עכשיו קוראים
נסים ונפלאות #2

נסים ונפלאות #2

[column]

חנוכייה מטרקוטה בטכניקת לחיצה, סביבון שמסתובב שבע דקות שלמות מבלי ליפול, ערכה לבניית סביבון עץ, פורפרה נוסטלגית ועוד. את כל הניסים והנפלאות הללו אפשר לראות בתערוכת "נסים ונפלאות #2" בגלריה SAGA ביפו.

גלינה ארבלי, מרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי
עדי קרליץ, מרצה במחלקה לעיצוב תקשורת חזותית

[/column] [column]

חג החנוכה הוא כר פורה ותרוץ משמח לכל מעצבת ומעצב ליצור אובייקט נחשק לחג החנוכה. ברוח החג הזמנו, זו השנה השנייה, מעצבים מדיסציפלינות שונות להגיב לחפצי החג המסורתיים ולהפיח בהם רוח רעננה, ולהציגם בגלריה SAGA בתל אביב. זכינו לעבוד יחד עם ליאור חרמוני, מנהלת הגלריה כשותפה פעילה בדיאלוג שהתקיים מול המעצבים השונים. חרמוני תרמה את נקודת המבט שלה ואת הגישה של הגלריה למכירה של מוצרי עיצוב מקומיים.

[caption id="attachment_8934" align="aligncenter" width="750"]תערוכת נסים ונפלאות #2, מבט על החלל. צילום: הרדוף שינווטר תערוכת נסים ונפלאות #2, מבט על החלל. צילום: הרדוף שינווטר[/caption]

בעבודה מול המעצבים ביקשנו לנהל דיאלוג פתוח על הצעותיהם ולבחון דרכו את מידת התאמתן של הצעותיהם לתערוכת מכירה מעין זו. ככזו הדגשים על סוג העיצוב והאובייקטים הנבחרים נדרשו מצד אחד למגבלות הדורשות את האובייקטים לקיים את הפונקציה שמזוהה איתם בחג, ומצד שני אתגרו את המגבלות הללו באופנים שונים, תוך יצירת אובייקטים המזוהים עם החג, המציעים טוויסט מעניין לזהות המוכרת להם.


"בלוקייה’", DU STUDIO – דרור רוזנברג ואלי מזרחי
טרקוטה בטכניקת לחיצה, מידות: 26X8X4 ס"מ

אם המכבים היו מכינים חנוכיות, איך הם היו עושים את זה?
ה"בלוקייה" היא חנוכייה קרמית העשויה מבלוק חומר טרקוטה מלא (פירושו אדמה אפויה) והשם הוא צירוף של המילים בלוק וחנוכייה. הבחירה בחומר נבעה משום שהחומר הקרמי הוא החומר האותנטי והטבעי ביותר שקיים.

[caption id="attachment_8924" align="aligncenter" width="750"]הבלוקייה, תהליך העבודה. צילום: באדיבות סטודיו DU הבלוקייה, תהליך העבודה. צילום: באדיבות סטודיו DU[/caption]

"בחרנו לעבוד בטכניקת לחיצה בשריפה גבוהה. הבחירה בטכניקה נובעת מתוך המחשבה על זמנים קדומים יותר, המשרתת תחושה של עבודת יד שנעשית בפס ייצור ולמרות שהתבנית היא זהה, כל חנוכייה מעט שונה מחברתה. בנוסף, הטכניקה מאפשרת לייצר כמות יחסית גדולה בזמן יחסית קצר. החומר והטכניקה מחזירים אותנו למקורות של תחום העיצוב, לעשייה המסורתית ולקסם שבמלאכות עתיקות. תחום היודאיקה רווי בעיצוב יוקרתי ומקושט, ואילו ה"בלוקייה" מביאה עמה ניחוח של פשטות בחומר טבעי".

[caption id="attachment_8923" align="aligncenter" width="750"]הבלוקייה, טרקוטה בטכניקת לחיצה. צילום: אסף (שוקו) שמע הבלוקייה, טרקוטה בטכניקת לחיצה. צילום: אסף (שוקו) שמע[/caption]

סטודיו DU הוא סטודיו משותף של דרור רוזנברג, בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל, ושל אלי מזרחי, צורף בעל סטודיו לצורפות ומעצב תעשייתי במקצועו. הם הכירו בזמן לימודי העיצוב ובאופן טבעי גם הזוגיות והיצירה הפכו משותפים. הסטודיו עוסק בעיצוב מוצרים, בעיקר קרמיים, שנולדים מתוך יצירה משותפת המבוססת על מגוון דיסיפלינות.

