עכשיו קוראים
צילום בעולם פנטסטי

צילום בעולם פנטסטי

פסטיבל הצילום הבינלאומי הוא אירוע הצילום הגדול ביותר בארץ, ומתקיים במתחם עזריאלי שרונה בתל אביב ומוצגות בו 40 תערוכות של למעלה מ-250 צלמים/ות מובילים מכל העולם. יחד עם עשרות אלפי מבקרים, הגעתי להתפעל מהפסטיבל השביעי, שהוקדש לנושא הפנטזיה.

אופק אלקיים, תקשורת חזותית

פסטיבל הצילום הבינלאומי הוא אירוע הצילום הגדול ביותר בארץ. הפסטיבל מתקיים במתחם עזריאלי שרונה בתל אביב ומוצגות בו 40 תערוכות של למעלה מ-250 צלמים/ות מובילים מכל העולם. הפסטיבל נערך לראשונה בארץ בשנת 2012 ומאז ממשיך למשוך אליו מבקרים רבים מידי שנה. הפסטיבל מאורגן על ידי עמותת PHOTO IS:RAEL, הפועלת לעשייה חברתית ויצירת דיאלוג בין קהילות שונות תוך שימוש באמנות בכלל ובצילום בפרט כגורם מחבר. פסטיבל הצילום מהווה נקודת שיא בפעילותה השנתית של העמותה ומשלב הרצאות, סדנאות, סיורים ותחרויות צילום. יחד עם עשרות אלפי מבקרים, הגעתי להתפעל מהפסטיבל השביעי, שהוקדש לנושא הפנטזיה.

פסטיבל הצילום הבינלאומי השביעי

המילה 'פנטזיה' לקוחה מהשפה היוונית ופירושה ״דימוי נפש״. פנטזיות הן פרי דמיונו של האדם, חלום או אשליה. אך המילה 'פנטזיה' פירושה גם השאיפות והתקוות האנושיות, הדברים אותם אנחנו חולמים להגשים. מגוון אמניות ואמנים מרחבי העולם חקרו את עולם הפנטזיה האישי שלהם כמו גם פנטזיות בעולם החברתי והפוליטי סביבם. אמנות הצילום היא תחום בו קשה להבחין איפה עובר הגבול בין תיעוד המציאות לבין מצב של תעתוע שלנו כצופים בצילום. הצלם משתמש בצילום כדי להציג את נקודת מבטו, את פרשנותו למציאות, ולעיתים נותן לנו להחליט כיצד נחליט לראות את המוצג. בצילומים המוצגים בתערוכה אפשר לראות את הפנטזיות של האמנים/יות עצמם ובו בזמן לבחון את הפנטזיות האישיות והחברתיות שלנו.      

חלל התערוכה

עם הכניסה לחלל התערוכה נפרש לפנינו מגוון יצירות במדיומים משתנים, תלויות על קירות ורודים מטוייחים למחצה. מיד בכניסה מוצגת יצירתה של הצלמת האיטלקית תרזה ג׳אניקו (Teresa Gianico). ג׳אניקו מרכיבה מחדש את המציאות על ידי יצירת סט צילומים וסידור אובייקטים מודפסים בגודל מוקטן בקומפוזיציה מציאותית. הסט הופך לחדר, ההדפסות לאובייקט זהה למקור והצילום למציאותי. כך ג׳אניקו מעלה בפני הצופים את השאלה איפה עובר הגבול בין תיעוד לפנטזיה.

'מדברים על דימויים', תרזה ג׳אניקו (איטליה). אוצרת: מיה ענר

בהמשך מוצגות עבודות מתוך התערוכה Sleeping by the Mississippi של הצלם האמריקאי האגדי אלק סות' (Alec Soth). התערוכה הייתה פריצת הדרך של בקריירה של סות'. בצילומיו סות' מספר את סיפורה של אמריקה באמצעות שימוש בצילום אנלוגי בפורמט גדול. גם 15 שנים לאחר שצולמו, הצילומים מעבירים תחושה אינטימית ונוגעת ללב והסיפור נוגע לכל אחד מהצופים, גם למי שאינו אמריקאי.

Sleeping by the Mississippi- אלק סות׳ (ארה״ב). אוצרת: מיה ענר

בסדרת הצילומים Life in Structures, מציגים דניאל רואדה (Daniel Rueda) ואנה דוויס (Anna Devis) נקודת מבט מעניינת על מבנים וחפצים במרחב הציבורי ועל האינטרקציה שלהם עם אנשים. עם הצבעוניות הרוויה והקווים הנקיים שלהם, הצילומים משרים אווירה שמחה ואפילו מצחיקה.

החיים כמבנה. דניאל רואדה ואנה דוויס (ספרד). אוצרת: אילנה מאטטוב

במסגרת תחרות צילום שהופקה על ידי ג׳וינט- אשל ועמותת PHOTO IS:RAEL, כ-21 צלמים/ות ישראלים מציגים נקודות מבט שונות על האוכלוסיה המבוגרת בארץ ועל האתגרים העומדים בפניה בחיי היום-יום. הצילומים נוגעים בנושאים שונים, החל מתעסוקה ופנאי ועד לבדידות, פחד וסוף החיים. שילוב הצילומים מגוון וקשה שלא לעצור ולהתבונן בהם.

חשיפה ארוכה, תערוכה קבוצתית. אוצרת ומפיקה: הדס מוטרו

בעידן בו דימוי גוף הוא נושא שתמיד נמצא על סדר היום, התערוכה ״סטיית תקן״ בהחלט מושכת את עין הצופים ממבט ראשון. במסגרת כיתת אמן ״גוף-אובייקט-דיוקן״, בהנחייתה של שגית זלוף נמיר, כ-15 צלמים/ות ישראלים חקרו את האדם, את גופו, את נפשו ואת הסובב אותו. העבודות המוצגות גורמות לצופה לעצור לרגע ולחשוב מה בדיוק עומד לפניו/ה, להבין שזוהי פנטזיה מוחלטת ובכל זאת- להאמין לה.

סטיית תקן, תערוכה אורחת. אוצרת: שגית זלוף נמיר

הקומה העליונה בחלל התערוכה מוקדש לפועלה של עמותת PHOTO IS:RAEL בשנה החולפת. לאורך הקיר תלויים סטריפים שכל אחד מהם מציג פרויקט שונה של העמותה והיכן בארץ הוא מתקיים. בין הפרויקטים נכללים בתי ספר, אולפנות, מרכזים קהילתיים, מרכזי סיוע, קבוצות נוער בסיכון ועוד.

זהו רק קצה המזלג של הפסטיבל המרתק שהוצג השנה בפעם השביעית. את פעילות העמותה בשוטף ואת שאר היצירות ניתן למצוא באתר PHOTO IS:RAEL. ולמי שלא הספיק לבקר השנה- תמיד יש את שנה הבאה, שתביא לנו את פסטיבל הצילום הבינלאומי השמיני!

PHOTO IS:RAEL פרויקטים מהשנה החולפת

כל התמונות צולמו על ידי אופק אלקיים.

פסטיבל הצילום הבינלאומי 2019

אוצרת: מיה ענר

עזריאלי שרונה, כניסה ממתחם שרונה, רחוב רב אלוף דוד אלעזר

פתיחה: 28.11.2019

נעילה: 07.12.2019

לאתר הפסטיבל 

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.