עכשיו קוראים
מסטודנטית למרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי: ראיון עם המעצבת נעמה אגסי

מסטודנטית למרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי: ראיון עם המעצבת נעמה אגסי

עשור לאחר סיום לימודיה במחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT, נעמה אגסי חוזרת למכון כמרצה ומשתפת אותנו בתובנות על הדרך שעשתה.

ניקול סרגייב, עיצוב תעשייתי 

שם: נעמה אגסי

מה עושה: מעצבת מוצר ובעלת סטודיו, עוסקת בתכנון עיצוב וייצור

מלמדת את הקורס: סטודיו שנה ב' במחלקה לעיצוב תעשייתי HIT

למד/ה ב-HIT בשנים: 2007-2011

לימודי המשך: תואר שני בעיצוב, האקדמיה לעיצוב איינדהובן 2014-2016

איך הייתה החוויה שלך כסטודנטית במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון? 

הלימודים במחלקה היו מהנים ואינטנסיביים. פגשתי חברים טובים ורכשתי כישורים בסיסיים. קיבלתי ביטחון לעבוד עם כלי עבודה וחומרים שנראו לי מרתיעים לפני הלימודים. אני לא חושבת שהייתי משיגה את זה במסלול חיים אחר, זאת יכולת שלא הייתי מחליפה בעד שום דבר שבעולם.

בפרויקט הגמר שלי עיצבתי כיסאות ושרפרפים חלולים עשויים מעור קשיח. השתמשתי בטכניקה של הקשחת עורות באמצעות הרתחה במים. בעבר היו משתמשים בטכניקה הזו להכנת שריונות ומגיני גוף ללחימה. תהליך הקשחת העור הוא מהיר ואגרסיבי, העור מתכווץ בכ-40% ומקבל את צורתו הסופית בתוך פחות מדקה. בשביל לעצב את העורות בצורה הרצויה, השתמשתי בתבניות משולבות חומרים רכים הנועלות את העור על גבי רגלי המתכת תוך כדי הרתחה.

צילום: Hagar Cygler

צילום: Hagar Cygler

איך החוויה לחזור להיות מרצה במכון שבו למדת? 

אחרי שסיימתי את הלימודים במחלקה עבדתי כמעצבת בסטודיו ואחר כך במפעל לריהוט ציבורי. בהמשך עשיתי תואר שני באקדמיה לעיצוב באיינדהובן. עם חזרתי לארץ לפני שבע שנים, פתחתי סטודיו וגם התחלתי ללמד במוסדות אקדמיים. בהרבה מובנים החזרה למחלקה מרגישה קצת כמו חזרה הביתה. אני שמחה לעבוד עם אנשים מוכרים ואהובים וללמד בתכנית שאני מאמינה בה. השנים מחוץ למחלקה נתנו לי פרספקטיבה על מה ואיך שמלמדים כאן. אני יודעת לומר איך היכולות שקיבלתי פה כסטודנטית שימשו אותי בעבודה אחרי הלימודים, ואיך מערך הכלים שקיבלתי כאן שונה מזה שקיבלו מעצבים/ות אחרים שפגשתי בדרך.

יחד עם זאת, אני חוזרת למחלקה אחרי יותר מעשור מאז שסיימתי את הלימודים כך שגם הזמן והניסיון אחרי סיום הלימודים עיצבו את איך שאני תופסת את המקצוע שלנו ואת איך שאני מלמדת.

באלאנס, צילום: אורי גרון

מרצה שהשפיע/ה עליך? 

המרצה שהכי השפיע עליי הוא המעצב האיטלקי סימונה פראסין מהצמד "פורמה פנטזמה" שלימד אותי באיינדהובן. הוא לימד אותי שעל מנת להיות מעצבת טובה, אני צריכה להישאר עירנית וסקרנית לדברים שקורים מחוץ לעולם העיצוב. פרויקטי עיצוב מעניינים הם כאלה שמצליחים לגעת גם בתחומים אחרים.

ואזה מקולקציית "מלאכותי", צילום: אורי גרון

פרויקט נוכחי שאת רוצה לשתף בו? 

הקולקציה "מלאכותי" עשויה בטכניקה ייחודית של חיקוי אבן, שאותה פיתחתי בעקבות שיטה מסורתית לחיקוי אבן שמקורה באיטליה. בסדרה זו בחרתי להיות נאמנה דווקא למאפיינים של המלאכה ולא של הטבע, ולהבליט את המלאכותיות של התוצרים. אני מתחקה אחר המלאכה המסורתית אך מנצלת את החופש שהיא מאפשרת לי, ומייצרת באמצעותה אובייקטים שימושיים מאבנים שאינן יכולות להתקיים בטבע.

התחלתי לעבוד עם הטכניקה הזאת כבר לפני שלוש שנים. בכל אובייקט חדש שאני מייצרת איתה, אני מפתחת יכולות חדשות ומותחת את גבולות השימוש בה.

חלק מהפריטים בקולקציה "מלאכותי" שעיצבתי שייכים לאוסף מוזיאון ארץ ישראל.

צילום: Shahar Feishman

צילום: Shahar Feishman

מה היית אומרת לעצמך הסטודנטית?

עוד לא מאוחר ללכת ללמוד חשבונאות.

פרטים נוספים-

האתר של נעמה- Naama Agassi

הפייסבוק של הסטודיו- Studio Naama Agassi | Tel Aviv

אינסטגרם –Naama Agassi Design Studio (@naa_ma) • Instagram photos and videos

מייל-  naama@agassi.co.il

איסטגרם "פורמה פנטזמה" – Formafantasma (@formafantasma) • Instagram photos and videos

אתר "פורמה פנטזמה" – FormaFantasma

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.