עכשיו קוראים
פתחו את המוזיאונים!

פתחו את המוזיאונים!

מה אם היו אומרים לכם שאתם יכולים לעשות קפיצה קצרה לתערוכה בצד השני של העולם- בלי לצאת מהבית? אחד היתרונות של שנת הקורונה היא הנגישות המדהימה של תערוכות ומוזיאונים רבים מסביב לעולם. לא תקפצו לראות?
ניקול קצב, עיצוב תעשייתי

בעקבות הקורונה והסגרים מסביב לעולם, יותר ויותר מוזיאונים מציגים השנה תערוכות באינטרנט, חלקן תערוכות קבועות וחלקן תערוכות שנועדו במיוחד לגרסת אונליין. אספנו לכם רשימה של עשרה מוזיאונים מסביב לעולם המציעים תערוכות כאלו, חלקם מוכרים וחלקם פחות. נפתח עם המלצות למוזיאונים באירופה, השחקנית הותיקה בתחום האמנות.

המוזיאון הבריטי, לונדון, אנגליה

המוזיאון הבריטי (The British Museum) הוקם בשנת 1753 ונפתח לקהל בשנת 1759. זהו אחד המוזיאונים הגדולים בעולם והוא מכיל ברובו ממצאים ארכיאולוגיים ואנתרופולוגיים בנושאים שונים, שהתגלו במקומות שונים ברחבי העולם. בין המוצגים השונים אפשר לראות כלים קרמיים מהאימפריה העות'מנית, ארונות קבורה מצריים, תכשיטים מעיראק ועוד. 

הפרויקט החדש המוצג באתר הבית של המוזיאון מציג ציר זמן, המחולק לתקופות ולאזורים בעולם. בכל אזור ישנם מוצגים הקשורים לאותה קטגוריה. לצד מלל קצר ליד כל מוצג יש גם הסבר אודיו. ניתן לסנן את המוצגים הארכיאולוגיים לפי קטגוריות שונות, כגון אומנות ועיצוב, אנתרופולוגיה ועוד. כמו כן, המוזיאון מציע סיור וירטואלי לאחת הגלריות המרכזיות שלו.

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

תכשיטים מעיראק, המוזיאון הבריטי. צילום מסך מתוך אתר המוזיאון

מוזיאון הטייט, לונדון, אנגליה

מוזיאון הטייט (Tate Britain) נפתח לקהל בשנת 1897, כחלק מגלריית טייט, הגלריה הלאומית לאמנות של הממלכה המאוחדת. זהו משכנה המקורי של הגלריה המלכותית. עם השנים האוסף התרחב וכיום הגלריה פרושה במספר מוזיאונים ברחבי הממלכה: טייט מודרן, טייט ליברפול וטייט סנט אייווס. המוזיאונים מאכלסים יצירות שונות החל מהמאה ה- 14 ועד לימינו. אחד האגפים במוזיאון טייט בריטניה מכיל את אוסף הציורים הגדול ביותר של הצייר הבריטי ויליאם טרנר. לצד יצירותיו של טרנר, אפשר לראות את יצירותיהם של אמנים בריטיים נוספים כמו היצירה "פרספונה" של הצייר דנטה גבריאל רוזטי, או את היצירה "אופליה" של הצייר ג'ון אוורט מיליי.

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

Tate Britain, Adrian Pingstone

מוזיאון הלובר, פריז, צרפת

מוזיאון הלובר (Musée du Louvre) הוא אחד המוזיאונים המוכרים והגדולים ביותר בעולם. המבנה הוקם בתחילת המאה ה-16 וחלקים ממנו אף במהלך המאה ה-12. במוזיאון קיימות יצירות אמנות קלאסיות רבות של אמנים כגון ליאונרדו די וינצ'י, ז'אק לואי דויד, אז'ן דלקרואה ועוד ועוד. המוזיאון מציע לשוטט אונליין בחלקים מהגלריות: הגלריה הקטנה, יצירות מימי הביניים, האגף המצרי ועוד. אלו מציגות יצירות פחות מוכרות, אך עדיין מעניין מאוד להיכנס ולהתרשם, בין אם הייתם במוזיאון עצמו ובין אם לא.

