עכשיו קוראים
פסטיבל הטייפים בצימר

פסטיבל הטייפים בצימר

[column]

פסטיבל הטייפים מזמין מוזיקאים ואמנים, המייצרים מוזיקה מבוססת סאונד מהקלטות טייפ, סאונד מבוסס סליל או תוך שימוש בקלטות עצמן. מתוך החושך של הצימר בקע רעש אקספרסיבי, מכלי נגינה שנבנו במיוחד לאירוע.

טלי קליפשטיין, עיצוב פנים

[/column] [column]

אם יש מקום מתאים לקיים בו אירוע כמו "פסטיבל הטייפים", זה חייב להיות הצימר. הצימר הוא חלל לאמנות, להופעות ולאירועי תרבות, והוא גם בר, אבל אף אחד מאלו לא מתאר אותו. בחלל קטן וחשוך, שנראה כמו גרסה אפלה של מרתף חברים בבית של החבר הכי טוב שלך, התאספו אמנים ומוזיקאים לקראת פסטיבל הטייפים.

הפסטיבל מזמין מוזיקאים ואמנים, המייצרים מוזיקה מבוססת סאונד מהקלטות טייפ, סאונד מבוסס סליל או תוך שימוש בקלטות עצמן. כל אלה משולבים עם כלים חיים וטכניקות שונות מעולם המוזיקה, כמו מיקסים או עיוותים של ההקלטות באמצעים טכנולוגיים.

רוב המופיעים השתמשו במיקסר, ובעזרתו הוסיפו אפקטים להקלטות, שינו עוצמה, עיוותו גבהים, צירפו מספר הקלטות ועוד. יחד עם סמפלר ומכשירים אלקטרוניים נוספים הם יצרו "נויז" (Noise), מוזיקה בה משתמשים ברעש בדרך אקספרסיבית, על-ידי כלים מסורתיים וגם כאלה שאינם מסורתיים. זאת מוזיקה שעוסקת באסתטיקה של הרעש, ובמקרה של הפסטיבל עסקה באסתטיקה של סאונד הטייפ והסליל.

יותר מכל, הדהימו הכלים שבנה אריאל פלג (ראו בתמונות למעלה). כששאלתי אותו איך יגדיר את עצמו, כמוזיקאי או כאמן, הוא החזיר לי בשאלה האם יש בכלל הבדל. המסקנה שהגענו אליה היא שכנראה שאין, וההוכחה לכך היא קיומו של פסטיבל הטייפים. את המכשירים בנה במיוחד לפסטיבל הקודם, כך שזו ההופעה השנייה שלהם כבר, אבל הוא משנה את המידע שעל הסרט שהוא משמיע, וכך בודק את מדיום הסרט ואת המכניזם שלו. העניין העיקרי הוא המנוע – הסליל עובר על ראש שקורא אותו, המנגנון נשאר אותו מנגנון, והתגובה של הכלי היא אקספרסיבית למנוע ולתנועה שמשפיעה על הסאונד שמופק – כשהמנוע הוא כמובן האדם שמפעיל את הכלי. היה מעניין לשמוע כיצד אותו מכשיר מגיב באופן שונה בידיהם של ארבעה נגנים שונים.

השילובים המוזיקליים שנוצרו בפסטיבל הם אינם פשוטים לעיכול ורחוקים מהמיינסטרים. הם דורשים מהאמנים להיות מקוריים ולהתנסות באופן אמיץ ולא סטנדרטי בכלי נגינה חדשים ובסאונד הייחודי שהם מוציאים, וזה מעורר השראה. כבעלת רקע בתחומי המוזיקה והאמנות הפלסטית, התרגשתי לראות איך מוזיקאים ואמנים פועלים יחד, כך שאי אפשר להבחין מי הוא מי.

בפסטיבל הטייפים ה-15 במספר, בסוף השבוע של ה-25-26/12/15, הופיעו: "פגועי מח", דניאל דוידובסקי, גיא דוביוס, אילי אדטו ושמיל פרנקל, הרביעייה החיפאית, יוסי וגידו מר חיים, גרישה שכנס, תזמורת הצימר, נטלי דובקין ורובוקוף. מדובר באמנים המגיעים מרקעים ומסגנונות שונים, ומכל הגילאים. גם הקהל היה מגוון וסקרן לשמוע איזו בשורה יביא עימו הפסטיבל הנוכחי.

שווה לעקוב בפייסבוק של "הצימר" אחרי האירועים שמתקיימים שם, או פשוט להגיע.

הצימר. רח' הגדוד העברי 5, ת"א
הצימר בפייסבוק

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.