עכשיו קוראים
מה מקומה של אמנות האיור בשנת 2022?

מה מקומה של אמנות האיור בשנת 2022?

במסגרת יוזמת התערוכות של 'לה-קולטור' נערכה לאחרונה תערוכה מיוחדת בשוק הפשפשים ביפו שהוקדשה לאיור. בתערוכה השתתפו כ-200 מאיירים ומאיירות מקומיים ומבטיחים, לצד שמונה תערוכות קפסולה. הלכנו לבקר ולשוחח עם כמה מהאמנים.

יפית קורולפ, תקשורת חזותית

מה מקומה של אמנות האיור בשנת 2022? האם מדובר באמנות הנובעת מרגש? או שמדובר בתוצר שמגיע מעולם העיצוב? איפה עובר הגבול הדק בין השניים והאם הוא בכלל קיים? ביקרנו במהדורת איור 2022 שנערכה בחודש שעבר בשוק הפשפשים ביפו, ביוזמת 'לה-קולטור' ובתמיכת עיריית תל אביב יפו וקרן הגר ברקת (קרן המקדמת מצויינות בקרב מאיירים ומאיירות). המהדורה השנתית התארכה הפעם מסופ״ש אחד לשבוע ימים.

חלל התערוכה נפרס על פני 800 מ״ר והוצגו בו למעלה מ-400 יצירות איור ואמנות. כלל העבודות הוצעו למכירה במחירים של עד 600 ש"ח, כאשר 100% מהסכום עבר ישירות לאמנים. יוזמת 'לה-קולטור' פועלת בתל אביב יפו ובעולם עוד מ-2012, ומטרתה לתמוך באמנים ואמניות ישראלים. את התערוכות מפיקה לה-קולטור פעמיים בשנה, בשבוע האיור ולקראת חג הפסח, והן מושכות אלפים רבים של מבקרים.

בחלל התערוכה הוצגו שמונה תערוכות קפסולה שחולקו לשתי קטגוריות, תלת-ממד ודו-ממד. הן כללו עבודות דיו, הדפס ופורצלן של האמן והמקעקע עדן כליף; מיניאטורות מפוסלות וצבועות של לנה גוברמן; איורים דיגיטליים שנלקחו מחשבון האינסטגרם של המאייר אולג מילשטיין; מיצב אובייקטים קרמיים של גיל ודק, ועוד. בנוסף,סטודיו 'קרן וגולן' בשיתוף עם סטודיו 'קפיטליזם' אצרו תערוכת ספרי אמן של קומץ מאיירים נבחרים ברחבי החלל הוצג מגוון רחב של יצירות של מאיירים ומאיירות שהציגו עבודה בודדת או סדרה. 

SHINE, הדפס דיגיטלי של צחי דינר, 2020

צחי דינר, ראש המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ב-HIT, השתתף אף הוא ביריד, והוא מספר לנו:

"התערוכה מוגדרת תערוכת איור, ולמרות שאני לא מגדיר את עצמי מאייר קלאסי או אמן קלאסי, בכל זאת מצאתי את עצמי על הקירות (לא בפעם הראשונה), לצד עשרות מאיירים ומאיירות מוכשרים ויצירות נפלאות. טוב עשו בעיני המארגנים שהתייחסו למושג באופן ליברלי שנתן פתח לפרשנות מהו איור ומהי נקודת המוצא – הסיפורית, טכניקת היצירה, תהליך והפקה.

זה יכול להיות איור ריאליסטי בתוכנת מידול, רישום קלאסי, שילוב מדיות או קולאז׳ דיגיטלי. כמו בתערוכה הזו, איור יכול להיות יצירה מוזמנת או הצצה עצמאית לרגע, מחשבה ותיעוד ויזואלי של רעיון.

בעולם העיצוב המתבסס על מסורת ועקרונות, רצוי שההבעה תהיה דינאמית. אני מאמין שמעצב/ת חייב/ת להיות גמיש/ה וורסטילי/ת: לדעת להיות על התפר של הפרקטי והאמנותי, לבחון טכניקות וכלי עבודה שונים – לא רק בהקשר של המדיום הסופי. 

OH DEER, איור דיגיטלי של צחי דינר, 2021

כמי שמצוי בעולם העיצוב המון שנים, אני תמיד מוצא לעצמי עוד ועוד שבילים להתנסות ולהתפתח בהם בעיקר כדי להעשיר את הכלים שלי. יש לי מאות עבודות מסחריות, ועוד יותר עבודות שאין לי שום דרך אחרת להגדיר אותן אלא רק כאימון לשריר של היצירתיות.

שוחחנו עם כמה מהאמנים והאמניות על העבודות שהציגו בתערוכה ועל הטכניקות בהן נוצרו.

יפית קורולפ, 22, סטודנטית לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון ועובדת במוזיאון בת-ים.

הציגה: איור דיגיטלי 30×30, ״ראמן עכברים״ 2022.

אינסטגרם: Thatsme.yafit

ההשראה הראשונית ליצירה נבעה מהפלטה הצבעונית שהאמנית (גילוי נאות: זו אני!) מרבה להשתמש בה לאחרונה – ורוד וכחול. איירתי קערה מכובדת של מרק ראמן עם כל המרכיבים המסורתיים ובתוכו כמה עכברים ורדרדים שהופכים את הראמן הזה לראמן מיוחד שמספר סיפור. העכברים משתכשכים במרק, נתפסים בצ'ופסטיקס ומזנקים על היד. הטיפוגרפיה הגיעה בשלבים הסופיים של העבודה ושולבה כך שמבחינה צורנית היא תואמת לסגנון האיורי.

