עכשיו קוראים
עיצוב, סימבוליזם, מסע

עיצוב, סימבוליזם, מסע

שני מתכנתים ומעצב נכנסים לבר… לא, זו לא התחלה של בדיחה, זה הסיפור מאחורי אחד ממשחקי המחשב עם העיצוב הכי מיוחד שייצא לכם לראות. במשחק הספרדי GRIS, מבית היוצר של סטודיו Nomada, תמצאו סימבוליזם, צבעוניות ואנימציה במיטבם.

נדב גבאי, תקשורת חזותית

במשחק הספרדי GRIS, מבית היוצר של סטודיו Nomada, תמצאו סימבוליזם, צבעוניות ואנימציה במיטבם. גיבורת המשחק היא ילדה קטנה בשם GRIS (מפתיע מאוד), שמתמודדת עם חוויות של אובדן ואבל בעקבותיהן היא מאבדת את קולה. כדי להתמודד עם הקשיים היא נכנסת לעולם פנימי מיוחד ומלא צבעים. את המשחק המיוחד הזה יצרו Studio Nomada אשר ממוקם בברצלונה, והמעצב הראשי שלהם קונרד רוזט (Conrad Roset). 

גבוה בעננים לפני חווית האובדן

רוזט מעיד על עצמו שתמיד היה בעל תשוקה גדולה לרישום, ואחד הנושאים החביבים עליו הוא הגוף הנשי.

את השכלתו רכש בבית הספר לאמנות בברצלונה וב"ג'וסו" (Escola Joso) שגם הוא נמצא בברצלונה. מדובר במרכז ללימודי קומיקס ואמנות ויזואלית, אשר בין היתר מציע תוכנית תכנות לשילוב של אנימציה במשחקי מחשב. במשחק שעיצב רוזט ניתנת במה ליכולות האמנותיות המדהימות שלו ואפשר לראות את הקשר הישיר בין דמות הגיבורה והעולם הפנימי שלה למקורות ההשראה ועולמות התוכן של המעצב.

GRIS מנסה לשיר ומבינה שאיבדה את קולה

מרגע שנכנסים לעולמה של GRIS, הוא שובה אתכם בקסמו. אתם נופלים דרך העננים, דרך צבעי מים יפהפיים שנעלמים לאט לאט ומובילים לעולם ללא צבע. במשחק לא תמצאו כמעט דיאלוגים, אולי רק כמה מילים בודדות פה ושם. כל הרגשות, מצבה המנטלי, האופי, ותהליך הגדילה של GRIS מועברים לנו דרך סימבוליזם – השינוי בבגד שלה אשר מקנה לה יכולות חדשות, השינוי בצבעים של העולם, האינטראקציה עם שאר הדמויות והכל בעיצוב סימטרי, פשוט ונקי. 

שני עולמות מקבילים: מנטלי ופיזי

העולם הסוריאליסטי של GRIS הוא מפעים ביופיו ומחזק את החיבור שלנו אליה כדמות, אל הכאב שהיא חווה. המשחק מתקדם בהתאם למודל האבל של הפסיכיאטרית קובלר-רוס (Kübler-Ross), שמונה חמישה שלבים בכל תהליך של אבל ואובדן: הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון והשלמה. המשחק נפתח בעולם נטול צבע לחלוטין, מעין מדבר חסר נקודות התמצאות וללא כל אינטרקציה עם הסביבה, שמייצג יפה את השלב הראשוני בתהליך האבל. 

מעבר בין שלבי אבל בצבעים משלימים

ככל שתתקדמו בסיפור, השמיים יצבעו בצבעי מים התואמים את התחושות, הרגשות והמצב של GRIS בהתאם למודל. השלב הבא הוא אדום ומייצג את שלב הכעס, בו מתחוללת סופת חול איומה שמבטאת את התסכול והחרדה של הגיבורה. לאחר מכן מגיע השלב הירוק שמייצג את שלב המיקוח ומתבטא בצמיחה מחודשת ותחילתה של אינטראקציה עם דמויות. השלב הכחול מייצג את הדיכאון עם מוטיב המים והעומקים ששולט בו. המסע מסתיים עם הצבע הצהוב, עם חזרתה של השמש, לצד כוכבים וירח שמייצגים את הקבלה ואת סיום המסע. הצבעים נבנו כך שבמעברים מצטלבים צבעים משלימים ומדגישים את ההתקדמות של GRIS במסעה. 

GRIS בעולם ירוק, תחילתה של צמיחה 

לכל החגיגה הזו מצטרפת להקת Berlinist (גם היא מברצלונה) שאחראית לסאונד במשחק, החל מצליל הצעדים של הגיבורה ועד למוזיקת הרקע אשר משולבת בצורה כה מדוייקת עד שנותנת הרגשה של מסע ושל הצורך להמשיך הלאה, להתקדם. Berlinist לא חסכו מאיתנו גם את ההרגשה של שברון הלב והכאב שמלווים את הסיפור. 

מעבר בין ירוק לכחול, גוף אישה עם פרצוף שבור

המשחק רווי בסימבוליזם, כמו למשל חלקים שבורים של גוף אנושי שהולכים ומתאחים ככל שהמשחק מתקדם. רמת המורכבות של הצורות הולכת ומשתכללת בהתאם ליכולת ולמצב הנפשי של GRIS באותו השלב. הטכניקה הידנית המרהיבה בה עוצב המשחק מחזקת את התחושה החלומית של העולם המדומיין הזה. המשחק סוחף אותנו למסע עם הגיבורה ומזמין אותנו לחוות משהו שונה ואחר. בסופו של דבר, כל אחד ואחת מאיתנו ייצאו עם תחושה שמשהו קסום קרה כאן. 

עולם כחול 

כל התמונות והצילומים באדיבות Nomada Studio

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.