עכשיו קוראים
פואטיקת הקוד

פואטיקת הקוד

[column]

קורס עיצוב באמצעות שפה, טקסט ואינטראקציה בתכנית לתואר שני בעיצוב משולב במכון, מציע התנסות רעיונית ומעשית בעיצוב מבוסס קוד באמצעות מדיום השפה והטקסט.

ד״ר דניל אומנסקי

[/column] [column]

הקורס מציג לסטודנטים מושגים, כלים וטכניקות חישוביות ליצירת עבודות עיצוב המבוססות על טקסט ושפה, בדגש על תכנים דינמיים ותלויי זמן. כריית טקסט מתוך רשתות חברתיות, עדכוני חדשות ושלל תכנים דינמיים מציעים שפע של חומרי גלם לעיצוב חוויות אינטראקציה ודרך חדשה להסתכל על יחסי הגומלין בין האדם למדיית המונים.

ברמה המעשית, הקורס מאפשר לסטודנטים להתנסות בבניית דימויים המונעים על ידי קוד מחשב ומדיה אינטראקטיבית, באמצעות המדיום של שפת הפרוססינגג והכלים לעיצוב פרמטרי. הסטודנטים מתנסים בכתיבת תוכנה כפרקטיקה עיצובית, דרך ליצירת קונספטים ודגמים עובדים של יצירות המונעות על ידי שטף אינפורמציה מילולית ופירושיה בזמן. מטלות הקורס בוחנות שיטות שונות של עבודה עם חומרים לשוניים והמרות של שפה כתובה, ומקדמות מיומנויות מעשיות לכריית טקסט משתנה-בזמן וייצוגו במרחב.

תוצרי הקורס מגוונים – כמחצית העבודות יוצרות אינטראקציה עם המבקרים, השאר מתבססות על עיצוב גנרטיבי שאינו זקוק לאינפוט מהסביבה המידית, אך כולן מכוונות ביצירת חוויה פואטית, כאשר טקסט ושפה הם חומרי הגלם של העבודה. חלק מהתוצרים יוצרים דו-שיח מרתק בין העולם הפיזי לדיגיטלי ומשלבים אובייקטים בחלל, אלקטרוניקה ותכנות המיקרו-בקר ארדוינו. כמו כן, בעוד שרוב העבודות עוסקות בטקסט ושפה כתובה, חלק משתמשות דווקא בקול האנושי כחומר גלם או כאות המזין תגובה ותנועה בתוך עולם ווירטואלי.

לפניכם מספר עבודות נבחרות מתוצרי הקורס:

[caption id="attachment_3461" align="aligncenter" width="500"]לי זילברשטיין - פואטיגרפיה: ייצוג גרפי של שירה עברית באמצעות רשת סמנטית לי זילברשטיין – פואטיגרפיה: ייצוג גרפי של שירה עברית באמצעות רשת סמנטית[/caption]

לי זילברשטיין
פואטיגרפיה: ייצוג גרפי של שירה עברית באמצעות רשת סמנטית

הפרויקט עוסק בניתוח מבני וסמנטי של שירים עבריים וייצוגם באופן גרפי. התוצר של מהלך העיבוד הממוחשב הינו ייצוג ארכיטקטוני ויזואלי של השיר באמצעות רשת סמנטית המתארת הן את מכלול הקשרים הפנימיים והן את המבניות של השירים השונים.

[caption id="attachment_3462" align="aligncenter" width="500"]מקסים בסין - He is... She is...so מקסים בסין – He is… She is…so[/caption]

מקסים בסין
He is… She is…so

הפרויקט עוסק בייצוג מגדר ברשתות חברתיות תוך בחינת התפלגויות מילים בתוך הודעות טוויטר בזמן אמת. האלגוריתם מונה את כמות המופעים של שמות התואר בהתאם למגדר, על ידי ניתוח טוויטים. כחלק מהעיבוד, הפרוייקט מצרין את המידע לכדי מופע של "ענן מילים" דינמי המאפשר לצופה לראות את התפיסה המגדרית ברשת בזמן אמת.

[caption id="attachment_3458" align="aligncenter" width="500"]גילי בריקס - או-תו-תו: אנימציה גנרטיבית של אותיות עבריות. האות א' גילי בריקס – או-תו-תו: אנימציה גנרטיבית של אותיות עבריות. האות א'[/caption]

גילי בריקס
או-תו-תו: אנימציה גנרטיבית של אותיות עבריות

הפרויקט מציע מנוע פרמטרי ליצירת פונט על בסיס סגמנטים של קובייה ותנועתה במרחב תלת-מימדי. האנימציה הגנרטיבית מאפשרת מודולריות מלאה בכתיבה ושליטה על פרמטרים של תצוגה.

[caption id="attachment_3456" align="aligncenter" width="500"]אופיר ליברמן - שלושת הרדיקלים: פסל אינטראקטיבי. אופיר ליברמן – שלושת הרדיקלים: פסל אינטראקטיבי.[/caption]

אופיר ליברמן
שלושת הרדיקלים: פסל אינטראקטיבי
(חיתוך וצריבה בלייזר על פרספקס, ארדואינו ואלקטרוניקה)

קופסה שחורה מכילה את כל שורשי המילים (בני שלוש אותיות) של השפה העברית. העבודה בוחנת את מבנה השפה ומבקשת להתחבר למימד המיתי של השורש העברי. הקופסה מזמינה מבקרים לנסות ולמצוא שורש משלל הקומבינציות ששילוב האותיות מייצרות.

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.