עכשיו קוראים
חילופי סטודנטים בברצלונה BAU

חילופי סטודנטים בברצלונה BAU

[column]

להתהלך ברחובות ברצלונה, לשאוף אוויר מלא בהשראה שהוא כמו אבקת קסמים, לדעת שזו החופשה הכי ארוכה שהייתה לך בחיים באחת הערים היפות באירופה – וכל זה כחלק מהלימודים שלך. כך מצאתי את עצמי מתכננת את הטיסה לברצלונה והלימודים ב-BAU.

גל מורן, עיצוב פנים

[/column] [column]

אם הייתי יכולה לדבר עם עצמי של לפני שלוש שנים ואספר לה את החוויה הזאת, היא ככל הנראה תזרח מגאווה. לימודי התואר קשים, סוחטים ומעייפים, אך מעל הכל בסופו של יום כשאתה צועד אחורה אל מול קיר ההגשה שלך ונושם נשימה עמוקה אתה לא יכול שלא לחוש בסיפוק, שעשית עוד צעד ואתגרת את עצמך. זה מה שבעיניי מניע את גלגליהם של סטודנטים לעיצוב.

[caption id="attachment_7597" align="alignnone" width="745"] הכניסה לבית הספר – מלא השראה[/caption]

 

הדירה בה התגוררתי ממוקמת בלב הרובע הגותי, כשתי דקות הליכה מתחנת "JAUME I" וממנה ל-BAU מפרידות ארבע תחנות בלבד. היא קרובה לים, לפארק "סוטאדלה" וכמה דקות משדרת "LA RAMBLA" ומשוק "לה בוקריה" הצבעוני. גרתי בדירה יחד עם שתי שותפות שלומדות גם הן ב-HIT במחלקה לעיצוב תקשורת חזותית, נופר חתוכה לומדת יחד איתי ב-BAU ושיר פיי גרוסמן לומדת ב-IED. הדירה שלנו הייתה גדולה ומדהימה וחתמנו עליה דרך סוכנות נדל"ן, כמה ימים אחרי שנחתנו בברצלונה. אפשר לומר שהמזל שיחק לטובתנו.

 

[caption id="attachment_7607" align="alignnone" width="745"] פארק גואל – נופים מעוררי השראה[/caption]

כל הטוב הזה הוא לא בחינם ואם תרצו לחוות את החוויה בצורה הזו תאלצו להיפרד מלא מעט כסף. אם יש לכם דרכון אירופאי, איתו מגיעה האפשרות לפתוח חשבון בנק, ואם אתם שולטים מעט בספרדית, תוכלו לעבוד בלי בעיה. באם נבצר מכם אחד מהם, ניתן למצוא עבודה בחברות תיירות ישראליות שקיימות ברחבי העיר או לשמש כשמרטף, העבודות עוברות מפה לאוזן אצל הישראלים המתגוררים בעיר. שכר הדירה לא זול, אך המחייה בברצלונה זולה ומשתלמת.

 

בנוסף, וזהו פרט משמעותי מאוד – הלימודים מתקיימים בספרדית בלבד. המרצה יכול לשרבב כמה משפטים בקטלאנית אך מהר מאוד חוזר לספרדית הנעימה. רוב המרצים אינם שולטים בשפה האנגלית, לעתים אפילו לא הבסיסית ביותר ומי שאין לו ידע בסיסי בשפה הספרדית עלול להתקשות מאוד במהלך הסמסטר והבנתו תהיה תלויה באנשים אחרים או ב-Google Translate.

 

[caption id="attachment_7606" align="alignnone" width="745"] עיצוב שעושה חשק ללמוד עיצוב[/caption]


אתחיל ואומר שהלימודים ב-BAU שונים בתכלית מהלימודים ב-HIT. הסטודנטים הקטלונים מתחילים ללמוד כבר בגיל צעיר ובבוקר יום הלימודים הראשון מצאתי את עצמי בכיתה עם צעירים בני 19-20, שמתחילים עכשיו את השנה השלישית של הלימודים. בשנה הראשונה והשנייה של הלימודים כל הסטודנטים לעיצוב לומדים יחד. רק בשנה השלישית בוחרים באיזו מחלקה ממשיכים ללמוד. אני לא בטוחה אם לאור עובדה זו או העובדה שאצל הספרדים הזמן עובר ב"נונשלאנט", הלימודים מתנהלים בצורה זו.

