוך כך לגבש קונספט למוצר הניתן לייצור המוני. אחד ההבדלים בין הלימודים בבודפשט לארץ הוא שהקורס התקיים בקונספט של שיחות אישיות במהלך הסמסטר, למעט פרזנטציות ראשונית שבה כל סטודנט הציג את הנושא הנבחר שלו ופרזנטציית אמצע תהליך.

 

[caption id="attachment_7803" align="alignnone" width="745"] תוצר TracToy[/caption]

 

בקורס זה נהניתי במיוחד כשעיצבתי את ה- TracToy, משחק מודולרי של חלקי טרקטורים המתמגנטים זה לזה, שבעזרתם ניתן לבנות למעלה מ-30 טרקטורים שונים. הרצון היה לקחת את הטרקטורים, שהם כידוע גדולים ומחוספסים עם חלקים גדולים במיוחד. הקונספט היה לקחת את סוגי הטרקטורים השונים, לפשט אותם ולהקטין את החלקים למשחק ילדים.

 

[caption id="attachment_7806" align="alignnone" width="745"] תוצר מקורס אריגה[/caption]

 

אחד הדברים הנפלאים בבית הספר הוא שהיה אפשר לבחור קורסים ממחלקות אחרות באופן חופשי. בחרתי לקחת קורס אריגה ממחלקת עיצוב טקסטיל. בחלק הראשון שלו למדתי טכניקות אריגה מסורתיות והחלק השני הוקדש לפיתוח חמישה סוגים שונים של טקסטיל שבוצעו באמצעות האריגה המסורתית. כל זאת תוך דגש על החומרים, החוטים השונים, טכניקת האריגה, הטקסטורות, עובי החוטים והצבעוניות.
הקורס התקיים במוזיאון לאומנות שימושית, מבנה מרשים שהוקם במאה ה-19.

 

[caption id="attachment_7797" align="alignnone" width="745"] הגשה בM0ME- מחקר חומרי בקרמיקה[/caption]

 

ההגשות הסופיות של כלל המחלקות התקיימו בשבוע מרוכז אחד. זה היה מעניין ומעשיר לעבור בין שמונת הקומות של הבניין ולראות פרזנטציות ותוצרים של הסטודנטים. ההגשות היו מושקעות ומתוכם אפשר ללמוד הרבה על דרך הלימוד של המוסד.

 

ישנם לא מעט מוזאונים שונים הפזורים ברחבי העיר, החל ממוזאון לאמנות יפה, הגלריה הלאומית של הונגריה ואפילו מוזאון 3D. התערוכות נפלאות ומעוררת השראה. הן מתחלפות בתדירות גבוהה כך שתמיד ניתן לראות תערוכות אמנות ועיצוב מרהיבות.

 

[caption id="attachment_7801" align="alignnone" width="745"] הדרך לבניין Z[/caption]

בבודפשט יש לא מעט פארקים, אחד מהם הוא הפארק הלאומי של בודפשט שאליו נסענו פעמים רבות להתחמם בשמש האביבית וליהנות מפיקניק עם לחמים טריים וגבינות שאותם קנינו בשוק האיכרים. הרגשתי שהגעתי לעיר מרתקת, מלאה בהפתעות קטנות ומיוחדות. בכל טיול בה מתגלים בתי קפה קטנים, קונדיטוריות שאפשר להשתכר רק מהריח ומהיופי, חנויות מעצבים ווינטג', שאפשר למצוא בהם הכל מהכל.

 

[caption id="attachment_7789" align="alignnone" width="745"] הגלגל ענק שבכיכר Erzsébet Square נמצא מתחם Design Terminal[/caption]

 

אין ספק שזו תקופה הדורשת ביטחון עצמי והעזה. אך במבט לאחור ולמרות החששות, הייתי עושה את זה שוב. למדתי על עצמי הרבה, למדתי על היכולות שלי, על יכולת ההסתגלות למקום חדש בצורה מהירה. ולמרות הגעגוע, תמיד יש ההנאה בהכרת מקום חדש, היכרות עם אנשים חדשים, לקום בכל בוקר לציפייה של למידת דברים חדשים. למדתי ליהנות מהרגע, מהדברים הקטנים ולא לקחת אותם כמובן מאליו. זכיתי לקחת חלק בתכנית החילופים וממליצה לכל אחד ואחת לקחת חלק בחוויה הזו, תגישו מועמדות, מקסימום… תתקבלו.

 

כל התמונות צולמו על-ידי דורית תותיאן

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.