עכשיו קוראים
שושקה תעשי לי שושקה

שושקה תעשי לי שושקה

[column]

"הארץ המובתחת" היא תערוכה של זאב אנגלמאיר, שנפתחה בקיץ ומציגה עד סוף ינואר במוזיאון בית העיר. בתחילת דצמבר התקיימה הרצאה מרתקת ומצחיקה של שושקה, הלוא הוא המאייר אנגלמאיר. שמענו על התערוכה, הרפתקאותיה של שושקה ברחבי העיר ובפריז, וגם וידוי של אנגלמאיר "היא מרחמת עליו, והוא בעיקר מקנא בה".

דנה דושקין, תקשורת חזותית

[/column] [column]

אנגלמאיר, בדמותה של שושקה, סיפר לנו אודות שושקה, שנולדה בשנות ה- 90 כדמות בטכניקת אקריליק, בקומיקס שהתפרסם ב- 12 גיליונות, כמעט ללא מילים. במקביל אנגלמאיר ביסס את מעמדו כמאייר ופרסם בפנזין "סטיות של פינגווינים", שם נהייתה שושקה לדמות אייקונית. בהמשך סיפר על חוויותיו מהתערוכה בבית העיר: ממנורות נאון, כפתורי מעלית, בלונים, בובות בחנות מתנות, ועד פוף בדמותה הערומה של שושקה, שניתן לקפוץ עליו. עוצבו כמה הזמנות פרובוקטיביות לתערוכה. אחת מהן בהשראת כרטיסי מכוני ליווי – כרטיס קטן עליו נכתב "שושקה תעשה לך טוב" ובצדו השני פרטי התערוכה. הכרטיסים נזרקו ברחוב או הונחו על שמשות של מכוניות.

[caption id="attachment_5766" align="aligncenter" width="745"]תערוכת "הארץ המובתחת" בבית העיר תערוכת "הארץ המובתחת" בבית העיר[/caption]

בערב פתיחת התערוכה החגיגי, תוכנן ששושקה תנחת בבית העיר ממסוק שטס במיוחד משדה דב, כשהיא יורדת מחבל. דבר שמאוד הבהיל את ה״אני השני״ של שושקה, כלומר אנגלמאיר. אולם לשושקה אין פחד גבהים. זה מה שהוא אוהב בשושקה: "אין לה פחדים והיא עושה מה שהיא רוצה". בסופו של דבר תוכנית המסוק בוטלה והוחלפה ביציאה של שושקה מתוך צדפה, כולל הפנינג של עשרות רקדניות, להקה ירושלמית של 14 נגנים וזיקוקי דינור.

[caption id="attachment_5776" align="aligncenter" width="745"]שושקה יוצאת מתוך צדפה בבית העיר שושקה יוצאת מתוך צדפה בבית העיר[/caption]

החליפה של שושקה נתפרה בהזמנה אישית עבור ערב הפתיחה, ויועדה להלבש רק פעם אחת, לכן היא נתפרה למטרות אסתטיות בלבד, ללא התחשבות בנוחות או בקיץ הישראלי. אנגלמאיר לא העלה בדעתו שהחליפה תהפוך לחלק מחיי היומיום שלו. התגובות שהחליפה עוררה היו מצחיקות, מרגשות, לפעמים מפחידות ולכן החליט אנגלמאיר להמשיך ללבוש אותה ולהיכנס לדמות לעיתים קרובות.

[caption id="attachment_5777" align="aligncenter" width="745"]שושקה ברחובות ירושלים שושקה ברחובות ירושלים[/caption]

שושקה צעדה במצעד הגאווה בירושלים והסתובבה ברחובות ירושלים לצד דתיים, לבושה במערומיה. התלבושת מעוררת מגע מצד גברים ונשים. היא רכה, נעימה, מזכירה דובון לדברי שושקה. ״אני מושא להטרדות״ צוחק. יומיים אחרי פתיחת התערוכה פנו לשושקה בבקשה להיות רבנית בחתונה. היא עשתה מניקור ופדיקור, וצעדה ביחד עם החתן והכלה בצעדי מונטי פייטון אל החופה. החתן שבר בגט במקום כוס ואת הטבעת החביאו באיבריה הצנועים של שושקה.

