עכשיו קוראים
שרפרפי ידות

שרפרפי ידות

[column]

"ידה" היא ענף הנושא בקצהו את התמרים. יצאנו לחקור את החומר הזה, פסולת של תעשיית התמרים, ועם מוטיבציה לעצב מוצר מפסולת אורגנית, עיצבנו שרפרף מקומי ובר קיימא.

חן זלקינד ושקד אלעזרי

[/column] [column]

במסגרת קורס סביבה וקיימות בהנחיית עדיטל אלה ויניב ברפמן הונחנו לעסוק במחקר על פסולת חקלאית ולבחון את יכולות החומר והפוטנציאל הגלום בו. בחרנו לחקור את ידות התמרים, תוצר של תעשיית התמרים המקומית שאינו מנוצל ונחשב לפסולת הנגרסת ומפוזרת על הקרקע או נערמת ונשרפת. בכל שנה נערמים בארץ מיליוני ענפי ידות המהווים מטרד סביבתי.

פתחנו בחקירת הידה על תכונותיה והפוטנציאל הגלום בה, ובמקביל חיפשנו חומרים אחרים המהווים פסולת תעשייתית אותם נוכל לשלב במוצר, בכוונה לייצר מוצר בר-קיימא. כיוון שהתמרים מייצרים משקל משמעותי בקצה הידה, הענף מתכופף במשך חייו ונגזם מהעץ כאשר הוא כבר בצורה קשתית. אין ענף אחד דומה למשנהו בקשתיותו, דבר שהקשה עלינו מאוד בעבודה עם החומר ועדיין מקשה עלינו ביכולת לתעש את הפרויקט.

[caption id="attachment_4041" align="aligncenter" width="750"]אין שתי ידות בעלות קימור זהה, דבר המקשה על עבודת ההתאמה. צילום: גלעד משיח אין שתי ידות בעלות קימור זהה, דבר המקשה על עבודת ההתאמה. צילום: גלעד משיח[/caption]

במהלך המחקר הבננו שהכיוון אליו נכון ומתאים להוביל את הפרויקט הוא תחום הריהוט וכמוצר ראשון בחרנו לעצב שרפרף. השתמשנו בידות כחומר קונסטרוקטיבי שאגדנו תחילה עם רצועות של בד שיוף משומש אותו אספנו מנגריות, ומאוחר יותר עם בנדים משומשים ששימשו במקור כסוגרים לאריזות קרטון, ואחר כך עם רצועות בד, חבלי פלסטיק, מוטות ברזל, לוחות אלומיניום ולבסוף החלטנו להשתמש בחבלי כותנה. חבלי הכותנה אמנם אינם פסולת, אולם המוצר יכול לחזור לטבע בשלמותו ומבלי לפגוע בו.

[caption id="attachment_4044" align="aligncenter" width="750"]נעשה מחקר אחר הכפיתה הטובה ביותר למשימה, ונעשה שימוש בחבל כותנה. צילום: גלעד משיח נעשה מחקר אחר הכפיתה הטובה ביותר למשימה, ונעשה שימוש בחבל כותנה. צילום: גלעד משיח[/caption]

עסקנו לא מעט בניסיון לפצח את החיבור הנכון ולהבין מהי הכפיתה האידיאלית ליצירת מבנה חזק ואסתטי. לאחר שהצלחנו להעמיד קונסטרוקציה חזקה, פנינו לעצב את המושב מחומרים שונים ולבסוף התחברנו לרעיון של שילוב בין חקלאות מקומית לאריגה מסורתית וארגנו מושב מחבלי כותנה מעט עבים יותר מאלו הכופתים את הידות ובכך גם שמרנו על שפה אחידה במוצר. על רגלי השרפרף הלבשנו שרוולים מתכווצים על מנת לייצר אטימה מפני מים.

[caption id="attachment_4045" align="aligncenter" width="750"]שרוולים מתכווצים מהווים אטימה מפני מים. צילום: גלעד משיח שרוולים מתכווצים מהווים אטימה מפני מים. צילום: גלעד משיח[/caption]

לאחר הגשת הפרויקט הוזמנו להשתתף בתערוכת "MAKERS" בפלורנטין שם הצגנו את השרפרפים ונהיננו מהחשיפה, הלימוד והפידבקים שקיבלנו. בראיה עתידית אנחנו שואפים לפתח מוצרים נוספים מהידות תוך ניסיון לתעש את הייצור ברמת האפשר ולהמשיך לחשוף את הפרויקט בתערוכות ובכל במה אפשרית.

[caption id="attachment_4043" align="aligncenter" width="750"]שקד אלעזרי (מימין) וחן זלקינד. צילום: גלעד משיח שקד אלעזרי (מימין) וחן זלקינד. צילום: גלעד משיח[/caption]

סרטון תהליך ייצור שרפרף הידות

ליצירת קשר עם חן ושקד
MATE STUDIO
matestudioil@gmail.com

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.