עכשיו קוראים
מתגלגלים

מתגלגלים

[column]

במסגרת קורס הצעצועים בהנחייתה של גלינה ארבלי, נערך תרגיל מכוניות הצעצוע החוגג השנה חמש שנים לקיומו. בכל שנה גבולות אחרים תוחמים את עיצובו של צעצוע משמח לבב זה. השנה בחרנו להתבונן בו דרך האחראים לתנועתו, הגלגלים.

שגיא שכטר, עיצוב תעשייתי

[/column] [column]

צעצוע יכול להיות דבר ספציפי המגיע מתוך עולם תוכן תרבותי מוכר, הוא יכול להיות גם ענף שמצאנו ברחוב בדרך הביתה, מחכה שנספר לו את חייו. במסגרת הקורס, אנו מעלים שאלות על האובייקט המשחקי, קהל היעד שלו, חומריו וטכנולוגיית הייצור שלו, צורתו וצבעיו. בהתבוננות על החברה בה אנו חיים כיום ועל הדרך בה היא מתייחסת לילדים דרך הצעצועים שהיא מעצבת להם, עולות שאלות על הדרך בה אנו מתנהלים מולם ואיתם. שאלות אלו משמשות לנו כמתווה לעיצוב, לעמדה, לדרך ולגישה לילדים במציאות טכנולוגית מתקדמת המאפשרת לנו לדמיין כל דבר שנרצה.

איך נזמין את הילדים לדמיין את הדברים שהם רוצים? האם זהו רצונם העצמאי בלעדי או שזהו רצוננו בעבורם? איך צעצוע מגלם בתוכו את המתח בין בשבילם לבין שלהם? ואיך אנו המעצבים עובדים למול המתח הזה בעיצובו של הצעצוע?

גלגלים מתגלגלים

תרגיל מכוניות הצעצוע חוגג השנה חמש שנים לקיומו. בכל שנה גבולות אחרים תוחמים את עיצובו של צעצוע משמח לבב זה. השנה בחרנו להתבונן בו דרך האחראים לתנועתו, הגלגלים. אלו הביאו איתם נקודות מבט רעננות על נושא זה. בעיצובן הן מזמינות את המשחק לפעול בכמה במישורים שונים, החל בשאלת מהי מכונית? ועד כיצד המכונית הופכת לכלי למשחק חברתי שיתופי?

בכל שנה אני שואלת את עצמי האם לא די? האם אפשר עוד להוסיף לעולם עטור אפשרויות זה של מכוניות צעצוע? וכל שנה בפתחו של הסמסטר אני בוחנת את הצעצועים שמשמחים אותי ומסקרנים אותי ושוב היא חוזרת. נעמדת מלפנים ואומרת: "בחרי בי! יש באמתחתי עוד הפתעות עבורך", ואכן היא לא מפסיקה להפתיע …

כל דבר יכול להיות מכונית / מעיין סלע

בפרויקט רציתי לתת לילדים כמה שיותר חופש ליצור את המכונית שלהם בעצמם. ניסיתי לחשוב מה המינימום שילד צריך בשביל ליצור מכונית? יצרתי גומייה סגורה עם גלגלים, המאפשר להכניס לתוכו חפצים שונים והוא הופך להיות המכונית. לגלגלים יש צירים פנימיים שמאפשרים תזוזה חלקה ללא קשר למתח הגומייה. בחרתי בגומייה שתזכיר פס של מכונית מרוץ וכך תיתן אופי לחפץ שיכנס לתוכה.

בין שתי נקודות / מירב אשריאן

זיקוק של המושג "מכונית" הוביל אותי לסכמה של שני גלגלים בעלי ציר משותף. מתוך מחשבה זו, ביצעתי מניפולציה על הציר, כדי ליישם קו מתאר של מכונית היוצרת דו-שיח ומתח בין קו למסה.

בטעינה / גל שמחוני

יצאתי לחפש אחר משחקים או מנגנונים מעולם תוכן אחר, אשר יוכל לתפקד בתוך גבולות הגזרה של מכונית הצעצוע. משם הגעתי למנגנון הרוגטקה, אותו ניסיתי לתרגם אל תוך עולם המכונית. המכונית למעשה מחולקת לשני חלקים (הלבן והשחור) היודעים לנוע על ציר משותף ובעת מתיחת החלק הלבן אחורה ושחרורו, המכונית "מתנגשת" בעצמה וכך מוכתבת תנועתה קדימה.

מכונית רוח / טל דנא

מכונית הרוח מורכבת מכוס חד פעמית ומחברי גלגלים, כאשר המטרה הייתה ליצור הפשטה של מכונית. הגוף בצורת קונוס יכיל בתוכו את הרוח וכמו מפרש יניע את המכונית לכיוונים שונים. השימוש בכוס חד פעמית מאפשר לראות מנקודת מבט חדשה על חומר הנחשב זול ובמוצר זה להפוך אותו לכוכב, המחברים מתחברים לגוף במקומות המיועדים ומאפשרים למכונית תנועה חלקה וחיננית.

סנוקרת / שגיא שכטר

החלטתי (גילוי נאות, כותב שורות אלו) ללכת לכיוון מחשבה שונה ממה שאנחנו תופסים גלגל או צמיג. המרכיב העיקרי במתגלגל שעיצבתי הוא כדור ביליארד – הכדור הוא הכוח המניע. עולם הביליארד והסנוקר קרץ לאולם מכונית מתנגשות ועיצוב המכונית נוגע בשניהם. הצלילים משני העולמות נפגשים גם כאן, כדורי הביליארד הפוגעים אחד בשני והמכוניות המתנגשות.

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.