עכשיו קוראים
חלומות מבטון

חלומות מבטון

[column]

התערוכה "חלומות מבטון", המוצגת בימים אלו במוזיאון הנגב, שמה לה למטרה להנגיש את האדריכלות הברוטליסטית שמאפיינת את באר שבע, בירת הנגב. התערוכה מספקת נקודת מבט אדריכלית על המבנים הקאנוניים של העיר ומעודדת את הקהל הרחב לצאת ולחוות אותם בצורה חדשה.

ברטה שפירו, תקשורת חזותית

[/column] [column]

התערוכה "חלומות מבטון", המוצגת בימים אלו במוזיאון הנגב לאמנות בבאר שבע, שואפת להכתיר את באר שבע כ"בירת האדריכלות הברוטליסטית" של ישראל. ברוטליזם הוא זרם באדריכלות מודרנית ששם דגש על חומריות ועל פונקציונליות. הבנייה הברוטליסטית מאופיינת בשימוש בבטון חשוף ובצורות הנדסיות בסיסיות ליצירת מבנים בעלי חזות עוצמתית.

התערוכה מספקת נקודת מבט אדריכלית ואמנותית על מבנים מוכרים בבאר שבע, כמו מבני השיכון האופייניים לה. מבעד לאפרוריות המבנים ולהזנחה הניכרת בהם, מבצבץ יופי לא מוכר. כך למשל בקולאז' הצילומי של שלומי ערב, האמן מצליח לחשוף את האיכויות העיצוביות של הבנייה ה"שיכונית" ומאפשר לנו להכיר מקרוב את הצורניות הייחודית לה.

 

[caption id="attachment_11714" align="aligncenter" width="750"] שלומי ערב. "שיכון השטיח", 2015 (קולאג')[/caption]

התערוכה תוכננה כך שאין צורך בהיכרות מוקדמת עם הסגנון הברוטליסטי כדי להתרשם מהמבנים המוצגים בה. אחד האמצעים המסייעים לכך הם הסרטונים המפוזרים לאורך התערוכה, שמאפשרים לצופה להתמקד במבנה יחיד ולהבין את החשיבה העיצובית שעומדת מאחוריו. הסרטון "בניין המגירות" של יוטבת ערבה מגלה מדוע כך נקרא הבניין ומציג את המחשבה הפרקטית מאחורי עיצובו תוך התחשבות בסביבה המדברית.

 

[caption id="attachment_11719" align="aligncenter" width="750"] יוטבת ערבה. מתוך: "בניין המגירות", אנימציה[/caption]

בקומה השנייה של התערוכה משתנה הגישה. אם קודם לכן הבניינים הוצגו כיום-יומיים, כאן הם מוצגים לפתע באור הירואי. הדרמטיות של הצילומים מדגישה את הערך העיצובי האמיתי החבוי במבנים המוכרים. אלי סינגלובסקי תיעד גם הוא את אותו "בניין המגירות" אבל הפעם בצילום שחור לבן שצולם בלילה בחשיפה ארוכה. האפקט הייחודי של הצילום מספק מבט חדש ומרתק על המבנה האפרורי.

 

[caption id="attachment_11716" align="aligncenter" width="750"] אלי סינגלובסקי. "מגדל המגירות", 2015. צילום שחור לבן[/caption]

היופי מאחורי העיצוב הברוטליסטי נחשף גם בפרטים הקטנים של הצורות שמרכיבות אותו. גבריאל בן נאים מתמקד בדיוק בזה בסדרת צילומי שחור ולבן הנקראת "טמון בחובו". הניטרול של הסחות הדעת והצבעוניות חושף את העוצמה השקטה והנקייה שבעיצוב הברוטליסטי.

 

[caption id="attachment_11718" align="aligncenter" width="750"] גבריאל בן נאים, מתוך הסדרה 'טמון בחובו', 2014, צילום שחור לבן (1)[/caption]

 

[caption id="attachment_11717" align="aligncenter" width="750"] גבריאל בן נאים, מתוך הסדרה 'טמון בחובו', 2014, צילום שחור לבן (6)[/caption]

מטרת התערוכה היא להנגיש ולהעמיק את ההערכה לאדריכלות הייחודית של באר שבע, ולשנות את התפיסה הרווחת לגביה הן בקרב תושבי העיר והן בקהילה האדריכלית. מומלץ להמשיך את הביקור גם ברחובות העיר: בכניסה לתערוכה תוכלו למצוא מפה בה מצויינים המבנים הברוטליסטים המפוזרים ברחבי באר שבע, עליהם תוכלו להסתכל במבט חדש ורענן. למתעניינים באדריכלות הברוטליסטית בישראל, ניתן למצוא פרטים נוספים ממש כאן.

כל הצילומים בכתבה באדיבות מוזיאון הנגב לאמנות.

אוצרים: הדס שדר, ערן טמיר טאוויל, עומרי עוז אמר

מוזיאון הנגב לאמנות

העצמאות 60, העיר העתיקה, באר שבע

ב', ג', ה'- 10:00-16:00

ד'- 12:00-19:00
ו', ש'- 10:00-14:00

פתיחה: 18.10.18
נעילה: 2.2.2019

עלות כניסה: 20 ש"ח

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.