אשד שלו, 27, סטודנט לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון, עובד כמעצב גרפי פרילנסר.

הציג: Burnout, I can see the light, הדפסי לינולאום.

אינסטגרם: esh.head

העבודה ״Burnout״ קרויה על שם התופעה בה אדם עובד בצורה אינטנסיבית לאורך זמן ובסוף ״נשרף״. במרכז העבודה דימוי של גפרור שנמצא בשלב מתקדם בתהליך השריפה. העבודה השנייה של שלו מתייחסת לז'אנר בציור שנקרא Memento mori ומתייחס לנושא המוות. טכניקת ההדפס והעבודה עם לינולאום מאפשרים חריגה בלתי מכוונת של הדיו. חוסר הדיוק הזה משחרר ויכול להתאים לעבודות בעלות אופי מסוים.

אנה שפורנקו יעקוב, 22, סטודנטית לתקשורת חזותית בשנקר,עובדת בסטודיו גלרייה אוריאל 23.

הציגה: ״הבל״, ציור דיגיטלי.

אינסטגרם:anna_jakov  

ההשראה ליצירה היא מספר קהלת המקראי, ספציפית הפסוק ״הבל הבלים״ בו החיים מתוארים כהבל (עשן, ערפל, רוח). האמנית ביקשה ליישם את המילים באיור: הכתר, הלבוש והמזון – הכל הבל והכל הולך, אין אנו יכולים לאחוז בדבר או לשלוט בדבר.

אודליה שמעוני, 35, מאיירת ומקעקעת בתל אביב.

הציגה: הדפסים של פרחי רקפת ושושנת העמקים בהשראת אריחי קרמיקה מתקופת האר נובו.

אינסטגרם: odel

את שני ההדפסים יצרה שמעוני  לינולאום בטכניקת החסרה (Reduction). בטכניקה זו מגלפים את משטח הלינולאום ולאחר מכן מדפיסים את כל העותקים על שכבת הצבע הראשונה. לאחר מכן, מבצעים פעולת גילוף נוספת ומדפיסים את הצבע השני וכן הלאה. לא ניתן לשחזר את ההדפסים והם מתוך מהדורה מוגבלת. 

טל דנציגר, 24, מאיירת וסטודנטית לתקשורת חזותית בצלאל.

הציגה: ציור בצבעי אקריליק 70×50 ס״מ, שנוצר כחלק מתרגיל בהמחשה ואיור.

אינסטגרם: Tal Danciger

מה שהחל בשילוב די מקרי של קופים וקורקינט נגלה לטל כדימוי הומוריסטי מושלם של ״הגבר התל אביב הממוצע״, נורא הצחיקה אותה המחשבה על כך. הציור המקורי ניתן כמתנת חתונה לחברתה של טל והעתק שלו הוצג בתערוכה.

אולג בביץ', 46, אמן חזותי, מאייר, מנהל קריאייטיב ומחבר ספרות ילדים וקומיקס. 

הציג: Let it Burn, A4 דיו ועפרונות על נייר 2022.

אינסטגרם: Olegbbch

לאחר שסיים תואר שני באדריכלות, בביץ' הקדיש את זמנו לאמנות ולפעילות יצירתית תוך כדי שהוא ממשיך את השושלת המשפחתית שמקורה במאה ה-18. ביצירותיו, הטבע ככוח עליון והקשר הסמוי בין צורות חיים הם החומר העיקרי לבניית סיפור מלא במסתורין, אהבה ואירוניה. Tender Beast הוא הפרויקט המתמשך של בביץ׳: סיפור ויזואלי על התקופה הפרהיסטורית ״הילדות של האנושות״ כאשר בני אדם השתמשו בזנב לאיזון והדינוזאורים היו כל כך חמודים שאפשר היה לרכוב עליהם. האמנות של בביץ' מבקשת למצוא בנו את החלק התמים של הטבע האנושי, שכנראה היה בנו פעם.

עדי איילי, 38  (Ayali), אמנית ויזואלית ומעצבת עצמאית.

הציגה: Shine פרינט דיגיטלי במהדורה מוגבלת.

אינסטגרם: Adiayali

איילי יוצרת במחשבה של מה שהיא רוצה לומר ולתת לעולם, ואת זה היא מוציאה בצבע, צורות וגם הומור. מה שיוצא החוצה מוצג בגלריות בארץ ובחו״ל. היצירה שאיילי הציגה בתערוכה היא חלק מפרויקט שלה שכותרתו Don't be a dick, במאמץ לגרום לאנשים לחשוב קצת על אחרים ואולי אפילו להיות נחמדים. 

התערוכה הוצגה בחודש נובמבר 2022, במרכז עמיעד ביפו.

אוצרות: איתי בלאיש

הפקה וניהול תערוכה: רוני כוכבי, גבריאל ביינץ, איתי לייבוביץ', ורד שדמי

מיתוג תערוכה ועיצוב גרפי: blaish.com

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.