עכשיו קוראים
Text, Code, Image הכנס השנתי של הפקולטה לעיצוב, HIT

Text, Code, Image הכנס השנתי של הפקולטה לעיצוב, HIT

דניאל ולדמן, עיצוב פנים

בשבוע שעבר התקיים בפקולטה לעיצוב כנס בינלאומי בנושא ויזואליזציה של נתונים. 

הכנס הוא פרי שיתוף פעולה בין לאומי בין אוניברסיטת WBU, צ'כיה, למחלקות עיצוב ולמדעי המחשב במכון הטכנולוגי חולון. בכנס ניתנו הרצאות מרתקות של דוברים ודוברות מקומיים ומחו"ל, שעסקו בשילוב הפורה בין מדעים לעיצוב.

שלום למארגני הכנס, ד"ר יעל אילת ון אסן וד"ר יהונתן שלר. ספרו לי כיצד נבחר נושא הכנס, והאם יש לו משמעות אישית עבורכם?

ד"ר אילת ון-אסן: זהו כנס שני שאנחנו מארגנים בשיתוף פעולה עם אוניברסיטה WBU. הכנס הקודם הוקדש לנושא של אינטליגנציה מלאכותית ועיצוב, ורצינו להרחיב את העיסוק בתחום. הכנס הנוכחי הוא מעין כנס המשך. הכנס הזה נולד מיוזמה של יהונתן שפנה לפקולטה לעיצוב והצביע על הפוטנציאל הרב שקיים בשיתוף פעולה בין המחלקה למדעי המחשב המחלקה לעיצוב. הגדרנו ביחד את הנושאים המשותפים, ועלה באופן ברור הנושא של ויזואליזציה של נתונים כתחום בו העבודה המשותפת בין מדענים/ות ומעצבים/ות יכולה לגזור תובנות חדשות, להביא לידע חדש ולהעשיר את תחום העבודה.

באופן אישי תחום המחקר שלי עוסק במפגש בין מדע, עיצוב, טכנולוגיה ואמנות. תמיד מעניין אותי להיפגש עם אנשים שעוסקים בתחומים אלו מכיוונים שונים ולראות כיצד ההתפתחויות משני הכיוונים מובילות להישגים שלא היינו יכולים לחלום עליהם לפני כמה שנים.

ד"ר יעל אילת ון-אסן, ממארגנות הכנס

ד"ר שלר: אני מגיע ממדעי המידע, ומתעסק בניתוח כמויות עצומות של דאטה. הנושא של ויזואליזציה של נתונים אינו מפותח מספיק. תמונה שווה אלף מילים, במיוחד כשיש כל כך הרבה נתונים. הצגת הנתונים בצורה ויזואלית פשוטה מעבירה הרבה מידע ומספקת תובנות חדשות שאנחנו לא יכולים להגיע אליהן בצורה אחרת. העולמות של מדעי הדאטה והעיצוב מאוד שונים, והקשר ביניהם לא מספיק מבוסס. עשיתי כמה ניסיונות לאורך הדרך ליצור את הקשר, והפעם לשמחתי זה הצליח. הכנס הזה פותח פתח לשיתוף פעולה וליצירת כלים שיכולים לתת ערך מוסף. השלם גדול מסך חלקיו, ואני מקווה שהכנס הוכיח את זה. 

תמונות AI שיצר צחי דינר, מזהים את המקור?

כיצד נבחרו הדוברים/ות?

ד"ר אילת ואן אסן: המטרה המרכזית של הכנס, בהיותו בינלאומי, הייתה להציג ולמזג ידע ממקומות שונים. חיפשנו דוברים ודוברות שיציגו גם פרויקטים שנעשו כאן ב-HIT וגם דוברים מ-WBU, או שמראש בחרנו הרצאות שמבוססות על שיתופי פעולה שנעשו בעבר. 

ד"ר שלר: ניסינו לתת ייצוג לכל מיני תחומים, לדוברים ממקומות שונים עם נקודות מבט שונות, תחומי דעת שונים וכו'. היה חשוב לנו להקפיד על הגיוון כי זהו תחום מאוד רחב והשונות בין הדוברים והדוברות יוצרת את הערך המוסף.

ד"ר יהונתן שלר, ממארגני הכנס

מה ההשפעה שאתם מקווים שתהיה לכנס על הסטודנטים/ות שהגיעו לשמוע?

ד"ר אילת ון אסן: אנחנו מקווים שהכנס פתח להם את הראש, הפגיש אותם עם כלים ומחשבות שחידשו להם, ואולי עודד אותם לחפש וליצור שיתופי פעולה. המטרה היא להביא את הסטודנטים/ות להכרה שהם יכולים להרחיב את האפשרויות שלהם ביחס לתחומי הידע הספציפיים שהם לומדים בתוך המחלקות.

ד"ר שלר: הסטודנטים/ות לעיצוב ולמדעי המחשב לא נפגשים בדרך כלל. אם הכנס יוביל לשיתופי פעולה אני חושב שזה יכול להיות מאוד משמעותי. יש כבר כמה ניצנים ראשוניים כאלה. בתעשייה עובדים ביחד, אז כדאי להכיר את השפה אחד של השני ולהקים את התשתיות לשיתופי הפעולה כבר מעכשיו.

