עכשיו קוראים
טיפ טופ

טיפ טופ

סטודנטית שנה א'? מתחיל ללמוד בשנה הבאה? בתחילת הדרך לכולנו יש תהיות וחששות מהלא נודע. מערכת כולעיצוב אספה עבורכם את מיטב הטיפים לסטודנט/ית המתחיל/ה: איך להפוך את החיים לקלים יותר,איפה אפשר לחסוך כסף, ולמה צריך להיות מוכנים? 

ניר ביטון, תקשורת חזותית

לפני שהתקבלתם

כששאלנו את הסטודנטים בפקולטה לעיצוב ב-HIT אם יש להם טיפים למי שטרם התקבל ללימודים, הדבר שנאמר הכי הרבה היה: "תדעו למה אתם נכנסים". \ מדובר בתואר אינטנסיבי ולחוץ, וכדאי לעשות "שיעורי בית" לפני ולשקול אם זה מתאים לכם. הסתכלו באתרים המפרטים את תוכניות התואר, בידקו בפורומים על מהלך הלימודים ושאלו סטודנטים שלומדים איך החוויה שלהם. הדבר העיקרי שצריך, מניסיוננו, זה מוטיבציה ונכונות לעבוד קשה.

בנוסף, לפני תחילת הלימודים מומלץ מאוד להתעניין בתוכנות העיצוב אשר קשורות למקצוע וללמוד עליהן דרך אתרים כמו "Skill Share" "Udemy"  ויוטיוב, אשר מעבירים את החומר דרך סרטונים חזותיים. אתם אמנם תלמדו על התכנות גם במהלך הלימודים, אבל לא תמיד באופן נינוח והתנסותי וגם לא תמיד בסדר הכרונולוגי הדרוש. ידע מוקדם תמיד יכול לעזור.

ערכו מחקר על המוסד בו אתם רוצים ללמוד ועל הלך הרוח בלימודים. צילום: ניר ביטון
 • עוד טיפ חשוב זה לחסוך כמה שיותר מראש, כי במהלך הלימודים לא פשוט לשלב עבודה. כמובן שזה לא בלתי אפשרי ומי שמתכנן את הזמנים שלו בדייקנות ודקדקנות יוכל לשלב בין השתיים. 
 • לפני שאתם מתחילים את הלימודים נסו להשיג פטור מאנגלית. קורס אנגלית לא רק עולה עוד כסף אלא גם גוזל זמן מלימודי העיצוב. 
עוד לפני תחילת הלימודים, מומלץ להתחיל להכיר את עולם תוכנות העיצוב. צילום מסך מאתר Udemy.

חומרים 

התקבלתם והתחלתם את הלימודים. סחטיין! מה עכשיו? ובכן, לפני שאתם רצים לקנות את כל קרביץ וחנויות היצירה עצרו ובדקו מה באמת נחוץ. חלק מהמרצים ייתנו לכם כבר על השיעור הראשון רשימת ציוד אינסופית. הכוונה היא לא להביא את הכל לכל שיעור! כדאי לשאול את המרצה מה צריך להביא לשיעור הבא באופן ספציפי. 

 • הציוד הכי חשוב לדעת הסטודנטים שנשאלו: סרגלים, סרגל T, ניירות שרטוט, משטח חיתוך, צבעי עיפרון, מד זווית, סרגל קנה מידה ומחוגה (נשמע בנאלית, אבל חשוב). 
 • נסו לארגן רכישה קבוצתית/כיתתית כדי להוזיל עלויות. 
 • בארטולס, חנות הציוד של המכון, אפשר להוציא כרטיס הטענה שבו מכניסים כסף ומקבלים 10% מתנה. בנוסף, לחברי אגודת הסטודנט מגיע 10% הנחה על כל חומרי החנות.
 • כשצריך חומרים כמו עץ, מתכת ונייר, נסו ללכת למפעלים באיזורכם ולבקש מהם שאריות. 
 • אלג'ינט (חומר יקר שמשמש ליצירת תבניות) אפשר לפעמים להשיג אצל רופא השיניים שלכם! בקשו מהמרפאה את פגי התוקף- הם אולי לא טובים לחניכיים של המטופלים, אבל לעבודות שלכם הם יתאימו מצוין.
כרטיס שגם משמש להטענת כסף והריבית נשארת אצלכם! צילום: ניר ביטון

הדפסות

בכל מה שקשור להדפסות במכון, כרטיס הסטודנט/ית שלכם יבוא לעזרתכם. עם תחילת הלימודים תקבלו כרטיס סטודנט/ית, ומי שיבחר לשלם 240 שקל לאגודת הסטודנטים נחשב כחבר האגודה. אחת ההטבות של חברי האגודה היא האפשרות להשתמש בכרטיס כמעין אשראי ולשלם עבורו על הדפסות בקמפוס וגם לקבל הנחה. מניסיון, בתואר כזה ההדפסות יכולות להצטבר לעלויות די רציניות אז כדאי לחסוך איפה שאפשר! 

כרטיס הסטודנט שלכם יכול לחסוך לכם כסף! (לחברי אגודה בלבד) צילום: ניר ביטון
 • בקומת הכניסה של מבנה מספר 5 תמצאו מדרגות שמובילות למכון ההדפסות של מייק, שפותח את שעריו כל בוקר בשבע וחצי. כמו תמיד, כדאי לארגן הדפסות קבוצתיות בשביל להוריד קצת במחיר.  
מכון ההדפסות של מייק. צילום: ניר ביטון

טכנולוגיה

מהטיפים הפשוטים הגענו לטיפים הרציניים יותר. בשנה א' עוד אין המון עבודה על המחשב, ותוכלו בקלות לעבוד בחוות המחשבים בבניין 7. רצוי שיהיה לכם מחשב נייד למען נוחיות כמובן, אבל אפשר למשוך עוד שנה לפני שמצטיידים באחד טוב לקראת שנה ב'. 