[caption id="attachment_5778" align="aligncenter" width="745"]בדרך לפריז בדרך לפריז[/caption]

לאחר החתונה שושקה טסה לפריז וכבר באותו היום, במסגרת תערוכה, התבקשה לצייר שושקות על המבקרים בתערוכה. האירוע היה אמור להתקיים שעתיים ובסוף נמשך עד השעות הקטנות של הלילה. בערב רישום אחר הציעו לשושקה לדגמן בעירום והרישומים יצאו נפלאים. בנוסף, שושקה נכנסה למזרקה במרכז פומפידו ושחתה יחד עם הפסלים. הרפתקאותיה של שושקה לא נגמרו בפריז. בוקר אחד, סיפרה, החליטה שהיא רוצה לנסוע לפסטיבל אינדינגב, פסטיבל מוזיקה ואמנות עצמאית בנגב. היא כתבה מודעה בפייסבוק האישי שלה שהיא מחפשת טרמפ. תוך 20 דקות מצאה את עצמה בדרך לנגב, אך ללא כרטיס. "הגעתי בלי כרטיס, נעמדתי בכניסה ואמרתי 'אני שושקה'". אחת המאבטחות בכניסה הכירה אותה, התלהבה והכניסה אותה כאחד האומנים. כך מצאה את עצמה שושקה מופיעה עם מספר להקות על הבמה.

[caption id="attachment_5770" align="aligncenter" width="745"]גראפיטי שושקה תעשי לי שקשוקה גראפיטי שושקה תעשי לי שקשוקה[/caption]

עוד כיוון ששושקה השתעשעה איתו הוא גרפיטי. בהתחלה היו כתובות גרפיטי של ”שושקה תעשי לי שושקה” והתפתח ל"שושקה תעשי לי שקשוקה". שושקה אפילו הרחיקה לכת וציירה על מודעות לתערוכה של פיקסו את השיער של שושקה ואף שינתה את הכיתוב ל'פיקסושקה'. שושקה מרבה לטייל ברחבי תל אביב: בשוק, באוטובוס בדרך לעבודה ואוהבת לשחות בים ובמזרקות.

[caption id="attachment_5805" align="aligncenter" width="745"]שושקה מחזיקה בפרס בננת הזהב של פסטיבל השרוטים 2016. צילום: אייל לבקוביץ שושקה מחזיקה בפרס בננת הזהב של פסטיבל השרוטים 2016. צילום: אייל לבקוביץ[/caption]

רביד רובנר, עורכת מגזין 'כולעיצוב', הזמינה אותה לטקס בחיפה לקבל את פרס בננת הזהב במסגרת פסטיבל השרוטים לשנת 2016. שושקה כדרכה המיוחדת, הפליגה לחיפה בספינה דרך עכו. ״הרגשתי כמו מרלין מונרו", היא אמרה. הפרס ניתן לה על שורה של מעשים שהוגדרו כ"שרוטים" ועל שהפכה לסוג של מודל להערכה, ומוזה למספר מחוות עיצוביות כשולחן שושקה, שער כניסה שושקה בהודו, מראת שושקה ופסל בדמותה. רובנר מסרה שלאחר מסירת הפרס שושקה פצחה במחרוזת שירים ששילבו את המלה בננה, כולל החלפת "ציון" ב"בננה" בשירת התקווה ותוך שלהוב של הקהל החיפאי ההמום.

[caption id="attachment_5755" align="aligncenter" width="745"]שושקה וה-irobot שושקה. צילום: דנה דושקין שושקה וה-irobot שושקה[/caption]

ההרצאה נחתמה ועברנו לשלב שאלות עבור שושקה או אנגלמאיר, מהקהל ומדנה אריאלי, דקאן הפקולטה לעיצוב HIT.

מה המטרות של שושקה?

"היא חיה ואין לה שאלות, היא לא חושבת על מטרות. אם השאלה אלי (זאב) במשך שנים קינאתי בה. היא ממשה מה שבא לה, בלי נקיפות מצפון. אין לה מה הלאה? מה עכשיו? אני מכיר את עצמי ועושה עוד איורים. זאת פנטזיה לשנות זהות".