אינסטגרם: studio.du

 

[caption id="attachment_8928" align="aligncenter" width="750"]סביבון עופרת יצוקה. צילום: אסף (שוקו) שמע סביבון עופרת יצוקה. צילום: אסף (שוקו) שמע[/caption]

"עופרת יצוקה", מאיה כהן ועומרי רזניק
עץ מהגוני ופיוטר, קוטר: 7 ס"מ, קוטר 5 ס"מ

מאיה כהן ועומרי רזניק הם סטודנטים לעיצוב תעשייתי בשנה ב' במכון הטכנולוגי חולון. "החלטנו לייצר סדרה של סביבונים שתבטא את שילוב היכולות שלנו בחומרים, כאשר כל אחד תורם לתהליך מבחינה ניסיונית כמו גם רעיונית. את ההחלטות העיצוביות קיבלנו ביחד, תוך עיבוד הידע והסגנון האישיים שלנו, עד שהגענו לאובייקט שענה על הפרמטרים שהצבנו לעצמנו. אלה כללו צורניות, גימור ואיכות סיבוב".

[caption id="attachment_8932" align="aligncenter" width="750"]תהליך העבודה, סביבון עופרת יצוקה. צילום: באדיבות מאיה כהן ועומרי רזניק תהליך העבודה, סביבון עופרת יצוקה. צילום: באדיבות מאיה כהן ועומרי רזניק[/caption]

הסביבון בנוי משני חלקים, כאשר חלקו המרכזי מעץ אשר עשוי בחריטה, וחלקו התחתון עשוי מיציקת פיוטר. הטבילה של הסביבון בפיוטר, יוצרת נעילה בין שני החלקים לאחר הקירור, וזאת ללא שימוש בדבק. שילוב זה מאפשר גם סיבוב מאוזן ומתמשך לאורך זמן של הסביבון.


"Nuka Ola", תומר נחשון
פרופיל פלדת טרנסמיסיה, מידות: 2.5X2.5X35 ס"מ.

החנוכייה Nuka Ola היא חלק מתוך סדרת NUKA. החנוכייה אינה אמורה להתחבא במדפי הארון ולעלות אבק בציפייה לחג, אלא משמשת כאובייקט פיסולי המפאר את ערכו של החומר החשוף, ונועדה להיראות בכל ימות השנה.  Nuka Ola מעוצבת כאילו היא נובעת מהשטח עליו היא מונחת. היא מינימליסטית, מדויקת ובעלת נוכחות. ככל שמדליקים נרות נוספים במהלך ימי החג, נוצרת עלייה מתונה מנר לנר עד לשיא גובה במיקום השמש. קצה החנוכייה מתרומם מעל פני הקרקע בעדינות, כמו מותח את הפלדה מעלה.

[caption id="attachment_8931" align="aligncenter" width="750"]קצה חנוכייה מתרומם מעל פני הקרקע בעדינות. צילום: אסף (שוקו) שמע קצה חנוכייה מתרומם מעל פני הקרקע בעדינות. צילום: אסף (שוקו) שמע[/caption]

הפעולה המרכזית בNuka Ola היא יצירת הזוית בפרופיל הפלדה, שנעשתה על-ידי הסרת חומר בכרסום אנאלוגי. הפלדה מצופה בלכה למתכת שתשמור עליו מפני קורוזיה. נבחנו מספר זוויות "התרוממות", עד מציאת איזון בזווית שתהיה דומיננטית מספיק ותעביר את רוח הקו העיצובי המאפיין את העשייה של הסטודיו.

[caption id="attachment_8922" align="aligncenter" width="750"]Nuka Ola בתהליך עבודה. צילום: באדיבות סטודיו נחשון Nuka Ola בתהליך עבודה. צילום: באדיבות סטודיו נחשון[/caption]

סטודיו נחשון הינו סטודיו העוסק בעיצוב רהיטים ומוצרים הממוקם בחיפה. "בסטודיו מעוצבים פריטים בקו הדוגל בפשטות מכוונת, תוך בחינת הקשר בין החומר לתפקידו. יכולת המצאה, ההנאה שבעבודה, איכות החומרים, דיוק הגמר, העושר בפרטים הקטנים, הם חלק מהכלים שאנו יוצקים לפריטים שאנו מעצבים ומייצרים".
www.tomernachshon.com

משתתפים בתערוכה:
אבשלום רוזנק, בר קשת, גדי לוינברג, יפה אפרת, כרם קמינסקי, מאור אהרון, מאיה כהן, נדב כספי, עומרי רזניק, שולי שטראוס, תומר נחשון, סטודיו ארמדילו- ענת שטיין והדס קרוק, סטודיו-AV אביטל קרנר רוטנברג, סטודיו BeHold- נטע אשרי ותום כהן, סטודיו -cement מרית מייסלר, סטודיו ,C's סטודיו -DU דרור רוזנברג ואלי מזרחי, סטודיו -Galgo גלעד גל, סטודיו Mucha- אורי רביד, סטודיו MOLET, סטודיו,ONOO סטודיו ,SIND סטודיו -RENOV גיל רנוב, סטודיו ,TurtleBee סטודיו -wishlist מיכל פיקל שגיא ויפעה בורשטין.

כל תמונות הסטודיו צולמו על-ידי אסף (שוקו) שמע
שאר התמונות באדיבות המעצבים

נסים ונפלאות #2
אוצרות: גלינה ארבלי ועדי קרליץ
גלריה SAGA ת"א
א'-ה' 10:00-20:00
ו' 9:00-20:00
נעילה: יום רביעי 20 בדצמבר 2017

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.