עכשיו קוראים
מרתון סביבונים

מרתון סביבונים

[column]

המחלקה לעיצוב תעשייתי עצרה את כל שיעורי הסטודיו התובעניים למשך 72 שעות שלמות, לטובת "מרתון תעשייתי" – אירוע הגיבוש המסורתי והחגיגי המתקיים מדי שנה בסמסטר הראשון ללימודים. המשימה: סביבון! ומי זכה במקום הראשון? (צפו!)

אריאל אלטלף ושגיא שכטר, עיצוב תעשייתי

[/column] [column]

בכל שנה, מתקיים במהלך השבועות הראשונים לשנת הלימודים "מרתון תעשייתי" על-פי נושא משתנה שנקבע בכל שנה. הסטודנטים מכלל השנים מתחלקים לקבוצות אקראיות, ובמשך שלושה ימים של גיבוש ועבודה חופשית באווירה שרק המחלקה יכולה לייצר, עובדים על תוצר בנושא המרתון, והשנה, לכבוד חג החנוכה הקרב, הנושא הנבחר השנה הוא "סביבון".

[caption id="attachment_5822" align="aligncenter" width="745"] סקיצות בטירוף. צילום: שגיא שכטר[/caption]

באודיטוריום מלא מפה לפה, בסטודנטים, מרצים וכמובן גם בצוות הסדנה הכבדה, נפתחו אירועי המרתון בהרצאה של אספן הסביבונים, יואב הולן, שהציג בפני הקהל מגוון מרהיב של סביבונים מעוררי השראה לפתיחת התיאבון. הכללים ברורים, על כל קבוצה לייצר אובייקט מסתובב. הגודל, הצורה או החומרים לא משנים, העיקר שיסתובב.

[caption id="attachment_5851" align="aligncenter" width="745"]חורטים סביבונים. צילום: שגיא שכטר חורטים סביבונים. צילום: שגיא שכטר[/caption]

"אני ממש זוכר את המרתון בשנה א'", מספר רועי משנה ג', "הכרתי בסך הכל מעט מאוד חברים מהכיתה, ומצאתי את עצמי במשך יומיים שלמים עובד יחד עם עוד סטודנטים משנים ב', ג' ו-ד', ומפתח קשרים חדשים. כל אחד הביא יכולות מטורפות, הייתה חוויה כיפית ומגבשת מאוד, אווירה של יצירה ותחרותיות, ובסוף גם ניצחנו…"

המרתון הוא הזדמנות מצוינת להכיר את הסטודנטים משנה א', שאמנם טריים בנוף האקדמי אך מגיעים עם המון מרץ ומוטיבציה, ושותפים משמעותיים בפעילות. לראיה, הקבוצה המנצחת השנה כללה רוב מוחלט של "אלפים", כבוד!

[caption id="attachment_5824" align="aligncenter" width="745"]שולחן טיפוסי בסדנה. צילום: שגיא שכטר שולחן טיפוסי בסדנה. צילום: שגיא שכטר[/caption]

במהלך שלושת ימי המרתון עבדו הסטודנטים בסדנה הכבדה על פיתוח וייצור הסביבונים במגוון רחב של טכניקות וחומרים: כיפוף פח, חריטת עץ, יציקת פרפין, ריתוך והדפסות תלת ממד. מאות סקיצות ומגוון עצום של מקורות השראה נמצאו בכל מקום – החל מטבלת שוקולד ועד כנפי מטוס ושרטוטי אווירודינמיקה.

[caption id="attachment_5865" align="aligncenter" width="745"]רחבת הסיבובים. צילום: שגיא שכטר רחבת הסיבובים. צילום: שגיא שכטר[/caption]

לקראת פתיחת תחרות הסיכום ונעילת המרתון, הוסבה הסדנה לזירה מרכזית שאותה הקיפו כיסאות רבים, את שולחנות הסדנה קישטו עשרות סביבונים שונים ומשונים, מסודרים על-פי הקבוצות. חבר השופטים בראשות ראש המחלקה, לוקה אור, ומיטב מרצי המחלקה, תפסו את מקומותיהם ובזו אחר זו עלו הקבוצות לקולות פרגון הדדיים להצגת התוצרים.

סביבון יורק אש, סביבון מקיפול פח, סביבון מצייר, סביבון באות ל' העשוי "רדי-מייד", סביבון יצוק, סט סביבונים המתפקד יחד או לחוד, ועוד רבים אחרים הסתובבו בפני חבר השופטים והקהל הנלהב. כל קבוצה נדרשה להעמיד במבחן את סביבוניה ואלו נבחנו במספר קטגוריות. לאחר שכלול הנקודות, הכריז תומר ספיר, מרצה במחלקה, על שלושת המקומות הראשונים.

[caption id="attachment_5866" align="aligncenter" width="745"]מקום ראשון. צילום: שגיא שכטר מקום ראשון. צילום: שגיא שכטר[/caption]

במקום הראשון זכתה כאמור קבוצה שכללה רוב גורף של סטודנטים משנה א', עם סדרת סביבונים העשויים מוט מתכת דק ומסתובבים באיזון מושלם. "התחלנו לחקור את נושא האיזון, המאפשר לסביבון להמשיך להסתובב זמן רב". מסביר בר מהקבוצה הזוכה, "יצרנו מוט מרכזי והוספנו עליו מוט נוסף מקביל לקרקע ובחנו צורות שונות המותחות את גבולות היציבות. לבסוף הוספנו מספר צבעים שבעת הסיבוב יוצרים מופע צבעוני ומרהיב."

לאחר טקס חלוקת סביבוני זהב, כסף וארד למנצחים המאושרים, נארזו מיטב הסביבונים והועברו לתערוכה "נסים ונפלאות" בגלריה SAGA ביפו, שאותה אצרו גלינה ארבלי ועדי קרליץ, מרצות בפקולטה לעיצוב. זהו שיתוף פעולה מיוחד ומכובד לו זכו השנה הסטודנטים.

מרתון 2016, כמיטב המסורת, ננעל במסיבה בהפקת שנה ד', מוזיקה, נשנושים, אלכוהול וחברים, סיום מעולה של עוד מרתון מוצלח. ומסחרר!

 

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.