עכשיו קוראים
פרוייקטים גדולים: חילופים בשווביש גמונד

פרוייקטים גדולים: חילופים בשווביש גמונד

[column]

היישר מהחום של תל אביב בספטמבר, נחתתי בשטוטגרט למזג אוויר קריר ואפרורי ולקחתי את הרכבת לשוויביש גמונד. לא יכולתי לחכות לרגע בו ארד מהרכבת ואגיע סוף כל סוף לעיר הגרמנית הקטנה והקסומה, ומשם והלאה החלה הרפתקה לא ידועה.

שקד כהנא, עיצוב תקשורת חזותית

[/column] [column]

המפגש הראשון שלי עם העיר הקטנה השוכנת בעמק בין יער וגבעות ירוקות, היה מלהיב ביותר. שותפי לדירה חיכו לי בתחנת הרכבת ומשם הלכנו לצד הנהר, בין בתים ציוריים (שנראים כאילו הוציאו אותם מעמק המומינים). בחדר בדירתי החמימה, חלון ענקי המשקיף על הרחוב האירופאי הטיפוסי.

[caption id="attachment_6119" align="aligncenter" width="750"] שווויביש גמונד מבט על העיר. צילום: שקד כהנא[/caption]

הימים הראשונים היו שטופי שמש. בכל יום נהגתי לשבת על הגג בדירתי עם כוס קפה, לקרוא ספר, לצייר את נוף הבתים האירופאים היפיפיים, או לצאת לטייל לצד הנהר המנצנץ מהשמש הזהובה, יחד עם הברבורים והברווזים. בכל פעם שיצאתי לרחוב ליבי התמלא שמחה, מהזכות שניתנה לי לגור במקום כל כך יפה. עיסוק נוסף ומרכזי בימים אלו היה לנסות להבין איך מבטאים את השם שובר השיניים של העיר הזאת.

[caption id="attachment_6125" align="aligncenter" width="750"] בית הספר Hochschule fuer Gestaltung Schwaebisch Gmuend[/caption]

הרגע המיוחל הגיע ושבוע ההכנה לסמסטר בבית הספר לעיצוב- HFG החל, שהיה עמוס בהיכרויות עם אנשים חדשים, ובעיקר אינפורמציה רבה על האוניברסיטה, הקורסים והעיר עצמה. מה שכל כך נחמד בבית הספר הוא שסטודנטים מתכנית החילופים יכולים לבחור קורסים משלושת התחומים: עיצוב תעשייתי, עיצוב אינטראקטיבי או תקשורת חזותית. בנוסף, לכל סטודנט מצמידים סטודנט גרמני שהוא ה"באדי" שלו, כך תמיד יש למי לפנות. הבאדיס' דואגים שנטפל בכל הביורוקרטיה מבלי לפספס שום דבר חשוב, ובנוסף מארגנים לסטודנטים המון פעילויות מגניבות: נסיעה לאוקטובר-פסט, ארוחת ערב בינלאומית, טיולים מחוץ לעיר בסופי השבוע, ביקורים במוזיאונים שווים, ויותר מכך, על ביקור במוזיאונים לעיצוב מקבלים החזר כספי מבית הספר.

[caption id="attachment_6127" align="aligncenter" width="750"] Michael Thonet[/caption]

באחד מסופי השבוע נסענו למינכן. מעבר לאווירה המיוחדת שהייתה שם בשל כריסמס הקרב ובא, הארכיטקטורה המדהימה של המבנים, הפאבים השוקקים והבירה הנהדרת, הלכנו לבקר בשני מוזיאונים. Deutsches Museum – מוזיאון מרתק המציג מדע וטכנולוגיה, חושף את ההיסטוריה של כל ההמצאות החשובות ומלמד עליהן בדרכים מקסימות כגון מיניאטורות להדגמה או אוספים עתיקים ומרהיבים. ביקרנו במוזיאון נוסף שעורר אצל כולנו התרגשות רבה: Pinakothk Der Moderne – מוזיאון לאומנות מודרנית, בו נפגשתי לראשונה פנים מול פנים עם מוצריו של דיטר רמס, מוצרים מתקופת העיצוב האיטלקי (Bel Design), וגם חלל שלם שהוקדש אך ורק לכיסאות טונט. אז לכל מי שתהה, כל מה שלמדנו עליו בשיעור ההיסטוריה של העיצוב באמת קיים!

