עכשיו קוראים
ראש בראש

ראש בראש

[column]

בזמן שכולם בלחץ של סוף הסמסטר, הסטודנטים והסטודנטיות של שנה א' במחלקה לעיצוב פנים משתפים בהגשה הגדולה הראשונה שלהם: תרגיל מעטפות הראש שכבר הפך למסורת. מקליפות ארטישוק ועד לפסולת ימית, המעטפות משקפות את העולם הפנימי ואת החזון האסתטי של הדור החדש של מחלקת פנים.

עדן ירוחים, תקשורת חזותית

[/column] [column]

כבכל שנה, הסטודנטיות והסטודנטים של שנה א' במחלקה לעיצוב פנים מתמודדים עם תרגיל מעטפת הראש, הפרויקט הראשון הגדול שלהם במהלך הלימודים. מדובר בעבודת מחקר מעמיקה וממושכת שכוללת חקירת חומרים, פיתוח קונספט ועיצוב מוצר סופי. התוצרים משקפים עולמות פנימיים ומבוססים במידה רבה על חוויות אישיות. שוחחתי עם כמה מהסטודנטיות והסטודנטים על ההגשה, הרעיונות ועל תהליך העבודה.

אנסטסיה קוזקה מספרת על הפרויקט שלה:
"תמיד נמשכתי לעולם העיצוב. בהתחלה חשבתי ללמוד עיצוב אופנה, אבל אחרי שיצא לי לעבוד בתחום העיצוב המסחרי הבנתי שהחלל הרבה יותר מעניין אותי מהבגד. כאשר הציגו לנו לראשונה את תרגיל מעטפת הראש לא מייד הבנתי איך זה מתקשר לעיצוב פנים, אבל ככל שתהליך העבודה התקדם זה הלך והתברר. התחלנו לחקור חומרים, ליצור חיבורים מעניינים ולראות איך כל זה יכול לשמש אותנו בעיצוב מעטפת הראש".

[caption id="attachment_11898" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של אנסטסיה קוזקה, בהנחיית אפרת לוי וטליה תוג'מן וינשטין. צילום: אנסטסיה קוזקה[/caption]

"מעטפת הראש שלי נקראת 'מחבואים'. אני תמיד מתחבאת מאחורי צבעים ורעש שמתפקדים כחומות הגנה ומפרידים בין מה שאני באמת למה שאני מציגה לעולם: מישהי שמחה, רועשת וצבעונית. ידעתי שאבחר בחומר צבעוני ובמקור חשבתי על פלסטלינה אבל בגלל הכובד והאלסטיות שלה החלטתי למצוא חומר אחר, שיהיה קל יותר ועדיין עם צבעוניות חזקה. בסופו של דבר עלה לי הרעיון להשתמש בשקיות. השלב הבא היה להבין באיזו טכניקה להשתמש: ניסיתי להכניס את השקיות לתנור, למיקרוגל ולטוסטר. ניסיתי לבשל שקיות, ניסיתי לשרוף ולגהץ. הכי אהבתי את האפקט שהתקבל בגיהוץ. השחלתי את השקיות המגוהצות על חוט ברזל, במטרה ליצור מעטפת שמכסה את כל הראש כך שלא רואים דבר מלבד שקיות, אבל תוך כדי עבודה המנחות שלי המליצו לי להאריך את הכל עד הרצפה ולחשוף את הקונסטרוקציה. התוצאה הסופית מורכבת מחמש זרועות באורך שני מטר, שלוש זרועות באורך מטר וחצי, שלוש זרועות באורך מטר ועוד שתיים באורך של חצי מטר. נהניתי מאוד לעבוד על הפרויקט, ותוך כדי התהליך נחשפתי לחומרים וטכניקות שונות שלא יצא לי להתעסק איתם בעבר".

אינסטגרם :Anastasiya.k141

הסטודנטית הבאה היא עמית ולד:

"השנה הראשונה במחלקה לעיצוב פנים מתמקדת ביסודות ומבואות שמהווים את הבסיס ללימודים במחלקה. פרויקט מעטפת הראש הוא הראשון מתוך שלושה חלקים של פרויקט בקנה מידה, צורה וחומר אשר נמשך לאורך כל הסמסטר הראשון. במסגרת הפרויקט התבקשנו לעבוד תוך חקירת סיפור אישי וגילוי הרגשות המעודדים אותנו ליצירה. לאורך הדרך למדנו עד כמה תהליך העבודה מתפתח ומורכב משלבים. מה שהתחיל כסיפור אישי תורגם בסופו של דבר למודל מעטפת ראש בקנה מידה 1:1".

