עכשיו קוראים
"פריטים נבחרים"

"פריטים נבחרים"

[column]

ראש המחלקה לעיצוב פנים אדר' ניסן (ניני) ורשבסקי וסגנו אדר' גל גאון, סיירו בכיתות בימי ההגשות של סמסטר א' והשאירו את חותמם בצורת מדבקת "בחירת ראש המחלקה". הפרויקטים המסומנים – מודלים, מיצגיי וידאו, שרטוטים, סקיצות ואובייקטים שונים – יצרו את תערוכת "פריטים נבחרים" של המחלקה לעיצוב פנים, המוצגת כעת בגלריה ויטרינה.

ידידיה איש שלום, עיצוב פנים

[/column] [column]

"הבחירה באה לבטא את מנעד העשיה במחלקה", מספר אדר' ניסן ורשבסקי בשיחתנו באירוע פתיחת התערוכה, "בחרנו בפריטים שנעשו בקפידה ותוך מחקר ייחודי ומחשבה חומרית וחללית המבטאת את דרך המחלקה, העוברת החל מקנה-מידה של מעטפת גוף וכלה בבניינים ומרחבים אורבניים."

המחלקה לעיצוב פנים היא היחידה מבין שלוש המחלקות בפקולטה המקיימת תערוכה כזו, מה הביא להחלטה לקיימה?

הפרויקטים במחלקה, מטבעם, מאופיינים בשרטוטים, חתכים, תכניות ומרכיבים שונים שאינם מובנים לאלה שלא עוסקים בתחום או למועמדים ללימודים המתעניינים בנעשה במחלקה. בשל כך התעורר צורך להנגיש את הנעשה במחלקה, את רוח המקום והיצירה בו, לקהל הרחב. לכן הפרויקטים לא מוצגים בשלמותם אלא מספקים הצצה בלבד לפרט מתוך מכלול של חשיבה וחקר מעמיק, פיתוח ועשייה.

איך אתה רואה את המעבר של התערוכה לגלריה ויטרינה המחודשת?

"המחלקה נמצאת בעיצומה של תקופה בה עבודות הסטודנטים מוצגות במסגרות שונות. ביניהן תערוכת "באמצע" הקרבה, תערוכה במילאנו, שבוע העיצוב ועוד. אבל החלטנו למקם את התערוכה דווקא בגלריה ויטרינה מתוך רצון להציג את פניה של המחלקה לא רק כלפי חוץ אלא אף לשאר תלמידי המכון ולמועמדים שבקרוב יפקדו את המקום בבחינות הכניסה. זו הזדמנות עבורם לראות את הנעשה במחלקה באופן בלתי אמצעי ולצורך כך יצרנו בתערוכה מעין מרחב עירוני שבו המבקרים יכולים להתהלך בין המוצגים ולהתבונן בהם מקרוב."

בין המוצגים

התערוכה מאפשרת כאמור לטעום מעט מפרי עמלם של הסטודנטים במשך סמסטר שלם ויחד עם זאת לא דורשת הבנה של מכלול התהליך שהביא לכל פרויקט. היא אכן מעט צפופה אך התמודדה בכבוד עם נוכחותם של עשרות הסטודנטים שהגיעו היישר מכיתות הסטודיו לאירוע הפתיחה בצהריי היום והסתובבו בין כ-40 פודיומים עמוסי מודלים. כבר בשיטוט קצר בתערוכה ניתן להבחין במגוון התחומים, הסגנונות והחומרים הקיימים במוצגים.

דפנה דובין, סטודנטית בשנה ג' סיפרה שהפרויקט שלה המוצג בתערוכה, "סטודיו ביתא", עוסק בשילובם של יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. דובין תכננה סדנה ליצירה מסורתית חדשנית המשלבת הדפסת תלת-ממד יחד עם קדרות אתיופית מסורתית וחללי תצוגה ומפגש.

[caption id="attachment_3597" align="aligncenter" width="500"]עבודה של הסטודנטית דפנה דובין. עבודה של הסטודנטית דפנה דובין[/caption]

דניאל ינאי, סטודנטית בשנה א', סיפרה על מעטפת הגוף שיצרה ומקבלת את פני המבקרים בתערוכה כבר בכניסה: "עסקתי במושגים נסתר וגלוי, ובחשיפה אל מול שמירת הפרטיות, נושאים העולים שוב ושוב בשיח הציבורי בעידן בו אנו חיים. יצרתי מעין דמות המגוננת בכנפיה על האדם הניצב בתוכה, תוך שימוש בקונסטרוקציית ברזל ומעטפת בד, חומרים כביכול מנוגדים האחד לשני." וביחס לתערוכה הוסיפה דניאל בהתרגשות "העבודה בעיני יכולה עוד להמשיך להתפתח, אך למרות היותה חלק מתהליך היא מצליחה להעביר רעיון ואני שמחה מאוד על הבמה שהתערוכה מאפשרת לצורך כך".

[caption id="attachment_3593" align="aligncenter" width="500"]עבודה של הסטודנטית דניאל ינאי. צילום: דניאל ינאי עבודה של הסטודנטית דניאל ינאי. צילום: דניאל ינאי[/caption]

אדר' מאיה טופול המלמדת במחלקה הוסיפה כי "היכולת לראות במקום אחד מגוון כה רחב של תוצרים, חקירה חומרית המביאה ליצירת חומרים חדשים ומקוריים, ותפיסת חלל המתפתחת ממעטפת גוף ועד חלל מרחבי מעידה בצורה הטובה ביותר על החופש היצירתי הקיים במחלקה".


גלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי, בניין0 6
אוצרים: ניסן (ניני) ורשבסקי וגל גאון
נעילה: יום חמישי 31.3.16

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.