[caption id="attachment_6117" align="aligncenter" width="750"] שווויביש גמונד מבט על העיר. צילום: שקד כהנא[/caption]

אבל נחזור לעובדה שאנחנו לא בדיוק בעיר הגדולה, שוויביש גמונד הינה עיר קטנה וידידותית. כולם מכירים את כולם ויוצאים לאותם המקומות. עם כמה שזה קצת כמו כפר קטן, החיים הסטודנטיאליים בהחלט תוססים ומלאים במסיבות בית ענקיות אחת לכמה שבועות, או פעילויות בבית הספר עצמו. כידוע, גולת הכותרת בחייהם של האירופאים הוא הכריסמס. לכן, כמה שבועות לפני החג האווירה משתנה לגמרי, העיר מתמלאת באורות ונפתח הכריסמס-מרקט: המון דוכנים של מזכרות, ממתקים, אוכל מקומי, אך בעיקר יין חם הנמזג שם כמו מים והמהווה פתרון נפלא לקור. בבית הספר עצמו נערכת "מסיבת יין חם", וממש לפני החג נערך נשף גדול וחגיגי.

[caption id="attachment_6123" align="aligncenter" width="750"] ניתוח ויזואלי של קצב ותכונות של שיר, במסגרת קורס עיצוב לסאונד שקד כהנא, ניקלס זוננשיין, מנואל גוטץ[/caption]

מבחינת תוכנית הלימודים, על אף המגוון שיש כאן בהתמחויות, רוב הקורסים מכוונים לדיגיטל ואינטרקטיב. אולם, לחובבי הפרינט כמוני – אפשר למצוא בכיף קורסים המשלבים פרינט עם אינטרקטיב. אני נרשמתי ל-3 קורסים גדולים: קורס מגזין המשלב צילום, כתיבה, עריכה, טיפוגרפיה ואפליקציה. קורס עיצוב לסאונד שבו מתרגמים את הצליל לצורה וצבע בצורה הבסיסית והמדויקת ביותר. קורס נוסף שלקחתי הוא אינפוגרפיקה, המלמד כיצד להעביר מידע בצורה ויזואלית. במסגרת קורס אינפוגרפיקה בחרנו לעשות תערוכה על הסרט "ספרות זולה". בית הספר מאוד מאורגן מבחינת ציוד, ואפשר להביא לידי ביטוי פרויקטים גדולים שלא דמיינתי שאעשה אי פעם. השיטה כאן לעיצוב היא יותר "מדעית" וכשניגשים לפרויקט, עושים מחקר וניתוח נרחב של הנושא ומציגים את כל הנותנים בדרכים ויזואליות, כגון גרפים. על אף שדבר זה עורר בי נשכחות מהתיכון (ואולי קצת תרחישי אימה משיעורי מתמטיקה בעברי הרחוק) למדתי המון על תהליכי העבודה.

[caption id="attachment_6124" align="aligncenter" width="750"] טיול לעיירת קונסטאנץ בדרום גרמניה, על הגבול עם שוויץ[/caption]

במהלך השבוע מגיעים רק לפגישה עם המרצה ומציגים את התקדמות הפרויקט, אך מידי כמה שיעורים יש הרצאה לכל הכיתה. במהלך הסמסטר יש 3 פרזנטציות: הראשונה בה מציגים לכל הכיתה את נושא הפרויקט והמחקר, פרזנטציית אמצע, פרזנטציה סופית, ותערוכה בסוך הסמסטר. חשוב לציין שרב המרצים ממש מתחשבים בסטודנטים מהחילופים, ומשתדלים להעביר את השיעור באנגלית. מבחינת עומס, אפשר לומר שהחיים פחות לחוצים מהלימודים בחולון, אבל כל פרויקט כאן הוא באמת גדול ומתפרש על כל הסמסטר. כמו כן, בתקשורת חזותית העבודה היא בדרך כלל בקבוצות.

לסיכום בכמה מילים: מסיבות, בירה, עיצוב, טיולים, אנשים וגם קצת לימודים, חוויה בלתי נשכחת ומומלצת. אל תחשבו פעמיים!

כל התמונות בכתבה צולמו על-ידי שקד כהנא

 

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.