[caption id="attachment_11904" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של עמית ולד, בהנחיית גל גאון ורותם אוטבייב גיא. צילום: עמית ולד[/caption]


"השלב הראשון היה ליצור סרטון שמבוסס על סיפור אישי. אני בחרתי לעמוד מול המצלמה ולתת לאחרים להטיח בי ביצים שהתנפצו על ראשי. הטחת הביצה והמפגש עם הגוף הופך אותה לנוזל ומשנה את התכונות שלה. מכאן הגעתי אל המושג שהנחה אותי לאורך כל העבודה, "הטחה". תהליך העבודה המשיך בחקירת חומרים; ניסיתי לחשוב איזה חומר ישרת את המסר והמסקנה הייתה- קרמל. אחרי אין סוף מניפולציות שכללו אבקת גבס, מלח סודה ולימון, הגעתי אל התוצאה שעזרה לי להעמיד מודל תלת מימדי- מעטפת הראש שלי. הצורה של המודל שלי, שעשוי כולו קרמל, היא של תנועת הטחה שמגיעה מאזור מסויים לכיוון הראש. בקצה המעטפת מתפרץ נוזל שהופך לתכשיט (עגיל), מה שיוצר צורניות מאוד עוצמתית".

"בחרתי לקרוא לעבודה שלי "קושי כהזדמנות", כי זה בעצם מה שההטחה מסמלת עבורי. הטחה זה משהו שמפתיע אותנו, שאנחנו לא מוכנים לו מראש ובכל זאת צריכים להתמודד איתו, בדיוק כמו שמישהו זורק עלייך ביצה. החיים מלאים "הטחות" וכנראה שהפעם הראשונה שנתמודד עם הטחה תהיה לא קלה. אבל מהטחה להטחה אנחנו מתחזקים ויודעים טוב יותר כיצד להתמודד. זה הרעיון שניסיתי להעביר במודל שלי: איך אפשר להתחזק דווקא ממשהו שמכה בך, ואולי אפילו להוציא מזה משהו יפה. מתוך הקשיים והאתגרים, מתוך כל מה שהוטח בי, צמחתי, הפכתי להיות מי שאני, חזקה, עוצמתית ומחושלת".

אינסטגרם: @Amitwald

את מעטפת הראש הבאה עיצבה נוף מוסטק:

"עיצוב, ספרות, מוזיקה ובאופן כללי התחומים ההומניים תמיד היו חלק מאוד חזק ודומיננטי בי, מאז שאני זוכרת את עצמי. היה לי ברור שזו אני ואלו היכולות שאבחר לפתח ולהעמיק כשאגיע לשלב של לימודים אקדמיים.

עם השנים העניין שלי הלך והתגבש סביב תחום העיצוב שעוסק בחלל, מבנה וסביבה, מה שהוביל אותי באופן טבעי ללימודים במחלקה לעיצוב פנים (ובהמשך אולי גם אדריכלות). אם הייתי צריכה להצביע על משהו אחד ספציפי שאני אוהבת בתואר זה יהיה הביטוי והמימוש העצמי שהקורסים השונים מאפשרים לי, בצורה שלפעמים אני לא מאפשרת לעצמי ביומיום. זה גם הנושא שבחרתי לעסוק בו בתרגיל מעטפת הראש, שאלות של ביטוי עצמי לעומת התכנסות ובדידות".

[caption id="attachment_11903" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של נוף מוסטק, בהנחיית גל גאון ורותם אוטבייב גיא. צילום: נוף מוסטק[/caption]

"מאז ומתמיד הייתי בחורה ביישנית, וכתוצאה מכך הייתי מאוד בודדה. עם קבלת המטלה היה לי ברור שארצה לבטא במעטפת את הביישנות שלי באופן הכי מטורף ומשוחרר שאצליח לייצר במסגרת הזמן והכלים שיש לי. מעטפת הראש שלי היא סוג של כלוב שמקיף את הראש וממחיש את רגש הבדידות, אותה תחושה אישית ופנימית המלווה אותנו באשר נלך. עבורי הבדידות והביישנות היו סוג של כלא, משהו שלא ידעתי איך להשתחרר ממנו והפך להיות חלק מהזהות שלי בניגוד לרצוני. התחושה שניסיתי להעביר בבחירות העיצוביות של מעטפת הראש הייתה שהסביבה אדישה לנוכחותך ושאת/ה כמעט ובלתי נראה/ית לסובבים אותך. בחרתי בגרביונים שקופים בצבע גוף, ומתחתי אותם סביב קונסטרוקציה מברזל באופן שמסתיר ומבודד את מי שחובש/ת את המעטפת".

