עכשיו קוראים
מהו DNA של מוצר?

מהו DNA של מוצר?

בקורס מורפולוגיה בשנה ב׳ בעיצוב תעשייתי, בהנחיית אילונה לב, למדו הסטודנטים/ות כיצד לעצב מחדש מוצר תוך התבססות על תכונותיו ועולם התוכן שלו. בדיוק כמו בחקר המורפולוגיה, ששייך לתחום השפה, גם בתהליך העיצוב החקירה של מהות המוצר יכולה להוביל למסקנות מפתיעות!

אופק אלקיים, תקשורת חזותית

התרגיל המרכזי בקורס מורפולוגיה, בהנחייתה של המרצה אילונה לב, הוא לעצב מחדש מוצר בסיס בהסתמך על מקור השראה נבחר. הסטודנטים/ות התחילו בבחירת מקור השראה, ניתוח המוצר, זיהוי DNA של מקור ההשראה ותהליך הפשטה של התכונות. אחרי כל העבודה הקשה, הנה לפניכם המוצרים שעיצבו מחדש. 

מקינטה- ירדן ג׳ינו

במסגרת קורס מורפולוגיה בחרתי לעצב מקינטה. כחובבת קפה ומקינטות, היה לי ברור שזה הכלי שאבחר.

מקור ההשראה שבחרתי הוא ציפורי גן עדן ארוכות הזנב. בתרגיל כמו זה אנחנו מתבקשים להגיש מודל בלבד ולא חפץ מתפקד ולכן בחרתי לעבוד עם פוליאוריטן מוקצף, מה שמאפשר מידול צורני מדויק ומהיר. 

מקינטה בהשראת ציפורי גן עדן. צילום: ירדן ג׳ינו

תוך כדי התהליך ניסיתי לשלב בין הידית למכסה. יצרתי שני גופים אשר "מתלבשים" על גבי גוף המקינטה כך שהמכסה ישמש כהמשך לידית. מה שמעניין באופציה זו שהצגתי הוא שכאשר מחזיקים בידית המקינטה, המכסה מתפקד כחלק פונקציונלי בלתי נפרד ממנה. התוצאה היא מודל ייחודי וחדשני בעולם המקינטות.

סקיצות מתהליך העבודה של ירדן. צילום: ירדן ג׳ינו

Alexa- הילה כהן 

בחרתי לעצב מחדש את העוזר החכם של אמאזון, Alexa. המטרה הייתה לקחת משהו בקנה מידה גדול ולצמצם אותו לקנה מידה קטן, ליצור אובייקט קטן ושימושי בהשראת האדריכלית זהא חדיד.

Alexa בהשראת זהא חדיד. צילום: הילה כהן

חקרתי את המבנים של חדיד ואת הצורות הדינאמיות שהיא יוצרת על הזרימה שלהן ויצרתי אובייקט בהשראת העיצוב שלה. מה שעניין אותי במבנים שלה זו צורתם האמורפית, התנועה והזרימה שהיא מצליחה לייצר בעיצובים שלה. 

המוצר של הילה בסביבת העבודה. צילום: הילה כהן

מקינטה- אודליה בן דוב

בחרתי למדל מקינטה בהשראת הסרט 'חתונת הרפאים' של טים ברטון. בשלב הראשון צפיתי בסרט פעמיים ובכל פעם שראיתי צורה מעניינת עצרתי וציירתי הפשטה שלה. השלב הבא היה לקחת את הצורות המופשטות ולהרכיב אותן לכדי מקינטה. 

מקינטה בהשראת ׳חתונת הרפאים׳. צילום: אודליה בן דוב

זיהיתי את הפוטנציאל דווקא בסקיצה של מקינטה בצורת שמלה עם כובע. משם והלאה התהליך היה למצוא איזון בין הדימוי המאוד ליטרלי שציירתי לבין המוצר הקיים. המודל הסופי מודפס בתלת מימד, אז על הדרך למדתי גם איך להדפיס כמו שצריך.

לוח ההשראה של אודליה. צילום: אופק אלקיים

מוט בלנדר- אור רוזן

בחרתי לעשות עיצוב מחדש למוט בלנדר בהשראת זיקית. בשלב הראשון ניסיתי לחלץ החוצה צורות מובהקות ממקור ההשראה. ניסיתי להבין איזה צורות בזיקית מעניינות אותי והייתי רוצה לפתח.

מוט בלנדר בהשראת זיקית. צילום: אופק אלקיים

משם המשכתי ליצור סקיצות ומודלים מפוליאוריטן שאפשרו לי לבדוק בכל פעם דקויות שונות, חיבורי צורות ונקודות מפגש בין חומרים. 

לוח ההשראה של אור. צילום: אופק אלקיים

Alexa- מאיה מרגולין 

גם אני בחרתי ב-smart assistant של אמזון שנקראת Alexa. כמקור השראה בחרתי בגופי התאורה של Aqua creations, שמגיעים מעולם הים והאלמוגים. המטרה העיקרית הייתה לנסות לתרגם חומרי בד ומשי לעולם הפלסטיקה.

עיצוב מחדש ל״Alexa". צילום: מאיה מרגולין

הסתכלתי על גופי התאורה של מקור ההשראה והתחלתי לסדר את המרכיבים כנקודות מפתח לעיצוב: הדרך בה הצורות מתחברות, מה הקווים המנחים שמכתיבים את הצורה ואיך מעצבים מוצר בצורה אמורפית.

בתהליך השתמשתי בקצף פוליאוריטן ועבדתי מול סקיצות. היתרון בקצף הוא היכולת להגיע לצורות אמורפיות במהירות. את הכפתור ולוח הטאץ׳ הדפסתי במדפסת תלת ממד.

Alexa בהשראת גופי תאורה מעולם הים והאלמוגים. צילום: מאיה מרגולין

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.