שוחחתי עם כמה מהדוברים בכנס והתעניינתי מהיכן הם מגיעים וכיצד תחום העיסוק שלהם קשור לנושא הכנס. ביקשתי שיספרו על ההרצאה שלהם בכנס וגם על פרויקט שהם עוסקים בו בימים אלו.

מיכאל פייר הוא חבר סגל בהנדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן גוריון. במסגרת עיסוקו הוא מנתח כמויות גדולות של מידע מתחומים שונים. ההרצאה שלו בכנס עסקה בשימוש בפלטפורמות של פרילנסרים עבור ביצוע מחקרים אישיים.

מיכאל פייר, מהדוברים בכנס

מחקר מעניין אחר עליו סיפר לי מיכאל, הוקדש לנושא של פרטיות בזום: "מתוך השתתפות בשיחת זום אפשר לדלות המון פרטים אישיים. אפשר להעלות תמונות אישיות שלנו לרשת, לגלות מידע אישי ועוד. השם שלנו מופיע גם את נבחר להסתירו, אפשר לברר את המיקום של המשתתפים בשיחה, את המין, למצוא את האדם ברשתות החברתיות ועוד. זו בעיה שצריך לפתור ושהצבענו עליה". 

מיכאל תרשים. מתוך הרצאתו של מיכאל פייר

צחי דינר, ראש המחלקה לתקשורת חזותית ב-HIT, מספר:

"אני מעצב ומתכנן אסטרטגיה דיגיטלית, HIGH דיגיטל ומעבר מעולם אנלוגי לעולם דיגיטלי. הרבה מהעבודה בתקשורת חזותית עוסקת בדרכים להציג תכנים, לספר סיפור באמצעים ויזואליים. כיום הקשר בין ויזואליזציה לבינה מלאכותית יוצר תחום חדש שעוזר לנו לספר את הסיפור טוב יותר ומזמן לנו הרבה מאוד כלים."

צחי דינר

בהרצאה דיבר צחי דינר על שילוב עבודה עם AI בתוך עבודת עיצוב. דינר טוען שבשביל להצליח לשלב כלי זה בתוך תהליך העיצוב אנחנו צריכים ללמוד על העבר ועל איך הוא התפתח. בהרצאה הסביר על התפחתות כלי ה-AI, התמקד בעיצוב ויצירה ובכישורים הדרושים בשביל להפעיל את האלגוריתמים באופן מיטבי.

פרויקט מעניין שדינר עוסק בו בימים אלו קשור בתחום הבנקאות, שם הוא משתמש בדאטה עבור פיתוח מוצרים מותאמי משתמש "המטרה היא ללמד אנשים לדבר עם אנשים, ובעיקר לשנות את ההתנהלות הכלכלית  של המשתמשים ולקחת את הבנק כמה שנים קדימה."

מתוך הרצאתו של צחי דינר

"אם זה לחלץ תובנות מתוך ההתנהלות, אם זה להציג את התובנות בצורה ויזואלית ולא רק דרך העו"ש. מדובר בבנק מאוד גדול עם הררי נתונים והוא יכול להשתמש בהם כדי ליצור מוצרים טובים יותר. זה פרויקט שאני מלווה כבר כמה שנים טובות". 


שי גול מגיע מהמחלקה למתמטיקה שימושית ב-HIT. הוא ראש המעבדה לעיצוב מתמטי בה עובדים יחד סטודנטים/ות לעיצוב, מתמטיקה ומדעי המחשב. 

שי גול, מהדוברים בכנס

"ההרצאה שלי עסקה בהרחבות מתמטיות של האמנות של יאיוי קוסמה. השתמשנו בטכניקות של AI כדי לנסות לפענח ולייצר המשך לעבודה של קוסמה. העבודה בה התמקדנו נקראת עבודת הזרועות, והפרויקט מעריך כיצד הייתה נראית אם הייתה מושתתת על תחשיב מתמטי."  

"פרויקט מעניין אחר שאני עוסק בו זו חקירה של היצירות  של מארק רותקו. בשיתוף סטודנט משנקר אנחנו מנסים לחקור מאפיינים מתמטיים בעזרת מוזיקה ובעזרת גאומטריה".


ד"ר מירב אהרון-גוטמן, מהדוברות בכנס

ד"ר מירב אהרון-גוטמן היא חברת סגל בפקולטה לתכנון ערים בטכניון.

"אני מגיעה לכאורה מעולמות רחוקים, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה אני חברת סגל במחלקה לתכנון ערים ואזורים כך שאני נמצאת בין הסוציולוגיה ותיאוריה לבין המדיניות הציבורית ותהליכי קבלת החלטות בתכנון. בשנים האחרונות הבנתי שאנחנו חייבים לדעת לתרגם ידע סוציולוגי לשפות התכנון, בעיקר מפות ועולם של סמלים שדרכם הידע מיוצג על המפה. הפרויקט שלי עוסק בשאלה כיצד תובנות סוציולוגיות יכולות לעבור מטקסטים למודלים ממוחשבים מבוססי נתונים."

בהרצאה שלי סיפרתי על פרויקט הדגל שלנו שבמסגרתו בנינו את המעבדה שלנו. במעבדה אנחנו מייצרים חדרי קבלת החלטות עתידיים, ומפתחים כלים לשימוש נכון בחללים הללו."  

התגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.