 

[caption id="attachment_7609" align="alignnone" width="745"] פוטומונטאז' כחלק מקורס פרוייקטים לעיצוב פנים[/caption]

במחלקה לעיצוב פנים אופי השיעורים הנו בשיטת ביקורות אישיות ובחינת התקדמותו של כל סטודנט באופן אישי, מתחילת הפרויקט ועד סופו. לעתים לא תדע מה חבריך לכיתה עושים עד ההגשה הסופית. הביקורות מאוד עדינות ולא קיים ריחוק בין הסטודנטים למרצים, צוחקים ומדברים שיחות חולין.

כחלק מתוכנית הלימודים נרשמתי לארבעה קורסים. משך כל קורס 4 שעות, עם הפסקה של חצי שעה באמצע, כל הקורסים שלקחתי היו בבוקר, למרות שישנם גם קורסי ערב. הקורסים מאוד מעניינים ומאתגרים, ישנם דברים שלמדתי ב-BAU שאני בטוחה שיעזרו לי מאוד בהמשך הלימודים והעבודה בתחום.

 

[caption id="attachment_7598" align="alignnone" width="745"] המשימה – לבחור חלל בבית הספר, למדל אותו בתוכנת תלת ממד ולהעביר אותו אפוקליפסה[/caption]

התעמקתי בקורס תכנות תלת ממד כמו 3DMAX ו-LUMION. למדתי ליצור הדמיות ראליסטיות מאוד שכללו הדמיות בסטילס ובוידאו. קורס הדמיות נעים וידידותי ומתבצע בפורמט של סדנה, כאשר המרצה עובר מסטודנט לסטודנט ועובד איתו בצורה פרטנית לפי רמתו. אחת המשימות הייתה לבחור חלל בבית הספר ולמדל אותו אחד לאחד בצורה הריאליסטית ביותר. לאחר שמידלנו אותו, היה עלינו "להרוס" אותו בכדי שיראה כי עבר "אפוקליפסה". משימה זו גרמה לנו לחשוב על איך לעשות את הדברים בצורה הטובה ביותר ולראות את התוכנה באור קליל יותר ומעניין יותר. בסופו של דבר, הקורס ממנו הכי חששתי, הפך לקורס האהוב עליי. בנוסף למדתי כיצד לייצר קבצים ולשלוט במכונות תלת ממד וחיתוך לייזר, תרגלתי כיצד לזכך פרויקט ולבחור את הדברים הרלוונטיים ביותר להציג וגם התנסיתי בלימודי תאורה עד כדי שרטוט ובניית תכניות תאורה וירידה לפרטים. כמו בקורס טכניקות אינפוגרפיות.

 

[caption id="attachment_7605" align="alignnone" width="745"] מתוך קורס תאורה – תכנון תאורה למסעדה[/caption]

קורס התאורה היה עולם ומלואו, לפעמים תאורה הוא כל מה שעושה את החלל. השיעורים ברובם היו תאורטיים וסקרנו את כל סוגי התאורות, גם תאורטית וגם פיזית. שיחקנו איתם, ראינו כיצד כל גוף תאורה משפיע על החלל ברגע האמת וביקרנו במפעלים ובחללי תצוגה רבים. אחד מהפרויקטים שעסקנו בו, היה לבנות תוכנית תאורה על תוכניות קיימות של מסעדה. כל הכתה קיבלה את אותה התוכנית ועבדנו עליהן בצורה גרפית, כך בחנו כיצד כל סטודנט בחר להתייחס לחלל ולמדנו המון מהיכולות אחד של השני.

[caption id="attachment_7599" align="alignnone" width="745"] הסטודנטים בתוכנית ארסמוס[/caption]

הלימודים ב-BAU נותנים לך הרבה חופש מהרבה בחינות: יצירה, בחירה ויכולת להרגיש שיכולים להיות לך "חיים" לצד הלימודים. את הלחץ הפקדתי אי שם בסדנה שבבניין 7 במכון הטכנולוגי בחולון והגעתי למקום שנותן לך ליצור בקצב שלך. להחליט ביחד עם המרצה מה טוב לפרויקט שלך, איך נכון לך להמשיך אותו ומה עליך להביא לשיעור הבא באופן שאינדיבידואלי רק לך.

 

ברצלונה היא עיר מדהימה, מסתורית מצד אחד וראוותנית מצידו השני. היא מלאה באתרי מורשת ותיירות מדהימים, חיה וצבעונית, היא צעירה ותמיד כיף בה, לא משנה באיזו סמטה תפנה. זוהי עיר מעוררת השראה בכל הנוגע לאמנות, עיצוב, אדריכלות, מוזיקה וכמובן, אוכל! ללא חרטות – אני חושבת שזו הבחירה המושלמת לחוויית חילופי הסטודנטים.

 

כל התמונות צולמו על-ידי גל מורן

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.