מהו עיצוב משולב?

פרופ’ חנן קמינסקי ראש התכנית לעיצוב משולב, מסביר מה משולב ב”עיצוב משולב”:

 

כיצד עיצוב יכול לשנות את העולם?  

שאלה זו ניצבת בלב ליבה של התכנית לתואר שני בעיצוב משולב ב-HIT, המכון הטכנולוגי חולון. זוהי תכנית יחידה מסוגה בארץ המשלבת בין לימוד מתודולוגיות Design Thinking, שימוש בכלים טכנולוגיים ורתימת פריצות דרך מדעיות במטרה לייצר פתרונות חדשניים לבעיות מורכבות. 

“בואו נהיה מציאותיים, נבקש את הבלתי אפשרי”: המוטו שהתנוסס על קירות פריז במהלך מרד הסטודנטים של מאי 68′, חי וזורם בעורקי התכנית לעיצוב משולב. במהלך התואר, הסטודנטים והסטודנטיות יתמודדו עם שאלות עכשוויות הנוגעות לחברה המודרנית, ויחפשו ללא הרף אחר פתרונות בלתי שגרתיים. מכאן שהתכנית פונה לאנשים יצירתיים, בעלי תשוקה לשאילת שאלות ולפריצת גבולותיו של הקיים והאפשרי. 

התכנית לעיצוב משולב היא מולטי-דיסציפלינרית מטבעה. בשונה מתכניות אחרות לתואר שני בעיצוב, התכנית לעיצוב משולב אינה מהווה לימודי המשך לתואר ראשון בתחום ספציפי של עיצוב דוגמת עיצוב תעשייתי או תקשורת חזותית, אלא כוללת אלמנטים מכלל עולמות העיצוב כמו גם תחומים חוץ-עיצוביים. מלבד הפקולטה לעיצוב, המכון הטכנולוגי חולון הוא ביתן של פקולטות מובילות להנדסה ומדעים, מה שמאפשר שיתופי פעולה ייחודיים ונגישות אופטימלית לכלים ומתודולוגיות תומכות עיצוב.

התכנית ייחודית גם בכך שהיא פונה הן למועמדים בעלי רקע בעיצוב והן למי שאלו הם צעדיו/ה הראשונים בתחום. יש להדגיש כי התואר השני בעיצוב משולב איננו תכנית הסבה למקצועות העיצוב, אולם התכנית לא מחייבת ידע או ניסיון קודם בתחום עיצוב כזה או אחר. התכנית נפתחת בשלושה שבועות של לימודי השלמה המהווים מעין “יישור קו” וכוללים קורסים כגון מתודולוגיות עיצוב, תוכנות גרפיות ועיצוב ואנתרופולוגיה. 

מעבר לכך, כל תלמידי התכנית לתואר שני בעיצוב משולב מוזמנים להשתתף במגוון קורסי תשתית של תכניות התואר הראשון בפקולטה לעיצוב של המכון הטכנולוגי חולון, ללא עלות. מדובר בגישה בלתי מוגבלת לסדנאות הפקולטה ולמיטב מרציה. זוהי הזדמנות ייחודית במינה גם עבור המעצבים שביניכם להוסיף ולשכלל את אבני הבניין שישמשו בהמשך ליצירת הפרויקטים במסגרת התואר השני.