עכשיו קוראים
לא רק קורס, לא רק תערוכה, לא רק לילדים!

לא רק קורס, לא רק תערוכה, לא רק לילדים!

זוהי לא הפעם הראשונה ולא השנייה בה הקורס 'איור וכתיבת ספרי ילדים' מתקיים במכון הטכנולוגי חולון בהנחיית נעמה בנזימן, ובכל שנה מחדש הספרים שנוצרים בו מרהיבים ושובי לב. זוהי כן הפעם הראשונה בה תוצרי הקורס הוצגו בתערוכה מיוחדת במדיטק חולון, שאף משכה אליה אורחים מפורסמים.

הילה אלרט, תקשורת חזותית
תערוכת 'איור וכתיבת ספרי ילדים'

"העבודה בקורס 'איור וכתיבת ספרי ילדים' היא מאוד אינדיבידואלית", משתפת נעמה בנזימן, מנחת הקורס. "מלבד מספר כללים להם נדרשים הסטודנטים – ביניהם כמובן להציג בסוף הקורס ספר כרוך, מאויר ומודפס, הכולל לפחות 9 כפולות- העבודה לגמרי חופשית. אין הגדרות והגבלות". ואכן, התערוכה מציגה מגוון רחב של ספרי ילדים מאוירים: איורים לסיפורים קלאסיים כמו מפצח האגוזים או קריוס ובקטוס, סיפורים מאת הסופר הרוסי המוערך אלכסנדר פושקין, סיפור שנכתב על ידי קומיקאית ישראלית, אחר שנכתב על ידי ראפר מקומי ואפילו ספר מאויר מלווה בטקסט שנכתב על ידי הסטודנטים עצמם.

מתרשמים 1
מתרשמים

תערוכת תוצרי הקורס מוצגת במדיטק חולון, סמוך למכון הטכנולוגי. היוזמה להוציא את התוצרים היפהפיים של הסטודנטים/יות מחוץ לכותלי המכון הוא פרי מוחה של ליאור רז, סטודנטית לעיצוב תקשורת חזותית שנה ג' (וגילוי נאות: המפיקה של מגזין זה ממש). מיד לאחר ההגשה הסופית בקורס, הסטודנטים ניגשו למלאכת ההקמה שלא הייתה פשוטה, שכן פרצופים סקרנים לא הפסיקו להתקרב ולגנוב מבט חפוז בתוצרים שובי הלב.

הקמה

אז איך מתחילים בכלל לאייר ולכתוב ספר ילדים? "השלב הראשון הוא בניית קונספט", מסבירה נעמה. "ממשיכים בהנחת הלייאאוט (הנחה ראשונית של מרכיבי היצירה), בניית גריד, לומדים לספר סיפור. מי שבחר לכתוב טקסט משל עצמו, גם עובד על בניית הנרטיב בצורה הטובה ביותר". אמנם כותרת הקורס היא 'איור ספרי ילדים', אבל בין התוצרים ניתן למנות כמה ספרים שאולי לא תרצו להקריא לילדים שלכם לפני השינה, אלא תחמדו לעצמכם.

הילד שבחר לדמיין, נאור טביב

נאור טביב, סטודנט שנה ד' בעיצוב תקשורת חזותית, בחר לאייר ספר לטקסט שהוא עצמו כתב, שיר בשם "הילד שבחר לדמיין". זהו שיר אהבה לעולמות הפנטזיה והמדע הבדיוני. השיר והאיורים הנלווים לו מעודדים ילדים להשתמש בחפצי היומיום ולהפליג איתם במחוזות הדמיון. הטקסט נכתב במקור באנגלית, וזכה במקום השני בתחרות מקומית שנערכה בניו-יורק.

על מגדר וחרטוואט, שובל ויז'ניצר

שובל ויז'ניצר בחרה לאייר ספר ילדים לא-לילדים לפי טקסט שכתבה הקומיקאית הישראלית הדר לוי "על מגדר וחרטוואט", העוסק במפגש הראשון של הקומיקאית ושל בנה עם הזהות המגדרית שלו. "נעמה המרצה מאוד תמכה בהחלטה שלי לאייר ספר למבוגרים במסווה של ספר ילדים", מספרת שובל. "גם השפה פונה יותר למבוגרים. הקו היחיד שרץ לאורך כל הספר בסוף נערם לאוסף קווים המרכיבים את עולמו של הילד".

ליאור רז ויורם טהרלב

לליאור רז, הוגת רעיון התערוכה ומי שהוציאה אותה לפועל, הייתה סיבה כפולה ומכופלת לגאווה באירוע פתיחת התערוכה: יורם טהרלב, המשורר והסופר המוערך שבחרה לאייר את ספרו "נוצה קטנה", הגיע לכבד אותה במעמד התערוכה לאחר שיצרה איתו קשר. ליאור בחרה לאייר את השיר שכתב טהרלב לפסטיבל שירי הילדים של שנת 1970 מתוך אהבתה לציפורים ומעוף, וההתרגשות הייתה גדולה כאשר זכתה להגיש למחבר בעצמו את הספר עליו עמלה במשך סמסטר שלם. "הפגישה עם יורם הייתה מאוד מיוחדת. הצלחתי להשיג טלפון שהוביל לטלפון שהוביל לטלפון… בסופו של דבר יורם ענה לי. הוא התרגש לשמוע על הספר, במיוחד בגלל ש'נוצה קטנה' אינו אחד מהשירים המפורסמים שלו", סיפרה ליאור. בערב התערוכה יורם חלק כמה מיליות חכמה עם הסטודנטיות/ים הנרגשים: "אני מאחל לכם המון בהצלחה, זה מקצוע מדהים. לא קל, אבל אתם יודעים, גם למצוא חנייה זה לא קל".

