עכשיו קוראים
ספר סקיצות: יהונתן שקד

ספר סקיצות: יהונתן שקד

יהונתן הוא סטודנט שקשה להתעלם ממנו, אפילו בשנה של לימודים בזום. הוא סטודנט צבעוני ומגוון – דבר שניכר במגוון  תחומי העניין והטכניקות שלו – ואין ספק שהעיצוב הוא חלק בלתי נפרד מהזהות שלו.

שיר בדיחי, עיצוב פנים

ספר לנו קצת על עצמך.

"היי, אני יהונתן מירקו שקד (יוני), בן 23, סטודנט שנה ב' במחלקה לתקשורת חזותית. בעל מותג סטריט וור עצמאי בשם MIRKO – Ramat Aviv. מצייר מגיל אפס. בגיל 15 בערך עברתי לעבוד גם במדיה דיגיטלית. ממשיך להתאהב כל יום ביצירה בכל צורה שיש, בין אם זה ציור, פיסול צילום ועוד. זאת גם הסיבה שהחלטתי ללמוד תקשורת חזותית – בשביל שאוכל לגעת בכמה שיותר תחומים מתחת למטרייה של האמנות והיצירה. אני עדיין לא יודע מה אעשה כשאהיה גדול. אני נותן לעצמי להמשיך לחלום, בידיעה ברורה שהאמנות והיצירה הם חלק בלתי נפרד ממני ויהיו נוכחות בעתיד המקצועי שלי".

סטריט וור

מה המקום של ספר הסקיצות בחיי היום יום שלך?

"ספר הסקיצות הוא המקום שמקבל אותי בידיים פתוחות. הוא לא שופט אותי, מאפשר לי להקיא לתוכו את כל מה שאני רוצה לומר ומחבק את זה. זה ריבוע שהגבולות לא קיימים בו ומותר ליצור בתוכו כל דבר, בין אם זו התחלה של רעיון ליצירה גמורה, משהו שניסיתי ולא הצליח, או משהו שבכלל לא חשבתי שאצור ולפתע נולד על הדף. ספר הסקיצות ער בכל שעה. המוח יכול לעבוד כל הלילה ואתה רץ לשפוך חלום או מחשבה, ולפעמים בבוקר בכלל לא מבין מה רצית להגיד. ספר הסקיצות עבורי הוא גם זכרונות – של הלילה הקודם או של שנים על גבי שנים של יצירה, של מי שהיית וממה היית מושפע ומה הכי אהבת. אני אוסף סקיצות שלי מאז שאני ילד. יש חלקים שלמים שמוקדשים לבת הים הקטנה, חלק לאופנה, חלק עצובים וחלק שמחים. כל סקיצה עשויה בטכניקה שונה שחקרתי באותה תקופה – סקיצות מדויקות, מושקעות, מצוירות עם הצללות בעפרונות, או קשקושים עם וואשי טייפ ומרקרים".

מקום שבו הגבולות לא קיימים

שתף אותנו בסקיצה שאתה אוהב במיוחד וספר לנו עליה.

"בחרתי בסקיצה ישנה שמצאתי בספר סקיצות משנת 2017 או 2018. בחרתי אותה כי היא מייצגת חלומות, תעוזה, חקר וניסיונות. אין פה משהו שמנסה להיות מושלם. יש רק מחשבות. גם אופנה היא חלק ממני, ורציתי ללמוד את התחום לפני שהגעתי לתקשורת חזותית. יש משהו באופנה שמאוד מעניין אותי, פתוח וחלומי. הסקיצה הזאת מזכירה לי כמה השאיפות שלי מבוססות כבר הרבה זמן. על אחת הבנות כתובה המילה MIRKO בעיצוב הבגד, והיום זה שם המותג שלי, על שם סבי. לראות את זה גורם לי להרגיש תחושת סיפוק, שאני הולך בדרך הנכונה, שאני עושה משהו נכון בשביל עצמי ומתחיל להגשים את החלומות שלי".

באיזו טכניקה אתה משתמש?

"הטכניקה שלי אינה קבועה. היא משתנה עם הזמן ותלוית שימוש – אני יכול להחליט שעכשיו אני מצייר רק בעפרונות צבעוניים, לשים אותם בקלמר ולקחת אותם איתי לכל מקום. יכול להיות שאני באקריליק או בטושים של קופיק (התמכרות של שנים, והריח שלהם עד היום מעלה בי זכרונות) ואולי הכול בעט או בעיפרון מעפן שהתגלגל אלי.
בנוסף יש ימים של קנבס ויש ימים של מחשב. פוטושופ הוא פלטפורמה מאוד נוחה בשבילי, וכל יום אני לומד בתוכנה משהו חדש. חשוב לי להתפתח מבחינת הטכניקות אבל אני אף פעם לא שוכח את הבסיס. בעיני הכול מתחיל בספר הסקיצות. 

מבחינת טכניקת ציור  אני מצייר לעיתים רחוקות בסגנון ריאליסטי, וכשזה יוצא טוב, אני מאוד נהנה מזה. מצד שני אני מושפע מתרבות הפופ, מקומיקס, מדיסני, מאנימה ובכלל מאיורי דמויות, וזה מתבטא באיור שלי היום. 

אני מאמין שאין דבר כזה מושלם, אני אוהב את הגולמיות, את הסימנים של הסקיצה שנמחקו, את קו הטוש שלא יצא טוב. אלה המקומות שבהם באה לידי ביטוי האישיות של האמן".

פופ, קומיקס, דיסני ואנימה.

באיזה ספר סקיצות אתה מקשקש?

אני משתמש בדרך כלל בספר סטנדרטי עם דפים לבנים בגודל A4, אבל מבחינתי העולם הוא ספר סקיצות – כתיכוניסט, השולחן בכיתה היה ספר סקיצות, ובתור חייל זה היה דף שמצאתי באוטובוס בדיוק ברגע שהייתי חייב לצייר משהו. עכשיו הפתקים באייפון יכולים להיות ספר סקיצות. כשבאמצע שיעור עולה רעיון ואני משרבט עם האצבע על המסך. באופן כללי אני  מתאמן על לקחת איתי ספר סקיצות לכל מקום".

משתדל לקחת אותו לכל מקום <3

אתר מירקו – 

https://www.mirko47.com/

אינסטגרם מירקו-

https://www.instagram.com/mirko__47/

אינסטגרם אישי-

https://www.instagram.com/yoni_shaked_4/
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.