תערוכות אונליין תמצא בקישור הזה

אתר המוזיאון

מוזיאון הלובר, ניקול קצב

מוזיאון ד’אורסיי, פריז, צרפת 

 מוזיאון ד’אורסיי (Musée d'Orsay), המוזיאון הפריזאי המוכר הוקם במקור כתחנת הרכבת "גאר ד'אורסה" המחברת בין פריז לאורליון. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא שימש למיון דואר. החלל נפתח רשמית כמוזיאון בשנת 1986. המוזיאון מסודר בצורה כרונולוגית, כאשר כל קומה מתוך חמשת הקומות מציגה תקופה אחרת: הקומה התחתונה מציגה את היצירות המוקדמות ביותר והעליונה את המאוחרות ביותר. רוב היצירות המוצגות הן יצירות של אמנים צרפתיים מוכרים, כמו קלוד מונה, פול סזאן, אמי פיסארו, גוסטב קורבה ועוד. גם יצירות של וינסנט ואן גוך וגוסטב קלימט תמצאו שם. בגרסת האונליין המוזיאון מציג קומה אחת מתוך החמש, בה אפשר להנות מציורים של ואן גוך, מונה, קורבה ועוד. 

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

מבט על הגלריה הראשית, מוזיאון ד'אורסיי. צילום מסך מתוך אתר המוזיאון

ארמון ורסאי, ורסאי, צרפת.

אם תמיד חלמתם לבקר בארמון ורסאי (Château de Versailles) אך עדיין לא הזדמן לכם, דעו שזהו אחד המבנים היפים ומעוררי פליאה בצרפת. הארמון שודרג והפך למעון המלכותי הרשמי על ידי לואי ה-14. היסטוריונים רבים טוענים כי עלויות בניית הארמון ואחזקתו היו חלק מהסיבות אשר הובילו למהפכה הצרפתית. אם תהיתם איך זה להיות בן מלוכה ולחיות בארמון, בארמון ורסאי מסתתרות התשובות, ויש שם גם מוזיאון נהדר! בעמוד הבית של המקום ניתן לצפות בסרטון קצר המגולל את סיפורו של  הארמון. משם המשיכו לחקור את הגלריות המרכזיות, את הגנים ואת חיי היום יום של ברי המזל. הגלריה הראשית כוללת את המסדרונות והאולמות הראשיים בארמון, את חדרי השינה, חדרי האוכל ועוד. אפילו אפשר לעשות סיור בגנים הסמוכים לארמון, שנראים כאילו יצאו מתוך אגדה. 

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

לדפי הסבר על היצירות וחיי היום יום

ארמון ורסאי, תמונה מתוך אתר המוזיאון

מוזיאון ריינה סופיה, מדריד, ספרד

מוזיאון ריינה סופיה בספרד (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) נפתח בשנת 1992, ונקרא על שם סופיה מלכת ספרד, אמו של מלך ספרד הנוכחי. המוזיאון מכיל אוספים גדולים של שניים מגדולי אמניה של ספרד: פבלו פיקאסו וסלבדור דאלי. במוזיאון תמצאו יצירות מפורסמות רבות של אמנים אלו, אחת מהן היא ה"גרניקה" של פיקאסו. לאחרונה המוזיאון יצא בפרויקט מיוחד ובו הוא מסביר אודות היצירה והרקע ההיסטורי שלה. אפשר בין היתר לראות בפרויקט סקיצות ראשונות של היצירה ולהתוודע לסיפור שמאחורי יצירתה. 

פרויקט הגרניקה

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

מתוך פרויקט הגרניקה, מוזיאון ריינה סופיה. צילום מסך מתוך אתר המוזיאון

נחצה עכשיו לצד השני של העולם ונגיע לאוסטרליה!

הגלריה הלאומית של ויקטוריה, מלבורן, אוסטרליה.

ככל הנראה אוסטרליה היא לא היעד הראשון שנוכל לטוס אליו, אך מסתבר שהיא שופעת במוזיאונים. הגלריה הלאומית של ויקטוריה (The National Gallery of Victoria) נוסדה בשנת 1861 ומציגה אמנות מהמאות ה-17 וה-18 לצד אמנות מודרנית. היצירות המוצגות כוללות יצירות של אמנים אוסטרלים לצד אמנים מכל העולם. בין אוסף החפצים הקבוע המוצג במוזיאון אפשר למצוא סיכות וצעיפים אשר נעשה בהם שימוש במהלך המאבק לקבלת זכות הבחירה עבור נשים. רוב המוצגים בסיור הוירטואלי הינם מוצגים זמניים מהתערוכות האחרונות.