ניגון עתיק, גל דורי וזאנה

מלבד איורים שילוו טקסט לספר ילדים קלאסי, איך עוד אפשר להשתמש בשפה איורית קלילה להעברת מסרים? זו שאלה ששאלה את עצמה גל דורי וזאנה, שבחרה לאייר את הטקסט לשיר "ניגון עתיק" של נתן אלתרמן. השיר מספר על בן זוג קנאי עד טירוף, עד אובססיה. הפרשנות שלו העיקה על גל והיא החליטה להשתמש בפלטפורמת ספר הילדים על מנת להקליל את הטקסט ולהנגיש אותו בצורה הומוריסטית. "כמו הביצוע של יהורם גאון", סיפרה גל, "שהוא קצבי ושמח בניגוד לטקסט האפלולי, כך עשיתי גם אני רק באופן ויזואלי".

הדייג ודג הזהב, סוניה גרישצ'נקו
הנסיכה והפומה, מרינה קוליקוב

אז אחרי שבוחרים סיפור שאוהבים, או כותבים אחד בעצמכם, איך בוחרים טכניקה מתאימה? אם תשאלו את סוניה גרישצ'נקו, שבחרה לאייר את הסיפור המפורסם של אלכסנדר פושקין "הדייג ודג הזהב", היה זה ברור לחלוטין שהטכניקה צריכה להיות צבעי מים. מרינה קוליקוב, שאיירה את הסיפור הקלאסי "הנסיכה והפומה" מאת או. הנרי, בחרה בצבעי גואש, מכיוון שרצתה לחזור למראה הקלאסי של איור בשכבות וטקסטורה מיוחדת שמושגת רק עם מכחול. דנית מג'נם, שאיירה טקסט של הזמר הישראלי חנן בן ארי "יש לה תלתלים", בחרה בטכניקה מודרנית דיגיטלית ממוחשבת שאפשרה לה לאייר את התלתלים של הגיבורה בדיוק המירבי. דניאל ברגר, שבחרה לאייר את תחילת הספר מפצח האגוזים, השתמשה בטיפוגרפיה משתנה כשחקן מרכזי שמדגיש צלילים ואירועים. כל סטודנט/ית בחר/ה לעצמו/ה את הדרך לאייר את הספר ולהעביר את המסר בצורה הטובה ביותר.

חלומות, דנית מג'נם
מפצח האגוזים, דניאל ברגר

יובל קפצן, שבחרה לאייר את הסיפור המפורסם של "קריוס ובקטוס" של הסופר הנורווגי תורביורן אגנר, הרגישה שחובתה להעלות לארץ את החיידקים האהובים. "בנורווגיה מדובר בטרולים שמטרתם להפחיד את הילדים שיצחצחו שיניים. החלטתי לאייר את דמויות יותר ישראליות, נגישות וחמימות כדי לייצר הזדהות ולא פחד. ציירתי את בקטוס עם סנדלים תנ"כיות והכנסתי ממתקים ישראליים כמו בזוקה", סיפרה יובל. "זה היה החלק הכיפי. מה שהיה באמת קשה היה המגבלה שהצבתי לעצמי: החלטתי לאייר בשלושה צבעים בלבד – כחול, אדום ולבן – צבעי משחת שיניים. במהלך שלב הסקיצות הבנתי איך אני מוציאה מקסימום של איור מצורות שונות של קו וכתם, וזה היה תהליך מרתק".

קריוס ובקטוס, יובל קפצן

"התערוכה היא לגמרי של הסטודנטים. למעט טלפון פה או מייל שם אני לא הייתי צריכה לעשות שום דבר", סיפרה נעמה בהרמת הכוסית בה כולם נשמו לרווחה – הכל הלך כשורה והספרים מוצגים לראווה. "במיוחד בסמסטר כזה, בו היו הרבה סיבות שדברים לא יקרו, הקבוצה הייתה כיפית, האווירה הייתה נהדרת. לרוב הסטודנטים הייתה זו קפיצת ראש מאוד משמעותית מבחינת איור, מכיוון שצריך לבוא עם בסיס לאיור דמות, להיות בקי בטכניקות, במיוחד סטודנטים מעיצוב תעשייתי שלרובם זוהי פעם ראשונה של התנסות באיור. לזכותם כולם ייאמר שהם הצליחו בגדול במשימה, והתוצרים מדברים בעד עצמם".

הרמת כוסית

התוצרים בהחלט מרשימים. לאורך כל זמן ההקמה רחרחו אפים סקרנים סביב האיורים, התקרבו, שאלו, התעניינו. לא רק הילדים אלא גם, ואולי בעיקר, ההורים שלהם. לכל מי שאוהב/ת איור ושפע ויזואלי, ורוצה להתחבר לילד הפנימי שבו/ה, מובטחת הנאה מהתערוכה. הקורס אמנם נקרא 'איור ספרי ילדים', אבל התערוכה היא ללא גיל. הקורס עצמו מומלץ לכל סטודנט/ית במכון הטכנולוגי חולון שאוהב/ת לאייר: הקורס יוציא מכם את המיטב וייתן לכם גם תוצר פיזי ומוחשי שימלא אתכם בגאווה בסופו.

כל התמונות צולמו על-ידי הילה אלרט.

ליצירת קשר: הילה אלרט

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.