עכשיו קוראים
עיצוב ומדע: סיור במכון ויצמן

עיצוב ומדע: סיור במכון ויצמן

[column]

במסגרת סמינר פרוייקט הגמר של שנה ד' בעיצוב פנים, נבחר נושא המדע להוביל את הפרוייקטים העיצוביים-מחקריים של כלל הסטודנטים בשכבה. אדר' רות פלמון, מרכזת הסמינריון, יזמה שיתוף פעולה עם מכון ויצמן, וכך יצאנו לבחון את הקשרים בין עיצוב ומדע, להרחיב את הידע, להיחשף לתחומים חדשים ולבחון את הדרכים בהן מדע יכול להעשיר את עבודתנו כמעצבים.

סמדר משלי וגלי שטקל, עיצוב פנים

[/column] [column]

בפתיחת הסיור נערכה הרצאה קצרה של פרופ' עדי שטרן מהמחלקה לפיזיקה של חומר מעובה, שנתן סקירה כללית על מכון ויצמן והסביר בקצרה על המחקר הנוכחי שלו. בסוף ההרצאה חולקנו לארבעה מסלולי מחקר שונים: מדע ואומנות, חקר המוח, פיסיקה ומדעי הצמח והסביבה.

במסלול חקר המוח, אחד המסלולים המרתקים בסיור, צפינו במעבדת עכברים שבוחנת התנהגויות חברתיות בהדרכתה של סטודנטית למחקר, נגה זלכה. במהלך הסיור הודגמו אופני העבודה ומחקר העכברים בתאי מגורים שנבנו להם במיוחד, ראינו צילומים ובחנו מידע שנאסף על העכברים תוך כדי התצפיות.

לאחר הסיור שמענו הרצאה של פרופ' רפי מלאך בנושא MRI וקיבלנו פרספקטיבה חדשה לגבי האופן שבו אנו רואים מציאות. פרופ' מלאך פירט לגבי תפקיד מכונת ה-MRI וכיצד היא מבצעת מיפוי של המוח. הוא חשף בפנינו את ההבדלים בין מיפוי מוח של אדם עיוור לעומת אדם שרואה, חקירה המעלה שאלות שונות לגבי תפיסת מציאות באופן כללי.

לסיום עברנו לאולם רייך ושמענו הרצאה של פרופסור נחום אולונבסקי מהמחלקה לנוירוביולוגיה, בנושא זיכרון והתמצאות במרחב דרך מחקר של עטלפים. כחלק מההרצאה סיפר פרופ' אולונובסקי כי במחקרו נמצא לראשונה כי שני סוגים של תאי עצב במבנה ההיפוקמפלי שבמוח העטלף פועלים יחדיו כמעין מפה ומצפן עצבי תלת-מימדי. לאחר ההרצאה עברנו למעבדת האימונים וקיבלנו הצצה קטנה על המעופף הייחודי, שכללה צילומי תעופה והדגמה חיה על עטלף.

שיתוף הפעולה עם מכון ויצמן היווה עבורנו הסטודנטים חוויה מעשירה ומרתקת. הוא חשף אותנו למחקר מדעי עכשווי בתחומים מגוונים שיעזרו לנו לפתח פרוגרמות עיצוב מעניינות עם מבט אל העתיד.

[/column]

 

 

 

 

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.