עכשיו קוראים
לילה מטורף בספרייה

לילה מטורף בספרייה

[column]

תהיתם לעצמכם פעם מה מתרחש בספרייה בשעות הלילה? בדרך כלל זה די דומה לשגרה במהלך היום, שקט ומסודר. ומה לגבי ספרייה, בלילה, פלוס 40 אמנים ואמניות מתחומים שונים בחגיגת ארט "מופרכת"? לכבוד השקת הקומה החדשה בספריית בית אריאלה, קיבלנו בלנדר אמנותי של פעם בחיים.

מאי גואטה, תקשורת חזותית

[/column] [column]

ספריית בית אריאלה, הספרייה העירונית המרכזית של תל אביב-יפו, פתחה את שעריה לתערוכה חד-פעמית שנערכה בליל דצמבר חורפי. לכבוד השקת הקומה החדשה בספרייה, כארבעים אמניות ואמנים הוזמנו להציג יצירות ממגוון תחומים- מוזיקה, מחול, קרקס, וידאו-ארט, סטנדאפ, ספוקן וורד, צילום ורישום- הכל תחת הכותרת ההולמת "בלנדר בספרייה".

[caption id="attachment_11445" align="aligncenter" width="750"] לילה מטורף בספרייה .צילום: אמנון חורש[/caption]

היוזמה לאירועי הבלנדר היא מבית היוצר של קבוצת 'בסקולה', קבוצת אמנים רב-תחומית. הרעיון המנחה היה לתת במה לאמנים ישראליים ולייצר 'בלנד' מעורר השראה בין סוגים שונים של יצירה. כל 'בלנד' הורכב ממופעים קצרים של בין חמש לעשר דקות והתמקד בנושא מרכזי אחר. אירועי הבלנדר התייחסו ישירות לחלל בו נערכו, וכך נוצרו לא פחות מתשעה עולמות שונים במיקומים משתנים בתוך הספרייה הנפרשת על פני 3 קומות.

[caption id="attachment_11448" align="aligncenter" width="750"] ההזמנה לתערוכה. באדיבות בסקולה[/caption]

במסדרון התחתון התקיימו צילומי 'תמונת מחזור'. כל חצי שעה התאספו כ-30 אנשים שנרשמו מראש, כולם ככולן קהל בתערוכה, לתצלום קבוצתי משותף. תמונת המחזור צולמה בחלל הראשי של הספרייה, כך שהעוברים ושבים יכלו לצפות ולקחת חלק בכל שלב בתהליך. במבט ראשון זה נראה תמים למדי, כאילו הספרייה ארגנה צילומים למזכרת, אבל מחשבה עיצובית לא נוטה לתמימות בדרך כלל. תמונות המחזור אורגנו על ידי 'הסלון 5', קבוצת אמנים ואמניות בוגרי המחלקה לצילום בבצלאל, שמטרתם המרכזית היא יצירה של שיח אמנותי משותף, כבר מהשלבים הראשונים של רעיון ומחשבה ועד לשלבי הביצוע והתצוגה. 'הסלון 5' יצרו תמונות מחזור משותפות של זרים גמורים, במטרה לבחון אינטרקציות בין אנשים שנפגשים בפעם הראשונה.

 

[caption id="attachment_11497" align="aligncenter" width="750"] שקט, מצלמים! תמונת מחזור. צילום: הסלון 5[/caption]

חברי הקבוצה – אור זהבי / נטשה קנדוב / נעמה רחמים / מיכאל שבדרון / עידן סימון / רתם שמואלי / שי דרור / תום עזריה / תומר פרוכטר

בחלקו השני של החלל הוצגה עבודת הוידיאו ״ששש…״ של האמנית קרן גלר. היצירה מורכבת מדיוקנאות של נשים, מורות, עומדות חזיתית למצלמה, מאחוריהן לוח ירוק, והן משקיטות את הכיתה הרועשת. כל אחת הוגה "ששש…" בדרכה הייחודית, שניכרת במבט ובשפת הגוף.

מיתר אטיאס (שם במה: פאדווה אבו פרחה, דמות דראג) וטליה ביק חברו ליצירת פרפורמנס בנושא זיכרון המשלב את כוחו ההיסטורי של המקום עם תל אביב של 2018. ההשראה למיצג הגיעה מהארכיון ומחומרי העיתונות: נייר, כותרות, תקשורת, תיעוד, חשיפה. אטיאס וביק חקרו את הצורך שלנו להיות ״זכירים״ ולייצר זיכרונות חדשים, את הרצון לביטוי עצמי והצורך בהכרה מהסביבה שלנו תוך כדי ניהול חיי שגרה שוטפים, ואת המתח המתקיים בין העבר להווה ובין הזיכרון למציאות. גם בגזרת התלבושות היה מעניין: פאדווה לבשה שמלה מעיתונים שהכינה בעצמה וטליה לבשה את שמלת הכלה שלה. רגע השיא של המופע היה הנאמבר המשותף בו שיחקו צמד ספרניות שעוסקות באגירת מידע ומנהלות שגרת חיים ״משעממת״, ולאט לאט מתחילות להשתחרר עד שלבסוף הן מתפרקות לגמרי ושורפות את הספרים והזיכרונות.

