עכשיו קוראים
NARRATIVE: תערוכתו של תומר חנוכה

NARRATIVE: תערוכתו של תומר חנוכה

[column]

ימים אחרונים לראות את תערוכתו של המאייר והקריקטוריסט הישראלי, תומר חנוכה. בתערוכה מוצגות כרזות לסרטים בהשראת הבמאי סטנלי קובריק, איורים לשערי מגזינים ועבודות אישיות. איזה נבל-על הוא היה בוחר להיות?

הדס קובו, תקשורת חזותית

[/column] [column]

חנוכה, אחד הקומיקסיאים הייחודיים והמוערכים הקיימים בארץ, יליד 1974, בוגר לימודי איור ב- SVA School of Visual Arts בניו יורק. ב-2010 הוא חזר לארץ לאחר שהות של 17 שנה בחו"ל, 15 מהן בניו יורק והשנתיים הנותרות בלונדון. בנוסף להיותו קומיקסאי, הוא גם מאייר לעיתונות, לקולנוע ולפרסום, ועבד בתחומו עם חברות ענק כגון יוניברסל, האחים וורנר, מארבל קומיקס ועוד.

בין עבודותיו בתערוכה ישנם איורים שהופיעו על שערי הגיליון של המגזין "ניו יורקר", מגזין הנחשב כמוביל בתחום בכל הנוגע לאיור. בילדותו חנוכה היה קורא את מגזין הניו יורקר, הנחשב עבורו כ״מזבח של איור״, וכבר אז חלם לאייר שער למגזין.

[caption id="attachment_5370" align="aligncenter" width="630"]שער למגזין ניו-יורקר "Perfect Storm". צילום: הדס קובו. שער למגזין ניו-יורקר "Perfect Storm". צילום: הדס קובו.[/caption]

אכן החלום התגשם, ואחת מהעבודות שהופיעה על שער המגזין מוצגת בתערוכה, ״Perfect Storm". באיור מוצג זוג היושב על מיטה בחדר שינה ומביט על סופת השלג המתחוללת בחוץ. על-פי חנוכה, השער נמצא על קו התפר בין חם לקר. הבחירות הצבעוניות תורמות לרעיון, חדר השינה צהוב חם, ואילו מעבר לחלון כחול קר. האווירה אינטימית, וניתן להרגיש בשפה האיוריות את החמימות.

[caption id="attachment_5371" align="aligncenter" width="630"]שער למגזין הניו-יורקר ״Take The L Train". צילום: הדס קובו. שער למגזין הניו-יורקר ״Take The L Train". צילום: הדס קובו.[/caption]

עוד עבודה שהוצגה בשער הניו יורקר, היא "Take the L Train". בעבודה זו מציג חנוכה שני גברים מזוקנים הנוסעים במטרו בניו יורק, האחד היפסטר והשני יהודי, בן הקהילה היהודית-חרדית.

קיים דמיון פיזי רב בין שני האנשים, המייצגים שתי תרבויות שונות באופן מהותי. הדמיון בין שתי הדמויות בא לידי ביטוי בזקנים הארוכים שלהם, בעמידה הכפופה, בהחזקה במעקה של המטרו בזמן נסיעה, ובאחיזה בידם הפנויה אביזם. ההבדל בין שתיהן הוא בסיגנון הדמויות, הלבוש המסורתי הצנוע לעומת הלבוש המודרני הזרוק, התיק שחור לעומת הפלאפון והאוזניות. בנוסף, שתי הדמויות אמנם עומדות בתנוחה דומה, אך כל אחת פונה לכיוון שונה.

[caption id="attachment_5356" align="aligncenter" width="630"]איור לרומן הגרפי The Divine, של תומר חנוכה, אסף חנוכה ובועז לביא. צילום: הדס קובו. איור לרומן הגרפי The Divine, של תומר חנוכה, אסף חנוכה ובועז לביא. צילום: הדס קובו.[/caption]

עבודות נוספות בתערוכה מתייחסות לרומן הגרפי "The Divine", רומן גרפי שעיצבו חנוכה יחד עם אחיו אסף חנוכה, והקולנוען בועז לביא. רומן אשר זכה לשבחים ברחבי העולם. את ההשראה הם קיבלו מסיפורם של שני אחים תאומים בני תשע שהנהיגו צבא מורדים בבורמה. הרומן מוסיף לסיפורם נופך פנטסטי, ומעמת בצורה חכמה מציאות עם פנטזיה. האיורים משרתים היטב את הסיפור, וגורמים לצופה להשתהות למולם, ולהיכנס פנימה לתוך העולם הבדיוני של הרומן.

[caption id="attachment_5361" align="aligncenter" width="630"]איור מתוך פרוייקט אישי של תומר חנוכה על סרטיו של סטנלי קובריק. צילום: הדס קובו. איור מתוך פרוייקט אישי של תומר חנוכה על סרטיו של סטנלי קובריק. צילום: הדס קובו.[/caption]

בתערוכה מוצגים איורים מתוך פרוייקט אישי של חנוכה, סדרת איורים על יצירותיו של הבמאי סטנלי קובריק. איורים בהשראת סרטיו כמו ״הניצוץ״, ״התפוז המכני״ ו״דוקטור סטריינג'לאב״. גם מי שלא מכיר או צפה בסרטים אלו יכול להבחין בניחוח האימה והמוזרות שבאיורים, המבטאים באופן ישיר את האופי החריג שבסרטיו של קובריק.

תומר חנוכה הוא אדם מעניין, שונה, ומסוגל לגרום לך להיכנס לתוך עולמו האישי והייחודי בתוך דקות ספורות. לבקשתו, שאלתי אותו מספר שאלות ״ממש מאתגרות״, ובתשובותיו ניתן להבחין באותה ייחודיות שבאה לידי ביטוי גם בסגנון איורו.

מה החלום הכי לא מציאותי שהיית רוצה להגשים?

לנסוע במכונת זמן לנעורי בניו יורק בשנות ה-90'. שנת 1996 השנה בה סיימתי את שירותי הצבאי ויצאתי לחפש את מזלי בעולם. זאת הייתה תקופה מורכבת עם הרבה אי ידיעה, שהיה בה פחד אבל גם אנרגיה ומסתורין, הרפתקאה.

אם היית נבל-על, הנבל של מי היית רוצה להיות?

שאלה יפה. מאחר וחזרתי בזמן לשנות ה-90 נאמר '96 אז זה אני המבוגר מהיום צופה בתומר הצעיר עם הידיעה של מה שעדיין לא קרה, ואולי מתנפל עליו ברחוב ומנסה להסביר ללא הצלחה משהו, לכן אני הזקן מהיום בהכרח יהיה הנבל-על של אני הצעיר, דופק בצורה קולוסאלית את ציר הזמן או את המשכיות ומי יודע לאיזה השלכות זה יוביל.

מה אנשים לא יודעים עליך ואתה רוצה שידעו?

עשיתי טירונות פעמיים.

איזה עיפרון אתה?

העיפרון של פוטושופ.

 

[separator type="space"]

NARRATIVE – תומר חנוכה
גלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי
המכון הטכנולוגי חולון H.I.T
בניין 6, קומת קרקע
א'-ה' 10:00-17:00

כל התמונות בכתבה צולמו על-ידי הדס קובו

 

 

[/column]
התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.