עכשיו קוראים
עושים כבוד לחוצפה

עושים כבוד לחוצפה

[column]

החוצפה הישראלית כבר מזמן הפכה לתו היכר מקומי, וכל תייר מזדמן יודע לומר על הישראלים שהם "כאלו". תערוכה חדשה בספריית המכון הטכנולוגי חולון בוחנת את הדרכים בהן החוצפה מתבטאת בזהות ובמרחב המקומי בארץ, ומציעה שאולי זה לא תמיד רע כל כך.

מיכל חיל, מנהלת ספריית המכון הטכנולוגי חולון

[/column] [column]

לרגל שנת ה-70 למדינת ישראל, הגלריה של ספריית HIT מכון טכנולוגי חולון גאה להציג תערוכת צילומים בנושא "חוצפה ישראלית". התערוכה מציגה מבחר צילומים המנציחים רגעים של מציאות ישראלית, כאלו האופייניים לתרבות ולהתנהגות המוכרת בארץ ובעולם כ"חוצפה ישראלית"- במובנה החיובי וגם החיובי פחות. מדובר בסיטואציות מהסוג שיכול להתרחש רק כאן, כאלו שלוכדות את ההוויה הישראלית הייחודית ומטלטלות את הצופה בין דרמה להומור.

[caption id="attachment_9198" align="aligncenter" width="750"]אין כלום כי לא היה כלום. צילום: אהרון קריצר אין כלום כי לא היה כלום. צילום: אהרון קריצר[/caption]

הזהות הישראלית צמחה, במידה רבה, כאנטי-תזה ליהדות הגלותית המאופיינת בהצנעת דרך והרכנת ראש. לעומתה, "הישראלי החדש" מתאפיין בהטלת ספק בסמכות, בהתנהלות חברית וביכולת אלתור תוך כדי עשייה. אין הגדרה שלמה או אחת למונח "חוצפה ישראלית": מדובר במושג רחב ופעמים רבות משמעותו תלויה בעיני המתבונן.

[caption id="attachment_9199" align="aligncenter" width="750"]אין שירותי הצלה. צילום: נינו הרמן אין שירותי הצלה. צילום: נינו הרמן[/caption]

קראנו לתערוכה "חוצפה" בהגיה היידישאית מתוך כוונה לנתק אותה מן ההקשר השלילי ומתוך רצון לכוון גם להקשרים חיוביים, סאטיריים, עם קריצה. יש שיאמרו שעצם הקמת מדינת ישראל במרחב המזרח תיכוני יש בה מן החוצפה, ואחרים יצביעו דווקא על עולם הסטארט-אפ הישראלי כדוגמה.

[caption id="attachment_9201" align="aligncenter" width="750"]זל אופן. צילום: אבישי אנטוונובסקי זל אופן. צילום: אבישי אנטוונובסקי[/caption]

לעיתים קרובות, אלו המעזים לשאול, להטיל ספק בסמכות, להיות בעלי עמדה מוצקה- נחשבים כחוצפנים. ואולם, ביהדות נקבעו אמות מידה שונות כאשר מילת המפתח היא "תעוזה". כך אמרו חז"ל כי "אין הביישן למד" (מסכת אבות, ב', ה'). היכן עובר הגבול בין תעוזה וחוצפה? האם החוצפה הינה נורמה חיובית? או שמא מאפיין שלילי של חברה בהתהוות? הצלמים השונים מציעים את הפרשנויות שלהם, מתוך שאיפה לבחון מנעד רחב ומגוון של התבוננות אמנותית, היסטורית, משועשעת וסאטירית.

[caption id="attachment_9202" align="aligncenter" width="750"] פשוט להנות מהדרך. צילום: אורנה נמירובסקי[/caption]

בתערוכה משתתפים למעלה מ-20 צלמים וצלמות, מקצועיים וחובבים, המציגים כ-35 צילומים. הצילומים נבחרו מתוך מבחר רב של עבודות, בזכות איכות הצילום וההתאמה לנושא. בכל צילום תמצאו סצינה, סיפור, נקודת מבט אישית וקולקטיבית, כזו המספרת חלק קטן מסיפור הישראליות.

 

חוצפה ישראלית
אוצרים: מיכל חיל, מנהלת ספריית HIT, עמוס בר-אלי, אדריכל ומרצה ב -HIT, עופר עמיר, צלם
ספריית HIT המכון הטכנולוגי חולון
גולומב 52, חולון
א'-ה' 9:00-24:00
ו' 9:00 – 13:00

פתיחה: 2.1.18
נעילה: 8.2.18

הכניסה חופשית

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.