עכשיו קוראים
לאייר את לונדון

לאייר את לונדון

[column]

פגשתי את אחוה פרידל כשהעבירה לי סיור מרתק על אמנות רחוב בלונדון, אליה עברה כשנה לאחר שסיימה לימודי תקשורת חזותית ב-H.I.T. שאלתי אותה כמה שאלות על עיצוב ועל החיים שאחרי הלימודים.

טלי קליפשטיין, עיצוב פנים

[/column] [column]

מה הוביל אותך ללימודי עיצוב, ותקשורת חזותית בפרט?
התלבטתי בין לימודי אמנות לבין תקשורת חזותית וחשבתי גם על לימודי תאטרון, לכן עשיתי סדנאות בבתי ספר למשחק, ציירתי בסטודיו של המורה בלה פיינשטיין ז"ל ועשיתי מכינה בעיצוב. בסוף בחרתי להתמקד לתקופה מסוימת בתקשורת חזותית.

כשהתחלת ללמוד, מה רצית לעשות "כשתהיי גדולה"?
גם אז וגם היום אני לא מרגישה שיש תשובה אחת ויחידה לשאלה הזו, אלא שזה רעיון שמתפתח עם הזמן והניסיון. גם כשהתחלתי ללמוד הייתי כבר די גדולה ובאתי בראש פתוח. חשבתי יותר על מה מתחשק לי ללמוד באותו זמן ולקחתי בחשבון שההשקפות שלי ישתנו תוך כדי הלימודים.

 

[caption id="attachment_4931" align="aligncenter" width="750"]enough clothes enough clothes[/caption]

מה היה המסלול אחרי שסיימת את הלימודים?
כשסיימתי ללמוד נסעתי לטייל במזרח ולאחר מכן נסעתי לאנגליה לתקופה קצרה כדי לחשוב על אפשרויות. בתחילה חשבתי שאמשיך ליצור אנימציה, כמו שעשיתי בסוף התואר, אבל ידעתי שאני רוצה לעבוד עם קבוצות ובעיקר עם ילדים. חזרתי לארץ, עבדתי חצי שנה במחלקת העיצוב של חדשות ערוץ 10 ולמדתי קורס איור אצל המאיירת יאנה בוקלר בסדנת אמני הקיבוץ. לאחר חצי שנה עברתי ללונדון.

[caption id="attachment_4934" align="aligncenter" width="750"]oh no oh no[/caption]

איך התגלגלת ללונדון?
כשחזרתי ללונדון לא הייתה לי תכנית ברורה, אבל ריגש אותי הרעיון שאני פותחת חלון להרפתקה חדשה שאין לי מושג לאן היא תביא אותי. כשהגעתי למדתי קורס איור ספרי ילדים באוניברסיטת Central Saint Martines והתחלתי ללמד אמנות לילדים. בהמשך פתחתי בלוג איור, שמשמש אותי עד היום.

האם לימודי העיצוב והרקע שהיה לך עזרו לך להתאקלם יותר בקלות מבחינה מקצועית?
כן, בהחלט. העבודה הראשונה שלי הייתה לימוד אמנות לילדים במועדונית, ותוך כדי התחלתי לאייר כרזות לתאטרון ילדים. הידע בעיצוב בהחלט עזר לי עם זה. אבל עזרה לי במיוחד העבודה שלי במהלך הלימודים כחלק מצוות ההדרכה של מוזיאון הקומיקס בחולון, יחד עם העבודה שלי כמדריכת טיולים של קבוצות בריטיות בארץ. השילוב בין עיסוק באמנות ועבודה עם קבוצות הוליד אצלי רצון להעמיק את החיבור הזה וללטש אותו. בזכות ההמלצות מאנשי הצוות המדהימים של מוזיאון הקומיקס בחולון הצלחתי ליצור קשר עם מוזיאון העיצוב בלונדון, שם תמכתי בהעברת סדנאות כשרק הגעתי לעיר ולמדתי הרבה על תחום החינוך המוזיאוני בלונדון.

[caption id="attachment_4937" align="aligncenter" width="750"]איור כרזה לתאטרון ילדים איור כרזה לתאטרון ילדים[/caption]

ואיך את מרגישה בה היום?
אני גרה בלונדון מאז ספטמבר 2013, לקח לי זמן להתרגל אליה והיום אני מרגישה בה בבית. אני אוהבת את הנכונות להנגשת האמנות לקהל הרחב, מבחינת הכניסה ללא עלות למוזיאונים וגם מבחינת הגישה של מחלקות ההדרכה. יש דגש רחב על התנסות ומשחק ולאו דווקא על הנחלת ידע, מה שבעיני חשוב מאד במיוחד לילדים בגיל צעיר. אני אוהבת את האפשרות ללכת להרצאות של מאיירים שאני אוהבת, ואת שווקי האמנות ויריד האיור שמתקיימים כמה פעמים בשנה. אני אוהבת את רב-התרבותיות של העיר, ושאפשר לפגוש כאן אנשים מכל העולם. אני גם אוהבת את הפארקים, הבירה, המוסיקה והעובדה שבלונדון יש מבחר גדול של ביסקוויטים ועוגיות.