 • מה שחשוב במיוחד שיהיה במחשב האישי זה מפרט טוב. הסטודנטים ממליצים על כרטיס מסך חזק, כרטיס קשיח 256G SSD כי כונן שהוא לא SSD עובד פחות טוב ויכול להיתקע תחת לחץ התוכנות והעבודות על המחשב. 
 • טיפ אקולוגי: הציעו למרצה שבמקום להדפיס הגשה, תציגו אותה על גבי המחשב. לא תמיד עובד אבל שווה ניסיון… 
חוות המחשבים היא אופציה מצוינת במקום לקנות מחשב אישי. צילום: ניר ביטון
 • קנייה נוספת שכדאי לשקול היא "עכבר שקט" למחשב, כזה שלא שומעים בו את רעש הקליקים ואפשר לעבוד באיזורים צפופים מבלי לעצבן את הסובבים אתכם (למשל ברכבת, בכיתה, באודיטוריום בו מתנהלים השיעורים הגדולים ועוד ועוד).

מרכז נגישות

במכון קיים מרכז נגישות, שמציע סיוע לכל מי שמתקשה ברמה הטכנית עם תוכנות וגם ברמה כללית יותר בלימודים. במרכז יתאימו לכם חונך/ת, בד"כ סטודנט/ית משנה מתקדמת יותר או בעל/ת ניסיון בתוכנה מסוימת. במקום לשבור את הראש שעות בחוות המחשבים, התייעצו עם החונך/ת שלכם. 

 • בקיאים מאוד בתוכנה? מרגישים שיש לכם מה לתרום? פנו למרכז הנגישות ובקשו להיות חונכים- מקבלים גם מלגה וגם את התחושה הטובה שבעזרה לזולת. 
תוכלו להיעזר בסטודנטים לייעוץ וחניכה או להיות חונכים בעצמכם. צילום: ניר ביטון

קורסים

אחד הטיפים שחזרו על עצמם הכי הרבה קשור לתכנון זמן וחלוקת הקורסים: נסו לסיים את כל או רוב הקורסים הרב-תחומיים לפני שנה ג'. קורסים רב תחומיים לא קשורים בהכרח לנושא התואר שלכם, אך כלולים כחובה בתכנית הלימודים בסך של 8 נקודות זכות. בממוצע כל קורס הוא כ-2 נק"ז. אפשר לשלב קורסים רב תחומיים בסמסטר א', ב' וגם בסמסטר קיץ. תוכלו לקחת קורסים שאתם מתעניינים בהם, או כאלו שמסתדרים לכם טוב מבחינת ניהול זמן. בסילבוס של כל קורס מצוין מה אופי מטלת הסיום: מבחן פתוח / מבחן אמריקאי / פרויקט. 

 • עוד טיפ חשוב הוא לנסות להכיר אנשים גם מחוץ למגמה. נסו להרחיב את המעגל החברתי שלכם ולפגוש אנשים חדשים. ככה גם תוכלו להיעזר זה בזה ולתת פרספקטיבה אחרת על הפרויקטים. 

תרבות וספורט

ועכשיו משהו לנפש… הקפידו על השינה שלכם ועל הבריאות שלכם במהלך הלימודים, גם בתקופות לחץ. הדברים האלו חשובים למוטיבציה שלכם ולבריאות הנפשית לאורך זמן. חלק מהסטודנטים סיפרו שהם עושים ספורט, רוקדים, יוצאים למסיבות, פאבים או יושבים עם חברים ועושים שיחות נפש אל תוך הלילה. יש כאלה שילכו לים כשמזג האוויר חם ויש כאלה שישמעו פודקאסטים מצחיקים תוך כדי עבודה שיעזרו להסחת דעת. 

במתחם הקמפוס של HIT יש מקומות לרגיעה, בין אם זה תחומי הדשא, המתקנים של המתח והמקבילים לחובבי הספורט, חדר המנוחה של האגודה לתלמידי העיצוב בבניין 6 קומה 3, שם תוכלו לחמם אוכל, לעבוד על המחשב ולראות טלוויזיה. יש גם חדר מנוחה של האגודה לכל תלמידי HIT וכמובן הפופים בספרייה עליהם תוכלו להרביץ שנת צהריים טובה כשצריך. 

 • נצלו את מעמד הסטודנטים שלכם באתרי הנחות כמו "istudent " או אפליקציות של משתחררים טריים כמו "19-24". 
 • כרטיס סטודנט/ית מקנה לכם הנחות בחנויות מסוימות, ולפעמים גם בחו"ל! הכרטיס שלכם אולי כתוב בעברית אבל הוא בין לאומי. הרבה פעמים בכניסה למוזיאון תקבלו הנחה משמעותית ולפעמים אפילו תוכלו להיכנס חינם. 
אפשר קצת מרגוע גם בלימודים…צילום: ניר ביטון

והטיפ הכי חשוב: זכרו שהכל זמני, עכשיו זה קשה, אבל כשזה נגמר, זה נשאר כחוויה. 

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.