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

הגלריה הלאומית של ויקטוריה, צילום מסך מתוך אתר המוזיאון

אנחנו עכשיו מגיעים למוזיאונים בארה"ב, אלו בעיקר מציגים אמנות מודרנית.

מוזיאון גוגנהיים, ניו יורק, ארה"ב

מוזיאון גוגנהיים (The Solomon R. Guggenheim Museum) בניו יורק שהוקם בשנת 1937, ידוע ביצירות האמנות שיש בו ובין היתר גם בשל הבניין המרשים שלו שעוצב על ידי האדריכל פרנק לויד רייט. המוזיאון נוסד על מנת להנגיש לקהל הרחב אמנות מודרנית. בגרסת האונליין, המוזיאון נותן הצצה לתערוכה הזמנית המוצגת כעת ובנוסף מציע גם הדרכת שמע על עיצוב הבניין. הדרכת השמע מועברת בצורה מאוד זורמת ומחולקת לתשעה קטעים קצרים, המלווים בתמונות מקוריות מתהליך הבנייה. באתר המוזיאון ניתן למצוא את הדרכת השמע ופעילויות נוספות המתקיימות באופן וירטואלי. 

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

עיצוב המבנה – שמע ותמונות

Guggenheim Museum, Jean-Christophe Benoist

המכון לאמנות של שיקגו, אילינוי, ארה"ב

אם אתם אוהבים את זרם האימפרסיוניזם באמנות, המכון לאמנות בשיקגו (The Art Institute of Chicago) הוא המוזיאון בשבילכם, שמאכלס את אחד האוספים הגדולים בעולם של הזרם. בין השאר ניתן לראות את יצירותיהם של קלוד מונה, פול סזאן, פייר-אוגוסט רנואר ועוד. לצד אלו ניתן לראות גם יצירות מזרמי הפוסט-אימפרסיוניזם והפויינטליזם. היצירה הכי מזוהה עם זרם הפויינטליזם מוצגת במוזיאון: "יום ראשון אחר הצהריים על גדות האי לה גרנד ז'אט" של הצייר ז'ורז' סרה. בנוסף, המוזיאון מכיל יצירות של אמנים אמריקאים כמו רוי ליכטנשטיין, ג'ף קונס, אנדי וורהול, ג'ספר ג'ונס ועוד.

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

המכון לאמנות, שיקגו. צילום מסך מתוך אתר המוזיאון

המוזיאון הלאומי לנשים באמנויות, וושינגטון הבירה, ארה"ב

אמניות וציירות נשים היו בשפע לאורך ההיסטוריה, אך רובן הושמטו מתולדות האמנות. המוזיאון "National Museum of Women in the Arts" נוסד על מנת לתקן את העוול. הוא פתח את שעריו בשנת 1987 ומציג את האוסף הגדול בעולם של יצירות אשר נוצרו על ידי נשים. אפשר לראות בו את עבודותיה של הציירת פרידה קאלו לצד עבודות של קאמי קלודל, מארי קאסאט, ג'ודי שיקגו, ניקי דה סן פאל ועוד. האוסף מכיל עבודות החל מהמאה ה-16 ועד לימינו. הגלריה המרכזית פתוחה לסיור וירטואלי, והתערוכות הזמניות פתוחות גם הן במתכונת שונה, המציגה את היצירות ואת הסיפור מאחורי כל תערוכה.

תערוכות אונליין תמצאו בקישור הזה

אתר המוזיאון

תערוכות זמניות

עבודה של ניקי דה סן פאל, המוזיאון הלאומי לנשים באומנויות. צילום מתוך אתר הבית

כדי להגיע לעוד המון תערוכות, סיורים ופודקאסטים בנושאים כמו אופנה, אדריכלות, ארכיאולוגיה ועוד,

כנסו לעמוד הבית של גוגל אמנות ותרבות. 

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.