אינסטגרם :Nof103

רעבים? קבלו את המעטפת של תומר עמרני:

"הגעתי למחלקה לעיצוב פנים מתוך סקרנות לגבי תחום העיצוב והיצירתיות המשוגעת של האנשים שעוסקים בו. הקונספט המנחה של מעטפת הראש שלי הוא "שטיפה" שמביאה לאיזושהי התנקות, ובמידה מסויימת היא תוצר של תהליך אישי שעברתי ובסופו הצלחתי להסתכל על עצמי נקי ושלם. החומר שבחרתי לעבוד איתו הוא קליפות ארטישוק. כמו שקורה לבני אדם, וקרה גם לי, ככה גם אצל הארטישוק: הלב שלו מסתתר מתחת לשכבות על גבי שכבות של קליפות. הטכניקה התמקדה בלהעלים או לפרק את הקליפות האלו: מהמון קליפות שמצופות בבטון עד למעט קליפות שמפוזרות בחול ומתפוררות. בסוף, כל מה שראיתי מבפנים הוא רק הבטון חשוף".

אינסטגרם: Tomeramrani

[caption id="attachment_11906" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של תומר עמרני, בהנחיית גל גאון ורותם אוטבייב גיא. צילום: תומר עמרני[/caption]

עם לורן גרואני אנחנו מפליגים לעולמות אחרים:

"בחרתי לעסוק בתרגיל בנושא חברתי: זיהום הים, נושא שקרוב לליבי מכמה כיוונים. בתור מי שגדלה בבת ים, הים הוא מעין כדור הרגעה טבעי עבורי. מצד שני, לתואר בעיצוב הגעתי אחרי שעסקתי מספר שנים בעולם האוכל, ואף פתחתי עסק של קייטרינג. כשנמצאים מאחורי הקלעים של תעשיית המזון אפשר להתחיל להבין את כמויות הזיהום, ובעיקר את כמויות הפלסטיק שמיוצר ונזרק. הנושא של זיהום סביבתי הוא חשוב ברמה בינלאומית, ואמנות המחאה סביבו קיימת בכל רחבי העולם. בתור חומרים, בחרתי להשתמש בפסולת בדגש על פסולת מפלסטיק. השתמשתי בסיליקון שקוף על מנת לחבר את כל הפסולת למעטפת ראש אחת, עם מראה שקוף במרקם של מדוזה. לצורך קידום העבודה יצרתי קשר עם "פארק הדודאים", פארק לסילוק ומיחזור פסולת בנגב שמשתרע על גבי 470 דונם. לשמחתי בסוף התהליך הפארק בחר להציג את מעטפת הראש שלי בדף הפייסבוק שלהם".

אינסטגרם: Loren karavani

[caption id="attachment_11900" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של לורן גרואני, בהנחיית מאיה טופול ושרון אלה. צילום: לורן גרואני[/caption]

רם זמאני משתף גם הוא:

"תמיד הייתי מחובר לעולם העיצוב, וכשהגעתי ליום הפתוח ב-HIT הבנתי שאני רוצה לעסוק בעיצוב פנים כי אני מתעניין ביצירת חוויה חללית מסויימת, עם צורניות וחומרים שונים. בתרגיל מעטפת הראש שלי בחרתי לעסוק בתחושה שמלווה אותי רוב הזמן ואני מכנה אותה בפשטות "תסביך". זו תחושה שאי אפשר להסביר במילים, אין לה צורה ואין לה ממשות פרט לרגע שאני מכיר בה. אני חושב עליה כמו על דף לבן שיכול לקבל כל צורה. השתמשתי במוטות ברזל בגוון אחיד של לבן, וכופפתי אותם באופן שמזכיר מעיכה של דף נייר. אל מול ה"תסביך" ביקשתי להנכיח גם את היפוכו, את הגורם היציב שבחוויה. לשם כך השתמשתי במוט מוזהב אותו כופפתי בצורת תווי הפנים שלי. זהו המוט היחיד שלא מתכופף יחד עם שאר המוטות".

אינסטגרם: ramzamani

[caption id="attachment_11905" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של רם זמאני, בהנחיית גל גאון ורותם אוטבייב גיא. צילום: רם זמאני[/caption]

המעטפת הבאה היא של לין ברכר:

"כל חיי חלמתי להיות מעצבת פנים. בתור ילדה הייתי מדמיינת שאני מעצבת אפילו שלא היה לי שמץ של מושג מה זה אומר. המכלול הזה מרתק אותי, אם זה שרטוט, רישום מופשט, עבודה עם מחשב ותוכנות, חומרים או סדנה. לתרגיל המעטפת זכיתי במנחים מופלאים, גל גאון ורותם אטבייב, אשר ליוו אותי לאורך כל התהליך. למעטפת שלי קראתי ״נשימה״, והיא עוסקת בתקופות היותר חשוכות בחיי בהן הסתרתי את עצמי ואת הרגשות שלי אבל בפנים משהו בער ורק חיכה לפרום את כל החוטים ולפרוץ החוצה, כדי שאוכל לנשום. השתמשתי בסיבי כותנה אותם עיבדתי והפכתי לחוטים שארגתי וחיברתי למקשה אחת. המעבר של החוטים מצפיפות לפרימה יוצרת את תחושת הריווח שהנשימה מאפשרת".

