עכשיו קוראים
מתכות או לא להיות – סיקור הגשה

מתכות או לא להיות – סיקור הגשה

נחושת, פליז, אלומיניום, פלדה, ברזל ונירוסטה – כל אלו ועוד תחת קורת גג אחת בהגשה אחת. שנה ב' מציגים: תרגיל מתכת.

טומי לוי , עיצוב תעשייתי

החומר ממנו עשוי המוצר משפיע כמעט על כל מימד אחר בו: החל בחווית השימוש, דרך מאפייניו ההנדסיים והמכניים, ועד להקשריו התרבותיים. "אמת החומר" הוא מושג בעיצוב שמדבר על שימוש גלוי וחשוף בחומר. הוא נטבע בתגובה למגמה של חיקויים והעתקים העושים שימוש בחומרים אחרים: רהיטים מעיסת נייר, קרשי עץ שנצבעו כדי לדמות חומרים פלסטיים וכו'.

במסגרת קורס העיצוב המרכזי של שנה ב' במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון, קיבלנו תרגיל שמכוון לעיסוק בחומר. בתרגיל התרכזנו במשפחת המתכות, הכוללת מגוון רחב של חומרים וטכנולוגיות ייצור הפותחות בפני המעצב.ת מגוון רחב של אפשרויות. מטרת התרגיל היא עיצוב מוצר העושה שימוש מושכל הן בחומריותו והן בטכנולוגיית הייצור.

תרגיל מסוג כזה דורש מכל אחד ואחת מאיתנו להעמיק, לחקור, לנסות ולחשוב בדרך שונה מהרגיל. במקום ללכת מהפונקציה אל הצורה ומשם אל החומר- הפעם מתחילים דווקא בחומר וממנו מגיעים אל הצורה ואל הפונקציה.

קנקני שתייה מנירוסטה
מגישה: עדן באר
בהנחיית טל צור ויניב ברפמן

קנקנים מצינורות נירוסטה. צילום: יפית פלוזניק

"יצרתי סדרת קנקנים מצינורות נירוסטה הבוחנת חדירה של צינור אל צינור. הרעיון התחיל מכך שרציתי לעבוד עם צינורות מתכת ולבצע עליהם מניפולציות של חיתוך וכיפוף. בחרתי ליצור קנקן מתוך המחשבה שצינורות משמשים אותנו ביום יום להכלה ולמזיגה של נוזלים. רציתי להפוך את הקנקן לכלי שאינו רק שימושי אלא הוא גם פריט עיצובי שלא ממהרים להכניס לארון אחרי השימוש."

מעצבת בצינורות. צילום: יפית פלוזניק

סבונייה לסבון מוצק
מגישה: רוני כהן
בהנחיית יוסי בן ארוש ונעם קולמן

סבונייה לסבון מוצק. צילום: שחר רוה

"בחרתי לעבוד עם יריעות נירוסטה בטכניקה של מבלטנות, ולייצר סבונייה לסבון מוצק. הסבונייה מתמקדת בשלוש התכונות המרכזיות של הנירוסטה: הראשונה – היותה פלדת אל חלד המותאמת לסביבת חדר האמבטיה, השנייה – תכונת הקפיציות המשמשת כמנגנון ליצירת תנועה קדימה ואחורה בעת הלחיצה, והשלישית – היכולת לעבד את הנירוסטה הקשיחה לכדי סכינים חדות לשם גירוד הסבון.
מטרת הכלי היא שימוש בסבון מוצק ללא מגע יד או מים, לשמירתו קשיח וסטרילי.
צורת הסבון מותאמת לאזור הסכינים והציר אליו הסבון מתחבר, במטרה לאפשר שימוש מקסימלי ואופטימלי."

מגרדים סבון. צילום: רוני כהן

כהלייה ניידת למטייל.ת יחיד.ה
מגישה: שקד שאשא
מנחים: שולי שטראוס, עדי כפרי

כהלייה למטייל.ת יחיד.ה. צילום: שקד שאשא

"בפרויקט שלי בחרתי להתמקד במוצר לשימוש חוץ ועיצבתי כוס כהלייה המאפשרת הרתחת מים בשטח במספר פעולות פשוטות. הכהלייה נועדה למטייל.ת יחיד.ה, והיא קומפקטית, ניידת וקלה לתפעול. השתמשתי בנירוסטה 304, מתכת שעומדת בתקן של תעשיית המזון, מוליכה חום טוב ומתקררת במהירות. שילבתי בכהלייה חלקי אלומיניום על מנת לייצר מוצר קל שיאפשר נשיאה בטיולים."

כהלייה למטייל.ת יחיד.ה. צילום: שקד שאשא

קערת פירות מפריסה אחת
מגיש: טומי לוי
בהנחיית יוסי בן ארוש ונעם קולמן

קערת פירות מנירוסטה. צילום: טומי לוי

"בתרגיל התמקדתי בגמישות של יריעות פח. היכולת להתכופף ולהתגמש מבלי להישבר או להיקרע היא תכונה ייחודית לפח, שאפשרה לי לייצר מהלך תלת-ממדי מיריעה דו-ממדית. בחרתי להשתמש בנירוסטה, מתכת שמתאימה למגע עם מזון ועמידה בפני שטיפה. שילבתי חיבור תעשייתי מוכר של מסמרות שהוסיף פרט אסתטי בקערה. המראה המתכתי מעניק לקערה לוק יוקרתי והפירות המונחים בתוכה יוצרים משחקי השתקפויות."

השתקפויות והתגמשויות. צילום: טומי לוי
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.