[caption id="attachment_4938" align="aligncenter" width="750"]בהדרכת סיור גרפיטי בלונדון בהדרכת סיור גרפיטי בלונדון[/caption]

מה כוללים העיסוקים שלך בימים אלה?
כיום אני מאיירת הבית של תאטרון הילדים Peut-Être Theatre, מאיירת גם את סדרת Bee My Friend אותה ניתן למצוא על כרטיסי ברכה, מנהלת בלוג איור, משתפת פעולה עם פרסומי קומיקס ואיור כמו ה- Strumpet magazine ובסוף יוני העברתי הרצאה בפורום Laydeez Do Comics, המארח מאיירים ויוצרי רומנים גרפיים. בנוסף, אני עובדת עם מיזם הדרכת האמנות ARTernative, שם אני מדריכה סיורי אמנות במוזיאון הטייט מודרן וסיורי אמנות רחוב במזרח לונדון. אני גם עובדת עם מחלקות ההדרכה של מוזיאון ויקטוריה ואלברט, House of Illustration Gallery , V&A Museum of Childhood וכן בתי ספר ומרכזי קהילה שונים.

וואו, זה לא מעט! מה גרם לך לפנות לכיוונים שאינם עיצוב גרפי ״קלאסי״?
זה משהו שקרה באופן טבעי וקשור לעיסוק רב השנים שלי בהדרכה. אני פחות אוהבת לעבוד מול מחשב יום שלם, ורציתי לעבוד עם ילדים ועם אנשים בכלל. התאהבתי בתחום של הדרכת אמנות ובניית סדנאות ואני מרגישה שבלונדון יש לי אפשרות לעסוק בזה בהרבה מקומות שונים תוך כדי עבודתי כמאיירת.

[caption id="attachment_4935" align="aligncenter" width="750"]Strumpet magazine Strumpet magazine[/caption]

האם את רואה קשר בין מה שלמדת לבין עיסוקייך כיום?
כן, במיוחד בסיורי האמנות בהם אנו דנים בתקשורת חזותית דרך עבודות אמנות. באיור הכרזות לתאטרון אני מגישה מוצר מוגמר כך שהידע שרכשתי בזמן הלימודים אכן עוזר.

ישנם קשרים שנוצרו בתקופת הלימודים, שעדיין מלווים אותך?
החברים מתקופת הלימודים הם תמיד קבוצת ביקורת טובה כשצריך עוד עין או עצה, והם מצילים אותי במה שנוגע לעצות טכניות. אחת הסיבות שאני הכי שמחה שלמדתי ב-H.I.T היא שהכרתי קבוצה של חברים מדהימים שמצליחים לשמור על קשר ולתת תחושת תמיכה גם מעבר לים. מבחינה מקצועית בתחום האיור למדתי המון מג'ודית אשר, נעמה בנזימן וחנן שלונסקי. אני מאד שמחה שהייתה לי האפשרות לקחת איתם קורסים.

[caption id="attachment_4933" align="aligncenter" width="750"]live in the painting live in the painting[/caption]

ושאלה אחרונה – מה המחשבות שלך על עולם העיצוב, האיור, ותחומי הגרפי בכלל?
האיור משמש לי מעין גשר, דרך להעביר סיפור דרך דימוי. הבלוג נולד מתוך רצון להיות בקשר עם הקרובים אליי ולחלוק עימם חוויות ומחשבות. היום הוא חשוף גם למי שלא מכיר אותי באופן אישי. אם יש אנשים שמזדהים עם הציורים וזה מצחיק אותם, אז מבחינתי זה השיג את המטרה. אני מתעניינת במקומות בהם הגבולות בין עיצוב ואמנות מיטשטשים, ומעניינים אותי החיבורים בין עולם העיצוב והאיור אל תולדות האמנות. תקשורת חזותית משחקת תפקיד גדול גם בעולם אמנות הרחוב, דרכה אפשר ללמוד על השינויים שהעיר והחברה עוברות. אני אוהבת לפתוח חלון בסיור דרכו אנשים יוכלו לראות את העיר מזווית חדשה, צבעונית ומעניינת. כיף לי שאחרי הסיורים אנשים אומרים שלונדון מרגישה להם הרבה יותר כיפית, בשבילי זו דרך להתחבר יותר למקום בו אני גרה, אבל עדיין להרגיש כתיירת שמתלהבת מציורי הרחוב בעיר. הרבה פעמים אמני הרחוב יוצרים מתוך רצון להעביר מסר חברתי ואני שמחה להיות חלק מתהליך החשיפה של הקהל לאותם מסרים ולעזור להפיץ את עבודתם של האמנים. באותו הזמן אני גם נהנית להדריך במוזיאון לאמנות מודרנית, שם המסר של עבודת אמנות, בניגוד לעבודה גרפית, לא חייב להיות יחיד וברור אלא נרחב ונתון לפרשנות בין אם הוא אינטלקטואלי ובין אם רגשי וחווייתי. כשאני מדריכה ילדים במוזיאון אני מרגישה שהם עוזרים לי לראות את העולם בצורה מעניינת וצבעונית יותר, וזו השמחה הכי גדולה שיש לי בעבודה עם ילדים במוזיאון.

לצפייה בבלוג האיורים- Evie’s Sketchbook 

להרשמה לסיורי האמנות של ארטרנטיב

למידע נוסף

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.