מי אתה מעדיף להיות?

"שאלה מעולה. יש משהו לא הוגן כלפי זאב. היא מרחמת עליו, והוא בעיקר מקנא בה. אבל בסך הכל היא כן צריכה אותו. הוא מממן אותה. אבל המצב הוא יותר מסובך, הייתי כל-כך הרבה פעמים שושקה אז יש לי התלבטויות. אני לפעמים שוכח שאני שושקה ולא מבין למה כולם מחייכים. וגם להפך, חושב שאני שושקה ונכנס לבית קפה ולא מבין למה אף אחד לא מסתכל עליי".

[caption id="attachment_5750" align="aligncenter" width="745"]בחוף הים בחוף הים[/caption]

למה בחרת בתלבושת כל כך מוחצנת?

"אני חושבת שגם בקומיקס, המסר מתחת לזה הוא לא דווקא מיני בעיניי, זו אמירה – אני ככה ותעשו עם זה מה שאתם רוצים. בקומיקס יש סיפור שהיא קמה בבוקר ומחליטה להתלבש. וחבריה לא מזהים אותה".

מה הדבר הכי מצחיק שקרה לך עד היום?

"היו כל כך הרבה. למשל חבורה של נשים אירניות שהתלהבו ממני וצילמו אותי בפריז.

אבל הסיפור הכי מצחיק היה שהייתי בתחנה המרכזית החדשה ופתאום רץ לכיווני זין קופץ. הוא גם אומן. או שחציתי את הכביש באלנבי, ונערות צילמו אותי וכשהתקרבתי הן התחילו לברוח, חשבתי שזאת בדיחה והתחלתי לרדוף אחריהן…".

איך הקשר בינך לבין שרת התרבות?

"אנחנו מדברים על האפשרות ששושקה תגיע לבתי ספר ותרצה לתלמידים. אני שבוע הבא מגיע לבית ספר יסודי כשושקה".

איך המשפחה של זאב מגיבה לשושקה?

"זה מורכב. אשתי ובנותיי היו בפריז, חיכו ולי. הם חשבו שאני מחתנת את הזוג הצרפתי כשושקה ואז אהיה שוב זאב בנופש. אבל לא יכולתי לוותר על שושקה.

בהתחלה היה להם מוזר אבל קיבלו את זה. הבת הקטנה שלי צילמה את רוב החומרים בפריז. בארץ היא בהתחלה חששה. היא ביקשה ממני לא להגיע לבית הספר שלה כשושקה. גם להורים שלי לקח להם זמן. אבל בפתיחה של התערוכה הם כבר הגיעו עם אוטובוס מלא בחברים".

[caption id="attachment_5754" align="aligncenter" width="745"]שושקה במכון הטכנולוגי שושקה במכון הטכנולוגי[/caption]

מה השאיפות שלך?

"שושקה רק מחפשת את הריגושים הבאים. יש כיוונים שאני חושבת עליהם. אולי לטוס לחו״ל. זוגיות אני לא חושב שתהיה לה. יש לה זוגיות מתחלפות. היא זוג עם העולם. יש לה כלבלב. אני עובד במקביל על עוד דמויות ויש לי גם את דמות הגמל המנשנש במגזין עיניים. עוד שבוע וחצי יש אירוע אופנה בבית העיר של מעצבים בהשתתפות שושקה. כמעט כל דבר שהלכתי אליו, פתח פתח לדברים אחרים. למשל כשהופעתי באינדינגב, ארבע להקות שונות הציעו לי להשתתף איתם, לאייר קליפ או להצטלם לקליפ הבא שלהם. שושקה מקבלת הצעות מעניינות: נשים למען שלום, להט״בים של השומרון, האגודה למען טביעות אצבע… שזה משעשע כי לשושקה אין טביעת אצבע בכלל".

 

כל התמונות באדיבות ז. אנגלמאיר, פרט לתמונת הזכייה בפרס בננת הזהב (צילום: אייל לבקוביץ')

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.