טליה ביק אינסטגרם -taliabik

פאדווה אבו פרחה פייסבוק/אינסטגרם – fauda abu freha

 

[caption id="attachment_11451" align="aligncenter" width="750"] חשיפה, זיכרון ומה שביניהם: טליה ביק ומיתר אטיאס בפרפורמנס משותף. צילום: אמנון חורש[/caption]

בספריית העיצוב חיכתה לקהל המבקרים חגיגה ויזואלית שתיארה תהליך עבודה יצירתי, משלב הסקיצות ועד לתוצר הסופי. סקיצות הן השלב הראשוני בתהליך של גיבוש קונספט חזותי. בדרך כלל הסקיצות לא מושכות תשומת לב: האמנ/ית מציג/ה את היצירה הסופית ולעיתים רחוקות חוזר/ת להביט במקורות מהם צמחה העבודה. במיצג המדובר, הסקיצות התעוררו לחיים והפכו למסמר הערב. בכניסה לחלל נתלו סקיצות האופנה של נטף הירשברג, בוגרת שנקר. על גבי הקיר הוקרנה עבודת וידיאו ארט של הסקיצות המונפשות, מלאות תנועה, צורות וצבעים. הבגדים עצמם נלבשו על ידי קבוצת רקדנים שמילאה את החלל ורקדה לצלילי המוזיקה החיה של בועז בנטור.

 

[caption id="attachment_11500" align="aligncenter" width="750"] אף פעם אל תמעיטו בערכן של סקיצות. צילום: אמנון חורש[/caption]

באחד התאים המשרדיים, או ה"קיוביקלס", התקיים מופע תיאטרון. השחקן אריאל ברונז ישב בתא קטן מאחורי שולחן, לבוש כאיש ביטחון. מולו ניצב כסא, וכל פעם אדם רנדומלי מהקהל הוזמן להתיישב בו ולעבור חקירה. תחילה הנחקר/ת מתבקש/ת לחתום על טופס הסכמה, ואז נפתחת החקירה. התשאול מתחיל בפרטים אישיים יבשים, ולאט לאט השאלות נהיות מפתיעות והזויות יותר ויותר. אם זה לא מספיק, התשאול גם מתועד במצלמה לאורך הערב כולו. בסוף כל סשן איש הביטחון חמור הסבר קושר את עיני המתנדב/ת ומזמין אותו/ה לריקוד. זהו מיצג הבוחן את גבולות הקהל המשתתף והופך את התיחקור הבטחוני, הממסדי, הרשמי והמאיים למופע בידורי, מקור להנאה ואף לאינטימיות.

[caption id="attachment_11453" align="aligncenter" width="750"] רוצה לרקוד? פרפורמנס חקירה. הצילום באדיבות בסקולה.[/caption]

בתערוכה רגילה, הציורים נתלים על הקיר מבעוד מועד וממתינים לקהל. גם בבלנדר היו ציורים על הקירות, אלא שהם צוירו ב'לייב' אל מול העוברים והשבים. אחד הציירים, שמעון וונדה, צייר דמות חצויה לאורכה, מהצוואר ועד לגולגולת ממנה מבצבץ המוח. וונדה הביא איתו סקיצות מודפסות ואספקת ציוד- וניגש לעבודה. מלאכת הציור נמשכה כשעתיים והיה ניכר שהוא נהנה מכל רגע. כששאלתי על החוויה הוא הסביר שבהתחלה הרגיש חשוף, כמעט עירום, אבל אז נכנס לעבודה עצמה והצליח להתנתק מהסביבה. וונדה ושאר הציירים בחלל הם חלק מקולקטיב 'אורבניקס', גוף שמתמחה בהפקה, תיעוד ואוצרות של אמנות רחוב וגרפיטי.

שמעון וונדה בפייסבוק https://www.facebook.com/shimonwandaa

http://www.urbaniacs.rocks

קולקטיב אורבניקס

 

[caption id="attachment_11450" align="aligncenter" width="750"] וונדה בפעולה. צילום: אמנון חורש.[/caption]

בימים כתיקונם ארכיון העיתונות של בית אריאלה הוא חלל שקט ומסודר להפליא, מלא בעיתונים מקום המדינה ועד היום. בערב התערוכה הארכיון הפך במה למופע מושך ומהפנט שכלל מוזיקה, תאורה צבעונית, תלבושות, אינטרקציה עם הקהל וריקודים בכל רחבי החלל (כולל על המדפים), כל זאת תוך כדי שהקהל מוזמן לעלעל בכתבות כאוות נפשו.

הביקור בתערוכת 'בלנדר בספרייה' הרגיש כמו ביקור בעולם אחר, אפילו כמה וכמה עולמות אחרים. הספרייה הפכה למוזיאון, למועדון, לחלל אמנותי. הציירות, הרקדנים, הסטנדאפיסטיות והשחקנים יצרו יחד עולם שלם ומרהיב, שנותן מקום לכל סוגי העיצוב ועוטף את הצופים בהשראה. מבחינת קבוצת בסקולה, האירוע הזה היה רק יריית הפתיחה והם מתכננים להמשיך ולקיים את מתכונת הבלנדר בחללים שונים. לאירועים הבאים, עקבו אחרי בסקולה בפייסבוק: https://www.facebook.com/BasculaTLV

משתתפות ומשתתפים: עמרי סמדר, יסמין וייס, נעמן שלזר, יאיר מוס, אילנה בלחסן, ארתור אסטמן, אור זהבי,  נטשה קנדוב, נעמה רחמים,  מיכאל שבדרון, עידן סימון,  רתם שמואלי,  שי דרור, תום עזריה,  תומר פרוכטר, שמעון וונדה, אנה קוגן, רפי בלר, שי בן עמי, ושראל ווינברג, מיכל מסיקה, יעל די, עודד צדוק, מאיה שוהם, אריאל ברונז, מור ג׳סיקה, ענת גריגוריו, עידו גדרון, יובל עוז, אלפי גלברד, עומר דן, אריק אבר, גלעד בלום, דניאל חן, דוד פרנק, שמואל חלפון, איילת בשור, ניב אלבז, בועז בנטור, דניאל סלבוסקי, נטף הירשברג, טליה ביק, מיתר אטיאס.

 

ליצירת קשר: מאי גואטה

[/column]

 

 

 

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.