אינסטגרם :Lyn_brecher

[caption id="attachment_11901" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של לין ברכר, בהנחיית גל גאון ורותם אוטבייב גיא. צילום: לין ברכר[/caption]

מאיה ספיר חולקת איתנו את התרגיל שלה:

"הגעתי לתואר מתוך אהבה לעולם האדריכלות ועיצוב הפנים. כשהתקבלתי ל-HIT והחלו שיעורי הסטודיו, נושא המעטפת לא הניח לי. רציתי לבחור תמה עם פן נשי וחזק ומצד שני שיהיה נושא אוניברסלי, שגם אישה מיפן, משוויץ ומכל מקום בעולם תוכל להזדהות איתו. הנושא שבחרתי הוא: "פרידה". כנשים, יש לנו נטייה להישאב לפרידות, ומנגנוני הרגש שלנו חזקים אל מול הרציונל. בחרתי בחומרים נוקשים ואיזולירבנד שחור המדמה הרגשה חשוכה, אותה תחושה שמכיר ומכירה כל מי שחוו/תה פרידה ומרגיש/ה שהאור נכבה לרגע. יחד עם זאת, בחרתי שלא לאטום את המעטפת לחלוטין אלא לאפשר כמה פתחים שמדגישים את הזמניות של ההרגשה הקשה הזו. האור עתיד לגבור על החושך. בנוסף, קיבצתי סיכות בעבודת יד לכדורים המרוכזים בצד אחד של המעטפת כדי להדגיש יציאה ממקור כוח יחיד".

אינסטגרם: Mayasapir2

[caption id="attachment_11902" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של מאיה ספיר, בהנחיית אפרת לוי וטליה תורג'מן וינשטין. צילום: מאיה ספיר[/caption]

ולסיום משתפת הילה שרון:
"בחרתי ללמוד עיצוב פנים מתוך רצון להשפיע ולעורר רגש דרך החלל. למעטפת שלי קראתי "גאות ושפל" והיא עוסקת במאבקן של נשים שעברו אלימות פיזית, מילולית, מינית. 24 נשים נרצחו השנה, ובכל יום שומעים על עוד נשים שנאנסות ועל השפלת נשים במרחב הציבורי שלא נפסקת. נושא הפרויקט צמח מתוך חוויות אישיות בחיי, ומתוך הצורך האישי שלי להתרומם מהשפל. הרצון לעלות מעלה מהשפל הריקני לא מרפה, ועם זאת כשאת בגאות, יש תחושה שזה זמני. המאבק הוא תמידי וצריך לאסוף כוחות כל פעם מחדש. נשים הן לא רק קורבנות, למרות הדברים שקורים להן יש להן את הכוח להתרומם חזרה".

"המעטפת שלי הותאמה לתנוחה של אישה שרועה, שוכבת, כשהיא נמצאת ברגע הכי קשה והיא צריכה להלחם בחזרה. להלחם על שפיות. המעטפת מעלה אסוציאציה של הינומת כלה, אבל לכלה הזאת יש גבס שמכביד עליה, ליתר דיוק ארבעה סוגי תחרה שונים מצופים בגבס, והיא נאלצת להתקשות בשביל לשרוד. התחרה שרופה וקרועה, ובדי הגבס מטפסים וחונקים. במעלה המעטפת, פרחי שעווה מכסים את הראש. בחלקה התחתון של המעטפת מוטבעים על גבי השעווה עשבים, שמחד מסמלים רצון לצמוח מחדש אבל עדיין משדרים תחושה של לכלוך, בין שני המצבים. לעומתם פרחי השעווה לבנים, נקיים וטהורים. ובכל זאת, בחלק הנקי והטהור, היא סותמת את פיה. עיצבתי את המעטפת כך שיש ספק אם היא מתרוקנת למטה או מתרוממת למעלה. המעבר בין הגבס השרוף, הקשה והמלוכלך לשעווה הלבנה והחלקה מצביע על תהליך ארוך שיכול לקרות לכל אחת בכל מצב, אבל גם מזכיר שלכולנו יש את הכוחות להתרומם".

Hilsh אינסטגרם

[caption id="attachment_11899" align="aligncenter" width="745"] מעטפת הראש של הילה שרון, בהנחיית מאיה טופול ושרון אלה. צילום: הילה שרון[/caption]

שמות המנחים בפרויקט: מאיה טופול ושרון אלה, גל גאון ורותם אוטבייב גיא, אפרת לוי וטליה תורג'מן וינשטיין.

ליצירת קשר: עדן ירוחים 

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.