עכשיו קוראים
ספר סקיצות: דנה ברקאי

ספר סקיצות: דנה ברקאי


אם תשאלו את דנה ברקאי, סטודנטית לתקשורת חזותית במגמת פרינט ב-HIT,  מעבר לכל אות וכל מילה מסתתר עולם שלם של צורות שונות ומגוונות. דנה משתפת אותנו באיור הקליגרפי, מלא בקסם, דיוק והרבה יצירה.

מדפדוף בספר הסקיצות נראה שאותיות זה הקטע שלך.

אני חושבת שמאז ומתמיד אהבתי טיפוגרפיה, הרבה לפני שידעתי שזה נקרא טיפוגרפיה. זה התחיל ממשיכה לגרפיטי, שתמיד משך לי את העין, עניין אותי ורציתי גם להתנסות בזה. עם הזמן נחשפתי לעוד עולמות ולעוד דברים שאפשר לעשות עם טיפוגרפיה, בין אם זה לכתוב עם כלים שונים, ולהעביר מסרים באמצעות מה שכותבים ואיך שכותבים. כיום אני כבר פחות בענייני הגרפיטי ויותר מתעסקת בלטרינג וקליגרפיה, בשפה נקייה ופשוטה שנותנת למילים שונות את הפרשנות שלי.

שלבי עבודה
לטרינג

איך זה בא לידי ביטוי במסגרת הלימודים?

אחת ההתנסויות הזכורות ביותר לטובה שהיו לי במהלך הלימודים היה התרגיל האחרון של קורס טיפוגרפיה בשנה א׳, סמסטר ב', בו ציירתי דמויות מההיסטוריה של הטיפוגרפיה באמצעות תנועות קליגרפיות. זה התחיל כשניסיתי לצייר את מרילין מונרו באמצעות עט קליגרפי שקניתי. ישבתי וציירתי אותה שוב ושוב ושוב על מנת להתאמן ולהגיע בסופו של דבר למשהו שאני אוהבת.

מרילין מונרו

בעקבות ההתנסות הזאת עלה לי הרעיון לתרגיל. זה התחיל מההחלטה לצייר דמויות והתפתח להחלטות ברורות יותר- מי הדמויות, איך הן קשורות לסגנון הציור וכן הלאה. בחרתי לצייר דמויות מההיסטוריה של הטיפוגרפיה ובכל אחת הכנסתי משהו מהסגנון הטיפוגרפי שלה.

דויד קרסון
ג'וזף מולר ברוקמן
אלכסיי ברודוביץ

בתרגיל אחר, בסמסטר השני של שנה ב׳, התבקשנו לבחור נושא מסוים לתערוכה וליצור קטלוג. בחרתי לעשות את התערוכה והקטלוג על יוצר קליגרפיטי בשם פוקראס למפאס. קליגרפיטי זוהי צורת אמנות המשלבת קליגרפיה, טיפוגרפיה וגרפיטי.

פוקראס למפאס

בזמן שעבדתי על הקטלוג, נחשפתי לטכניקות חדשות ומעניינות שגרמו לי לרצות להתנסות בעצמי. זה מה שהוביל אותי ליצור את העיגול הקליגרפי הראשון ובהמשך גם יצרתי את הכריכה של הקטלוג באותו הסגנון.

עיגול קליגרפי בתהליך
עיגול קליגרפי

יש לך טיפ לחובבי הקליגרפיה בקהל?

אני חושבת שקליגרפיה זה כלי מדהים, אם יודעים לעבוד איתו נכון אפשר לעשות דברים מטורפים. אמנם אני עדיין לא שם, אבל בסופו של דבר זה עניין של תרגול. כמה שנתאמן יותר על הכתיבה שלנו ועל התנועות הקליגרפיות, ככה נוכל לעשות יותר דברים.

לטרינג את צודקת
אוסף איורים קליגרפיים

מעבר לזה אני בעיקרֿ עושה ויוצרת את מה שאני אוהבת, מחפשת השראות חדשות באינטרנט, חושבת על מה בא לי לכתוב או במה בא לי להתנסות, פותחת את המחברת שלי ומתחילה לעבוד.

ליצירת קשר:  עדן

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.